22.3.18

Michaela Kabátová: Návrat školních dílen: Možná do dvou let

Předmět školní dílny by měl opět ožít. Zpráva, že se mají vrátit do rozvrhu, se neobjevuje poprvé. Hovořila o nich už předchozí ministryně školství Kateřina Valachová. Školy zatím vyčkávají, jak se záměr vyvine. Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků, ale doufá, že se jej tentokrát podaří prosadit.

Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

Zpráva, že se praktické dílny mají vrátit do rozvrhu, se neobjevuje poprvé. Hovořila o nich už předchozí ministryně školství Kateřina Valachová. Tu ale krátce nato vystřídal Stanislav Štech (oba ČSSD). Školy zatím v klidu vyčkávají, jak se záměr vyvine. Havlíček ale doufá, že tentokrát se jej podaří prosadit. „Hovořili jsme i se současným ministrem školství Robertem Plagou. Dali jsme dohromady pracovní skupinu. Premiér Babiš nám řekl, že by se rád na toto téma pravidelně po 14 dnech s námi scházel. Tak chci věřit jeho akčnosti,“ dodal Havlíček.

Plaga podle vyjádření, které poskytl LN, uznává, že jsou osnovy již nyní naddimenzované. „Jako realističtější vidím nejdříve podporu v rámci neformálního vzdělávání,“ napsal ministr. Podle premiéra Babiše je ale nedostatek řemeslníků největším problémem národního hospodářství. „Propojení mezi vzděláváním a praxí – to určitě chceme. My samozřejmě potřebujeme, aby měla řemesla ve společnosti podstatně větší prestiž,“ vzkázal Babiš.1 komentář:

Ivana řekl(a)...

Poslední dobou nestíhám vstřebávat vše, co se týká výuky dílen, ale připadám si občas jako Alenka v říši divů. Jaké hodiny navíc by zavedení dílen znamenalo? Na 2.stupni jsou pro 6.-9.ročník celkem 3 hodiny v rámci oboru Člověk a svět práce povinné podle RVP ZV. Pokud škola má dílnu, tak vyučuje okruh Práce s technickými materiály. My jsme to zavedli po vybudování dílny díky Výzvě 57. Všichni žáci bez rozdílu jsou prací v dílnách nadšeni, doma jich vezme do ruky nějaké nářadí pod dohledem např. táty nebo dědy minimum. Teď se dožadují i kroužku, aby mohli vyrábět nad rámec 1 hodiny týdně.Když nastoupí v 9.ročníku teorie povinná podle RVP, jsou naštavní. Naprosto ale chápu, že pro školy, které bojují s místem a mají např. vybavenou cvičnou kuchyňku či pozemek pro výuku pěstitelství by povinné zavedení dílen bylo problémem a krokem zpět.

Okomentovat