15.3.18

Martin Jiránek: 14 miliard z EU na rozvoj internetu - velký fail

Pokud o tomto tématu víte, tak víte, že je to mírně řečeno "velký pr.... oblém". Pokud o tom nevíte, vysvětlím vám to krátce a rychle :-)

Minulost

Včera jsem vedl jako předseda podvýbor pro ICT, telekomunikace a digitální ekonomiku. A hlavní téma bylo právě nezvládnutá dotace 14 miliard na rozvoj internetu. EU podporuje myšlenku, aby ideálně pro všechny občany EU byl přístupný internet o minimální rychlosti 30 Mbps. Proto se vyjednalo, že můžeme investovat 14 miliard do stavby sítí.

Toto samo o sobě je určitě velmi dobrá myšlenka. To, že to Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) absolutně nezvládlo, je bohužel špatná zkušenost.

Několik let MPO připravovalo výzvu pro poskytovatele internetu, aby mohli na místa, kde nyní internetová síť není, provést stavbu, aby se lidé k tomu internetu dostali. Základní podmínka byla, aby se dotace týkala pouze domácností, které nejsou nyní pro poskytovatele internetu finančně rentabilní. Prostě se jim ekonomicky nevyplatí tam zavádět internet a nelze je k tomu donutit (například tam bydlí málo lidí, nebo je to těžko dostupné pro stavbu sítě atd a finančně na tom investor nevydělá, takže by to dotoval ze svého)

A všichni z oboru potvrdí a včera na podvýboru to potvrdili i zástupci MPO (nové osazenstvo), že to staré MPO v minulém volebním období fakt hodně nezvládlo. Po 4 letech příprav dotační výzvy na 14 miliard je přihlásily 3 firmy na zakázky za celkem 50 milionů. To je zhruba 0,3 procenta z celé dotace. A vedle toho to 4 firmy napadly stížností u EK. Celý trh poskytovatelů se vlastně bouřil.

Důvodů, proč to MPO nezvládlo je více, nebudu zabíhat do detailů. Důležité je, že nyní jsme v situaci, kdy nám díky nezvládnuté dotační výzvě utekly 4 roky pro možnou přípravu, stavbu a čerpání dotace.

Budoucnost

Co tedy nyní s tím? Velmi dobrý pocit mám z jednání s MPO i zástupci dalších organizací a profesních svazů, které tuto problematiku řeší. Panuje totiž shoda na tom, že je třeba extrémně rychle udělat novou výzvu, která by se měla finalizovat v létě. Tato výzva by měla být na rozdíl od té první nezvládnuté mnohem více vyjednána s trhem a poskytovateli, navíc by měla být jednodušší, měla by mít mnohem méně podmínek a nároků, aby se chtělo přihlásit co nejvíce i menších poskytovatelů.

Bohužel je odhad, že na tuto novou výzvu bude možno vyčerpat jen 2-3 miliardy. Takže se nyní hledá, jak využít těch zbylých 11 miliard. To bude v nejbližších měsících velmi důležitá otázka k řešení. To, co chceme hlavně hlídat, aby se nezačaly vymýšlet projekty jen proto, aby se dalo čerpat. Chceme, aby se dané peníze investovaly efektivně a hlavně smysluplně. Takže to budu sledovat a budu vás informovat, jak to nakonec dopadlo.

Cíl je jasný - aby byl internet v ČR kvalitní, rozšířený pro ideálně všechny a finančně dostupný.

Autor je poslancem za Piráty

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jedna z nejobtížnějí uchopitelných životních situací je ta, kdy máte peníze, a nevíte, jak s nimi naložit.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Nucáci si myslí, že je to ukázka schopností těch, co nám vládnou. Prostě jenom další dotace, která se snaží nabourat poměrně vyrovnaný trh pekařů nějakým tím chlebem zadarmo. Takový malý komunismus.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Takový velký blbismus právě a jen na povinnou dobu udržitelnosti.
Hlavně ty prachy nejjednodušším možným způsobem dostat do oběhu...

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Nic novýho. Jedny penízky do Brusele a něco jako navíc zpátky. To "navíc" stejně sežere úřední šimlík. No a místo aby se použili přímo a s rozumem, kde je jich potřeba tak se "čerpají". Na blbosti, na kraviny, na padací mosty, na rozhledny v údolí, na kruháče s odbočkou do kravína, na tablety s baterkou, která vydrží rok, na interaktivky, na chúvy, na kladívka na stloukání ptačích budek a důležitý je ten děravý penězovod. Tomu dala, tomu dala, a tomu co nepřitlačil, nedala nic. Prosím Vás v které aglomeraci, byť mini vísce ještě nelze chytit internat alespoň přes LTE? Určitě takové místa jsou, ale, že bychom se kvůli tomu museli porvat o 14 miliardiček? Nakonec proč ne. Tak to do tý hájovny natáhneme třeba zlatým kabelem....

Okomentovat