20.3.18

Nikola Stránská: FBI varuje před hračkami připojenými k internetu

Po velké vlně kritiky adresované hračkám připojeným k internetu se s naléhavým varováním obrací na spotřebitele i americký Federální úřad pro vyšetřování – FBI.

Jeho zpráva byla zveřejněna na portálu FBI [1]. Zanedlouho vyšel komentář i v internetovém deníku The Journal [2].

FBI se obrací přímo ke spotřebitelům, aby při koupi a používání produktů připojených k internetu dbali zvýšené opatrnosti. Tyto hračky totiž používají technologie, které se dokáží přizpůsobit uživatelovu chování. (Varování se však týká například i nejnovějších chytrých televizí, ovládaných pomocí hlasu). Výrobky obsahují  mimo jiné senzory, mikrofony, kamery a schopnost vizuální identifikace na základě fotografií a videí. Též obsahují komponenty pro ukládání dat a mají další multimediální funkce – včetně rozpoznávání řeči a možností GPS.

FBI varuje, že mikrofony v hračkách mohou zaznamenávat zvuk a shromažďovat informace, například jméno dítěte a školy, kterou navštěvuje. To znamená, že mohou například zaznamenávat hovory vedené v bezprostředním okolí hračky. Společnosti stojící za vývojem shromažďují a ukládají velké množství dat, jejichž existence má velký potenciál možného zneužití.

Na toto téma si můžete přečíst článek o chůvičce Aristotle od firmy Mattel, který již vyšel na Spomocníkovi. O nebezpečích se zde lze dozvědět více. Kritika upozorňuje hlavně na riziko nedostatečného zabezpečení kamery a mikrofonu. Na adresu výrobku padlo i několik dalších stížností na to, že chůvička způsobila psychické poškození malým dětem.

Na serveru Lupa.cz jsem našla článek z roku 2015, ve kterém se píše, že se firma Mattel ve spolupráci se společností ToyTalk chystá uvést na trh panenku Hello Barbie, která je schopná s dítětem komunikovat a reagovat tak na jeho chování. Tato informace vyvolala rozporuplné názory, kdy byla výrobci vyčítána možnost zneužití dat. To se však dosud neprokázalo a panenka je v prodeji.

Vrátíme-li se k oficiálnímu varování, FBI se v něm obrací na spotřebitele, aby důkladně zkoumali znění smluv a způsob, jakým jsou v nich chráněny osobní údaje. Aby si byli vědomi toho, kam jsou osobní údaje jejich rodiny odesílány, kam se ukládají a zda mohou být předávány třetím stranám.Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

Tento článek vznikl jako studentská práce.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

V dnešní překotně se měnící době naprostého připojení k netu, při počtu mobilních telefonů a bezpečnostních kamer na obyvatele je to od efbíaj takové až dojemně milé.

Okomentovat