26.3.18

Pavel Kovařík: Jak se mění role učitele v dnešním světě? (Učitel jako lídr třikrát jinak)

Proč je učitel důležitější než škola? A podle čeho se pozná dobrý učitel? Jak se proměňuje učitelská profese a proč už formální pedagogické vzdělání pro učení není potřeba? Přečtěte si, kudy se bude učitelská role ubírat. Při psaní jsem hledal inspiraci u Johna Holta, Rona Paula a Carla R. Rogerse.

Z článku na blogu autora vybíráme:

Domnívám se, že právě kvůli tomu vzrůstá význam role učitele, ale také nároky na jeho osobnost.

Učitel se dostává do pozice lídra, který ukazuje cestu svým žákům. Je současně garantem kvality vzdělávacího obsahu, ať už po stránce odborné, tak po stránce komunikační. Musí svému oboru rozumět, ale především musí zaujmout a umět své poznání zprostředkovat. Musí dokázat vzbudit v žácích důvěru a dlouhodobě budovat důvěryhodnost své osoby, ale také vzdělávací instituce či platformy, kterou reprezentuje.

Učitel přebírá současně roli průvodce, kouče, ale také mediátora. Méně tak už plní roli interpreta učební látky a namísto toho radí žákům, kde čerpat relevantní informace.


2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učitel „nesměřuje k tomu, že ostatní postaví do lajny, ale vede svým vlastním příkladem.“

Platí to i o řediteli školy a jeho zástupcích?

Josef Soukal řekl(a)...

Já bych byl tedy nejraději, kdyby žáci věděli, že základní relevantní informace načerpají při našem setkání v hodině; jinak jim moje průvodcování atd. nebude celkem k ničemu, resp. je nebude moc zajímat.

Okomentovat