1.3.18

Nešvar škol? Záchodky i neznalost hygieny. Do boje proti bakteriím se zapojila každá šestá škola

I v dnešní době stále patří mezi největší nešvary škol a školek prostředí záchodků. Přitom nedostatek soukromí a špatná hygienická vybavenost se významně podílí na soustředěnosti žáků při výuce. Projekt Domestos pro školy se snaží o přeměnu hygienického zázemí ve školách a školkách a vedení dětí k hygieně i ve chvílích, kdy zrovna nejsou pod drobnohledem rodičů. Do čtvrtého ročníku projektu se přihlásila každá šestá škola.

Šetření ukázalo vážné nedostatky

Na počátku projektu Domestos pro školy stálo velké šetření ve spolupráci a Asociací školních psychologů, které zjišťovalo, v jakém stavu se nachází školní toalety. Výsledek byl znepokojující. A i když se letos uskutečnil již čtvrtý ročník, stále je co vylepšovat. Celkem se posledního ročníku zúčastnilo 1 560 mateřských a základních škol. V rámci projektu plní školy, školky a jejich žáci nejrůznější kreativní a nenáročné aktivity týkající se výuky o základní hygieně a zlepšení prostředí toalet.

Problém špatného stavu školních toalet vnímají ředitelé škol a také školní psychologové. „Prostředí školních toalet je často velmi neútulné a nenabízí školákům dostatečné soukromí pro vykonání potřeby. Mnoho dětí pak ve škole nepije, aby nemusely na záchod, nebo odchází z výuky dříve, aby si mohly dojít až doma,“ říká školní psycholožka PhDr. Jana Zapletalová. Dalším problémem je pak také nedostatečná výzdoba. Kromě obrázků chybí i barevně vymalované zdi, díky kterým by se děti cítily mnohem lépe než v prostředí, kde jsou pouze holé bílé zdi.

Motivace? Finance i atraktivní program pro děti

Předávání šeků 16 vítězným školám ve společnosti Unilever se zúčastnili i partneři projektu – značky sanitárního vybavení a obkladů Rako a Jika. Nejaktivnější školy obdržely finanční výhru, prvních osm také produkty pro stavební úpravy sanitárního zázemí. K projektu brand manager značky Domestos Vojtěch Buřič dodává: „Soutěž byla koncipována jako interaktivní, zúčastnili se jí učitelé, žáci i jejich rodiče. A právě poslední jmenovaná skupina se může významně podílet na tom, jak úspěšná bude jejich škola. Vítězům gratuluji, těší mě, že se nám podařilo zlepšit hygienické podmínky ve školách pro více než 28 600 žáků. Je to velký úspěch, který snad zopakujeme i v příštím roce.“

Uspět mohou i malé školy a školky

Mezi vítězi se objevilo i množství malých škol, projekt zohledňuje jejich velikost dle počtu žáků. Jednou z oceněných škol je i občanské sdružení Smíšek. Tyto integrační mateřské školy mají za cíl pomáhat dětem ze sociálně slabých rodin v propojení jejich sociálních, vzdělávacích a volnočasových aktivit. Klienty Smíšku tak jsou děti, které jsou v mnoha případech ohroženy sociálním vyloučením a jejichž příběhy jsou nelehké a vyžadují tak zvýšenou pozornost a péči vychovatelů. Pro tuto neziskovou organizaci je zapojení do projektu velkou šancí, jak získat finanční prostředky, které jsou pro ně jinak velmi těžce dostupné. „Výhra díky projektu Domestos pro školy pro nás byla velkým přínosem nejen finančním, kdy nám napomůže k již tak potřebné rekonstrukci sociálního zařízení v jedné ze školiček, ale neméně důležitý je i výchovný přínos pro děti. Mnoho z nich přichází do školiček s nevyhovujícími, v horším případě žádnými hygienickými návyky a každá nová hravá forma výuky je vítána,“ hodnotní projekt ředitelka Vladislava Táčnerová.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nešvar škol? Záchodky i neznalost hygieny.

Nešvar tvůrců bombastických titulků? Až neskutečná pitomita!
Přichází-li ditě do školy jako nekultivované prase, bez ohledu na vzdělání či movitost jeho rodičů, jen těžko se lze nadít, že odejde jako čistotné didí.
Le-da-že... ledaže by snad nějaká ta výchova k hygieně? Kontrola čistoty chrupu, pak sprcha, přeprání prádla... Téma hodiny: vytření si zadku školním řádem.

poste.restante řekl(a)...

Holt bez pořádného znectění škol už dneska není ani reklama.

A co učitelské záchodky?
Já bych třeba také chtěl více barev a obrázků.
Už jen představa lehkého úsměvu reprodukované Mony Lisy nad pisoárem mne doslova inspiruje.
:-)

Okomentovat