17.3.18

Markéta Novák Matějková: Odklady prvňáčků: Jsou opravdu vždy nutné?

Základní školy letos v dubnu navštíví u zápisů do prvních tříd přes 108 tisíc žáků. Z toho 23300 dětí bude u zápisu již podruhé, loni totiž měly odklad školní docházky. Ze statistiky MŠMT vyplývá, že se podíl odkladů v posledních letech nijak dramaticky nemění, pohybuje se každoročně mírně nad 20 procenty. I tak je to ale ve školách každoročně problém. Spektrum prvňáčků na různé úrovni v jedné, často přeplněné, třídě dělá těžkou hlavu všem.

Z článku na Maminka.cz vybíráme:

Když se díky velkému množství odkladů setkají v jedné třídě čerstvě šestileté děti s téměř osmiletými, může nastat v kolektivu dětem i samotnému učiteli těžká situace. Tu zažil syn Lenky Korandové loni.

„Syn je narozený v létě a posadili ho vedle téměř osmileté holčičky, která se narodila na podzim a měla i rok odklad. Byla velice vyspělá, uměla bravurně číst, počítat i psát. Syn z toho měl mindráky, těžko jsme mu vysvětlovali, že není špatně, když se vše teprve učí. Byla to pro něj těžká startovní pozice,“ říká.

Spolužačka nakonec na začátku druhé třídy přestoupila rovnou do třídy třetí, kam věkově i schopnostmi skutečně patřila. „Takové situace jsou zátěží pro sebevědomí prvňáčků, kteří odpovídají vývojem i schopnostmi svému věku a mohou v důsledku vést v odpor vůči vzdělávání, snížení sebevnímání a v neposlední řadě v problémy ve vztazích s vrstevníky,“ říká poradkyně a krizová interventka Sylvie Stretti.

Také v rámci kolektivu pro učitele vzniká široké spektrum dětí, které potřebují více individuálního přístupu a vyžadují tak větší úsilí vyučujícího.1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Hlavně, aby se rodiče, kteří dávají dítě do školky od dvou let, nedožadovali odkladu školní docházky zejména proto, aby si svého dítěte více užili.

Okomentovat