20.3.18

Oldřich Botlík: Sheldon a Penny v české škole

Sheldon Cooper ze seriálu Teorie velkého třesku je geniální teoretický fyzik. Kromě dvou doktorátů a vysoké inteligence má ovšem taky Aspergerův syndrom. Rozumí nejsložitějším fyzikálním teoriím a skvěle analyzuje vlastní myšlení, vůbec ale nechápe myšlení a pocity ostatních lidí. Humor seriálu je postaven na soužití „jednoduchých“ a jednostranně zaměřených vědců se „složitými“ obyčejnými lidmi. Taková je i Penny, hlavní ženská hrdinka. Pracuje jako servírka a chce se stát herečkou. Ze školy si toho moc nepamatuje, vědecké sklony rozhodně nemá, zato oceníme její zdravý rozum, sociální cítění a taky značný nadhled nad podivínstvím Sheldona a jeho přátel.

Na Sheldonovi a Penny se dá skvěle ilustrovat problém zdejšího školství. Stačí si oba představit ve stejné třídě nějaké základky. I kdyby seděli po celou dobu vedle sebe, přesto by fakticky chodili do dvou zcela rozdílných škol. Tak moc se totiž od sebe liší, co v hodinách zažívají.


Z článku v Lidových novinách vybíráme:

Špičkoví matematici nebo fyzici vyrostou pouze z několika „jedničkářů s poruchou autistického spektra“. Ostatní takoví se až do masivního rozšíření počítačů živili hlavně tím, že připravovali budoucí učitele matematiky a fyziky, sami vyučovali děti, případně rozhodovali o tom, co se má v obou předmětech vyučovat a jak. Jejich vysoké zastoupení v těchto profesích ještě dnes zajišťuje, že převažující výuka matematiky a fyziky v základních školách vyhovuje hlavně Sheldonům. Vůbec nevnímají, že většině ostatních žáků a žákyň naopak škodí, protože je připravuje o radost a užitek ze samostatného poznávání.

Kritikům Hejného matematiky také vadí, že metoda prý brzdí nadané žáky na jejich cestě za vzděláním a nemůže nahradit dril, jenž je podle nich tím nejefektivnějším způsobem, jak naučit počítat žáky méně nadané. První výhrada je především výrazně elitářská. Základní vzdělávání je určeno všem, a jeho podoba se proto nesmí podřizovat potřebám těch, kteří jednou vystudují matfyz. Neobstojí ani argument s počítáním: moderní technologie jako kalkulačka, smartphone či notebook jsou tu přece i pro Penny. Umožní jí využívat složitější matematiku jako prostředek poznávání světa, ačkoli nebude počítat, jako když bičem mrská. Představa, že se podaří donutit děti, aby ignorovaly technologický pokrok a dál se učily matematiku stejně jako před sto lety, je naivní až neuvěřitelně.
11 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

moderní technologie jako kalkulačka, smartphone či notebook... umožní využívat složitější matematiku jako prostředek poznávání světa, ačkoli nebude počítat, jako když bičem mrská.

Pytliky vyloženě fascinuje představa experimentu, kdy by se moderní skupina dětí na rozdíl od druhé klasické nikterak necvičila v základních aritmetických operacích, a od počátku by při počítání čehokoli používala výhradně jen ty technologie. Řekněme ve dvaceti letech by se ty skupiny podrobily podrobnému porovnání funkce mozku i v jiných oblastech myšlení.
Ono to už dnes k něčemu obdobnému tak nějak směřuje, ale přece jen to srovnání není plnohodnotné, protože každý byl byť na krátkou dobu podroben tomu šílenému drilu základního počítání.

Představa, že se podaří donutit děti, aby ignorovaly technologický pokrok a dál se učily matematiku stejně jako před sto lety, je naivní až neuvěřitelně.

Inu, pytlici by řekli, že je až groteskně naivní představa, že v dnešní překotně měnící se době někdo někoho k něčemu nutí. Tak snad jen ti botlíci jsou puzeni jen obtížně zvladatelnou potřebou dělat ze sebe tajtrliky za každou cenu.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Mnoho expertů vylézá z děr na jaře.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dyk ještě mrzne! Do pytla...

Simona CARCY řekl(a)...

Dnes je jedno, jestli budeme mít ve školách více Penny nebo více Sheldonů. Co však nepotřebujeme, jsou experti typu autora článku, kteří rozumí, zdá se, všemu ve vesmíru. Nerozumím tomu, proč špičkové matematiky označuje autor za appendix společnosti, zatímco ze všech ostatních hodlá masifikací nasekat Penny - nebojme se to označit za pennyfikaci. To už tu bylo za ministra školství a osvěty Václava Kopeckého. Snahou každé rozumné společnosti by mělo být zvyšování podílu Sheldonů. Nejde tedy o nic menšího než o souboj dvou trendů - peenyfikace se sheldonizací.

Vít Tomis řekl(a)...

První výhrada je především výrazně elitářská

Je vidět, že Botlík ještě pilně studoval a přijal za svůj marxismus-leninismus...

krtek řekl(a)...

Teď mi to dochází. Jestli to jako neznamená, že místo montérů máme vychovávat Penny. A pak je pošleme do světa.
Ještěže už nekoukám na Českou školu, diskuse pod tímto článkem s panem Botlíkem by jistě byla velmi interesantní.
Jo, a už vím, jaké pocity má autista, když už jsem ten matematik.

Ygrain řekl(a)...

Tak pitomý a nepravdivý článek jsem už dlouho nečetla.

Jirka řekl(a)...

V době postfaktické to musí být pennysfikce. Ještě by to mohla být podprahová reklama na obchodní řetězec. Jinak to nestojí ani za zlámaný groš.

Jiri Janecek řekl(a)...

Na tak pitomý a nepravdivý článek narážím tak šest- až osmkrát týdně. Podle toho jak je Kartous a spol. plodný... Tak často, že je ani nečtu, stačí se podívat na jméno. Možná trochu nepedagogické, ale já se za to stydět nebudu.

Jinak k ukázce bych polemizoval s tou větou:
"Kritikům Hejného matematiky také vadí, že metoda prý brzdí nadané žáky na jejich cestě za vzděláním a nemůže nahradit dril, jenž je podle nich tím nejefektivnějším způsobem, jak naučit počítat žáky méně nadané."
Aspoň za sebe - kritikům vadí v první řadě nekritické vychvalování metody v médiích a propagace postavená na vymezování se vůči "klasické" výuce... Možná to je z poloviny dílo našich mizerných žurnálistů, ale neviděl jsem nikoho z Hmatu moc uvádět věci na pravou míru.

Pavel Doležel řekl(a)...

No tak článek je zcela v botlíkovském duchu. Autor v něm znovu přežvýkává to, co již tisíckrát řekl, jen to provádí na nově objeveném příkladu. V tom zřejmě tkví ta domnělá originalita, ale připomíná to neblaze experta Kartouse.

Oběma pánům by prospělo, kdyby se místo zvěstování, věnovali seberozvoji, aby nezůstali viset na tom omezení, na kterém každý visí již drahně let.

Škatulkování a schematismu zdar. Tak přísaháme!

Pavel Doležel řekl(a)...

Po přečtení mne nepřestává vrtat v hlavě jedna hluboká otázka. Potřebujeme tedy penisaci, nebo vaginizaci?

Okomentovat