17.3.18

Michaela Bůnová: Vychodit školu už nestačí, člověk se musí vzdělávat celý život, říká Pilný

Bývalý ministr financí Ivan Pilný (ANO) nyní působí na ministerstvu školství, kde jako zmocněnec prosazuje vzdělávání v oblasti nových technologií. Většina společnosti včetně politiků se podle něj mylně domnívá, že digitální gramotnost končí u ovládání počítače. „Žijeme v době, kdy dosavadní model chodit do školy a pak z toho žít celý život je nenávratně pryč. Lidé se budou muset vzdělávat celý život,“ říká Pilný.

Z rozhovoru v iDNES.cz vybíráme:

Česká školní inspekce přišla loni v září se zprávou, že situace na školách v oblasti digitálních technologií je kritická. Mají zastaralé počítače, omezené připojení k internetu. Proč je to tak špatné?
Digitální infrastrukturu stejně jako celoživotní vzdělávání nikdo nevlastní. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které mělo čtrnáct miliard korun na zavedení vysokorychlostního internetu, utratilo padesát milionů ve třech projektech. Přestože teď už má resort náměstka pro internetizaci, stejně bylo sedm miliard věnováno někam jinam. Co se stane se zbytkem, nevím, a je to špatně.

Digitální infrastruktura znamená připojení škol, vybavení technologiemi a podpora učitelů, kteří mají učit a ne neustále řešit, že jim něco nefunguje. Myslím, že v tomto ohledu je to ve špatném stavu, ministerstvo průmyslu a obchodu si to zřejmě nemyslí, jinak by těch čtrnáct miliard utratili. Formuje se digitální e-goverment, a dokud infrastruktura nebude, můžeme na to zapomenout.

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

"Už předtím, než jsem přišel na ministerstvo školství, jsem se svojí bývalou kolegyní, radní pro školství v Královéhradeckém kraji Martinou Berdychovou, založil projekt, v rámci kterého chceme do přibližně šedesáti středních škol dát digitální učebnu firmy Corinth (jedná se o český start-up zabývající se vývojem interaktivních 3D pomůcek pro výuku přírodních věd – pozn. red.). Mým cílem je, aby tu během dvou tří let bylo takových učeben pět set po celé zemi, aby strategie digitálního vzdělávání nebyla jen na papírech, ale byla vidět."

Tak tím tu realizaci strategie sice možná rozjede, ale zároveň pošle do kytek. A než zjistí, že žádný Corinth to nezachrání, bude zase pozdě a peníze v pyheli. Proč proboha nedají školám peníze, které do této prkotiny chtějí vrazit, ať si koupí, co samy chcou. Ne že by bylo nějak moc na výběr, ale něco se přece jenom najde - EDu kabinet, Didakty a další produkty od Silcom, Eurodidact, interaktivní učebnice Nová škola či Fraus a řekněme si upřímě, že na mnoha školách nemají ani evergreen našeho výukového software - Terasofty, který přes zub času patří stále k tomu nejlepšímu, co u nás vzniklo. A mohu pana Pilného ujistit, že pokud to rozjede tímto způsobem, tak to bude vidět setsakramentsky, protože z toho zase bude obří průšvih.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vychodit školu už nestačí, člověk se musí vzdělávat celý život

Jo takhle!!! Tak to by třeba pytliky nikdy v životě nenapadlo.
Ono jde asi také o to, co si kdo pod tím vzděláváním představuje.
V každé případě zmínka o odklonění poloviny ze čtrnácti miliard na vysokorychlostní internet někam jinam zní vyloženě hrůzostrašně. Pytlici si cvrkli do gatí.

Okomentovat