28.3.18

Michaela Kabátová: Bariéra inkluze? Přeplněné třídy

Inkluze rovná se společné vzdělávání všech žáků. Ukazuje se ale, že ty handicapované s asistentem často sedí v zadní lavici. Neruší tak zbylé více než dvě desítky spolužáků. Právě přeplněné třídy se ukazují jako překážka inkluze.

Až 66 procent kantorů uvedlo jako překážku, nebo dokonce významnou překážku ve společném vzdělávání právě přeplněné třídy.

Z článku v Lidových novinách vybíráme:

„Učitelé říkají, že optimální počet žáků ve třídách by byl okolo dvaceti,“sdělila Plešková.

Základní školy, které LN oslovily, se k tomuto podílu přidávají. Upozorňují, že k vysokému počtu žáků ve třídě musí ještě připočítat jejich asistenty. Aby podle nich bylo možné výuku organizačně zvládnout, sedají si žáci se speciálními vzdělávacími potřebami s asistenty do zadních lavic. „Vezměme si ročník prvního stupně základní školy. Tam jsou děti vzrůstem ještě malé. Asistent tedy těžko může sedět s žákem v první řadě,“říká Martin Mikuš, ředitel Základní školy Broumovská v Liberci.

Potíž není jenom ve vzrůstu asistenta. Jeho náplní práce je žákovi ukazovat, jaké cvičení má vyplnit, předčítat mu zadání, vysvětlovat, jak má úlohu vyřešit. Velké riziko tedy je, že bude ostatní žáky rušit. „Již od té doby, co začala inkluze naplno platit, říkáme, že je nutné snížit počet žáků ve třídách,“říká Pravoslav Němeček, ředitel českobudějovické školy a zároveň viceprezident Asociace ředitelů základních škol.


2 komentáře:

Josef Soukal řekl(a)...

Tak ředitelé ZŠ prý mluví o nutnosti snížit počty žáků od začátku inkluze (viz níže).
Mnozí, včetně mne, to říkají od poloviny devadesátých let, bez ohledu na inkluzi, ovšem s ohledem na schopnost žáků vůbec zvládat pobyt ve škole - a od té doby se podle mých bývalých kolegů ze ZŠ velmi zhoršila.
http://www.ceskaskola.cz/2018/03/pravoslav-nemecek-jiz-od-te-doby-co.html

Jana Karvaiová řekl(a)...

Chtělo by to postavit se před ministerstvo a hodně nahlas zařvat: Dobré ráno!!! Už jsme se probudili?

Okomentovat