17.3.18

Marek Stoniš: Václav Klaus ml.: Politika do školy nepatří

Demonstracím studentů za dodržování ústavnosti, za nezávislost České televize, vládě Andreje Babiše i obviněním válečného veterána za protimuslimské výroky se věnuje pravidelná páteční rubrika poslance ODS Václava Klause ml.

Z rozhovoru v REFLEX.cz vybíráme:

Dal byste jako ředitel školy volno studentům, kteří na ulici demonstrují za dodržování ústavních zvyklostí?

Ne. Politika do škol nepatří. Lidé (klidně gymnazisté) mají bojovat v kampani, podporovat kandidáty, kterým věří (aby porazili ty, jimž nevěří). Nikoli pak protestovat proti výsledkům voleb. Je s podivem, že lidé, kteří se jak čert kříže bojí referenda (třeba o Evropské unii), se pak bezostyšně zaštiťují názorem „lidu“: když naženou na ulici větší či menší dav. Ve školách je to zcela špatně, protože se tam má každé dítě cítit bezpečně a svobodně. Jak se asi může cítit děcko, jehož rodiče třeba volí Babiše či Zemana, ale „škola jde demonstrovat“. Třeba někde v Praze. V opačném gardu si to představte třeba v Havířově. Do škol tohle nepatří.

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Ty demonstrace měly probíhat až po vyučování, ale to by asi demonstrovat moc studentů nepřišlo ...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Politika do školy nepatří

Politika ve škole je. Sám smysl školy na politických rozhodnutích stojí. Školská reforma, přijímací a maturitní zkoušky, inkluze, zavádění nových i staronových předmětů, pamlsková vyhláška, ovoce a mléko do škol, digitální technologie... To všechno je politika v krystalické podobě. Besedy kovaných odborníků s žáky o palčivých celospolečenských otázkách shodou okolností toho času aktivních politiků a čistě náhodou převážně v období před volbami. Kompetence a průřezová témata jsou koncentrací politiky. Studentské volby, zveřejnění jejich výsledků i zákaz takových aktivit ředitelem školy je politika. Sama instalce ředitele školy do funkce, stejně jako jeho případné odvolání, je v mnoha případech výsledkem politických čachrů. O politice se ve škole učí. Představa apolitické školy je pouhým přeludem.

Učitelé, když už se kdy rozhoupali, pak stávkovali v takovém čase a takovým způsobem, aby to žáky nepoškodilo v jejich zkompetentňování. Pytlici by očekávali, že žáci tak nějak recipročně zorganizují takovou akci třeba v pátek ve dvě hodiny.
To třeba žáci jednoho gymnázia ani neuznali za vhodné informovat ředitele školy o svém oumyslu bojovat celou půlhodinu za ústavní pořádky. A pak se skandováním dovolávali jeho přítomnosti. I podle zběžného pohledu na bohatý fotomateriál je zřejmé, že se evidentně nezúčastnili všichni žáci všech ve stávce zastoupených tříd. Otázkou zůstává, jestli se v době akce zkompetentňovali podle rozvrhu, a nebo jestli si odskočili na oběd. Podle pořízeného videa mohla akce na náhodné kolemjdoucí chvílemi působit jako ne právě povedený nácvik průvodu studentského majálesu.
A pak je tu ještě otázka, jestli všichni účastníci výstražného zájezdu, kteří už mohli přijít ke dvěma posledním volbám, k těm volbám také přišli.

Okomentovat