16.3.18

Majka Kolářová: Každý kdo projde základní školou si myslí, že rozumí učitelství

A já se na to taky můžu VY...T! Omluvte to silné slovo, ale už mě to fakt unavuje. Každý kdo projde základní školou si myslí, že rozumí učitelství. Tak pokud mohu, měla bych k tomu pár slov:

Ne každému stačí 1,5 hodiny denně ... někomu ani 4 hodiny denně. A ne každý ví, čemu se bude v životě věnovat a proto potřebuje valná většina všeobecné vzdělání. A ono když má někdo soukromého učitele nebo sedíte ve třídě s dalšími 29 jedinci, z nich, každý má jiné potřeby, jinou motivaci k učení/neučení a specifických poruchách nemluvě ... tak nemusím být S. Hawking, buď mu země lehká, a pochopíte, že je to o něčem úplně jiném. Pokud si z daní zaplatíte třídy kde bude jen 5 dětí, můžeme to zkusit za 1,5 hodiny stihnout.

Namítnete: " Ale kdysi bylo ve třídách i 40 dětí a dalo se to." No jo kdysi, kdysi ale byly děti vychovanější. Dám příklad z mimoškolního prostředí. Maminka mi vyprávěla jak se bála kouřit ve svých sedmnácti, že ji někdo uvidí a dá ji facku...já se ptala jestli tím myslí rodiče a ona na to, že ne, že jakýkoliv dospělý. A co děláme v dnešní době? Bojíme se těm výrostkům cokoliv říct aby nám něco neudělali. Chodím po různých školeních a školilo nás i pár dětských psychologů a podle nich je největším úskalím dnešních škol nekázeň.

Taky často lidé namítají: "Tak je máte umět zaujmout." ... už jste se někdy pokoušeli zaujmout puberťáka? ... já ano, matematiku nejen vyučuji ale i doučuji a řeknu vám, že je možné zaujmout i tou ... JENOMŽE (schválně ty kapitálky, je to velké jenomže) nikdy se vám nepodaří zaujmout celou, tak početnou a různorodou skupinu jakou je třída. Každý rok doučuji slabší žáky a můžu vám říct, že mě i žáky ty hodiny baví, protože nás tam je 5 a může se každému věnovat. Poznám to na tom, když chtějí chodit k tabuli počítat, chtějí soutěžit kdo první spočítá zadaný příklad, když přemýšlejí, když jim nevadí, že dělají chyby a nejvíce když prohlásí "To už je konec? Ta hodina nějak rychle utekla!". Mít menší třídy (rozumějte, kdyby na to vláda dala více peněz) tak vám můžu upřímně říct, že bych dělala vše pro to abych se přizpůsobila individualitě žáků, protože mě to moc baví a docílit toho aby to pochopili všichni je pro mě výzva. Teď se o to snažím také ale 45min je 45min a jak chcete stihnout každého z 29 žáků? Rozdíly mezi žáky jsou neskutečné. Teď mám v sedmé třídě žáka který neví co je to sudé číslo a žáky, kteří by mohli počítat rovnice (učivo 8.tř.). A to nás asi ještě čeká ta inkluze.

INKLUZE: Dámy a pánové, ať si lámu hlavu jak chci, nemůžu to pochopit. Koho to napadlo? Ten člověk v životě nemohl učit nebo znát nějaké dítě ze speciální školy. Jestli nevíte co to inkluze je, tak je to stručně řečeno to, že chtějí žáky ze speciálních škol (kdysi zvláštní školy) začlenit do škol "normálních". Když pomineme co to bude znamenat pro učitele, musím se ptát co to přinese "speciálním" dětem. Ty jen uvidí to, že nezvládají to co ostatní, děti se jim budou posmívat, nikdy nezažijí to, že by mohli v něčem vynikat, budou se učit věci pro ně nepotřebné ... je mi z toho smutno.

PEDAGOGICKÉ PORADNY A PAPÍRY: Jak říká Dušek "hlavně, že mám papír!". Já to mám třeba tak, že když vidím, že mu matematika nejde, hledám nějaké varianty a možnosti jak mu ulevit a pomoct, na to papír nepotřebuju. Protože když ho mám, tak stejně v každém papíru stojí stejné nic neříkající bláboly: individuální přístup, více času, respektovat specifický projev ... no promiňte ale toto se snažím dělat se všemi dětmi. Já se hrdě hlásím ke své dyslexii (pomáhá mi chápat, že i děti mají své obtížnosti, a mám se na co vymlouvat :P ) ale přesto jsem ráda, že na mě nikdo nebral nijak zvlášť velký ohled, o to víc jsem musela makat, a brečela jsem u čtení (to říká mamka, já si to nepamatuju), z diktátu jsem měla 4 a 5 ale díky tomu jsem věděla, že musím víc makat a i přes to vše jsem udělala gympl i vysokou školu. Dnes se některé chyby dětem nesmí hodnotit a tak ikdyž jim to vychází na 5 tak dostanou 2 ... aby nebyli demotivovaní ... jednou v životě jsem dostala ze čtvrtletky z českého jazyka, jako jediná ve třídě 1 a do smrti na ten úžasný zážitek, kdy se na mě celá třída s úžasem otočila (vždycky jsem byla vysoká a seďela jsem vzadu) nezapomenu. Kdybych dostávala úlevy, nevím jestli bych byla na sebe tak hrdá.

Další věc FINSKO ... lidi si přečtou článek, nebo statistiky jen na půl a už kritizují a srovnávají. Co mi vadí je, že srovnávají jen učitele. Tak, já nejsem odborníkem na finské školství ale byla jsem tam týden, podívat se jaké, že to převratné metody používají abychom se inspirovali, že jo. A co jsem tam vypozorovala? Naprosto neuvěřitelné věci, děti sedí v lavicích, před sebou učebnici (nevím co čeká od učebnice pan z článku ale byl úplně obyčejné jako ty naše), sešit a paní učitelka má výklad, pak děti pracují sami do sešitu a ona mezi nimi pobíhá ... no prostě jako u nás. Co je JINÉ:

  • ve třídě není jen, paní učitelka ale i asistent pedagoga (ten pomáhá pedagogovi není přidělen k dítěti), dále je tam i speciální pedagog jesli to potřeba (ten pomáhá dětem se speciálními učebními potřebami) .... a to v KAŽDÉ TŘÍDĚ ... dále jsou i třídy kde jsou vysokoškoláci na praxi, a nebo také děti z 8. a 9. třídy na "praxi" (mohou si vyzkoušet své budoucí povolání).
  • ve třídách není víc než 20 žáků
  • na prvním stupni mají třídy speciální místnost, kde si mohou zajít speciální pedagogové s dětmi, které to potřebují.
  • na chodbě NENÍ dozor, protože když dítě něco vyvede tak si pro něj rodič musí dojet, protože - světe div se - za dítě zodpovídá rodič. Ne jako u nás, učitel. Správně bych děti neměla v hodině pouštět na záchod, co kdyby si něco udělali.
  • dozor na chodbě není také z toho důvodu, že tam nikdo není, děti tráví všechny přestávky venku, kde stojí pouze jeden (nějaký neučitelský) pracovník, pro případ, kdyby se něco stalo. Jeden na celou školu. Děti jsou venku za každého počasí!
  • Finové nemají školní družiny. Co dělá dítě před zahájením a po ukončení vyučování je na rodičích. Něco jako odpolední družiny tam zajišťuje kostel.
  • dále jsem byla naprosto šokovaná vybavenosti finských škol. Finské děti mají ve škole vše zdarma. A to včetně obědů (ani tam není dozor) a všech pomůcek od tužky až po učebnici. Když jsem vešla do učebny hudební výchovy, tak jsem si myslela, že jsem v obchodě s hudebninami. Měli tam dvě bicí soupravy, klavír, dvoje nebo troje kláves, pro každé dítě bubínek a akustickou kytaru, 5 stojanů s mikrofóny, několik elektronických kytar, basu, několik ukulele, .... no ani to všechno neumím pojmenovat. Na pracovní činnosti tam mají pro každé dít šicí stroj, stav na tkaní a místnost plnou látek. Mikinu co si dokázaly 8čky ušít bych mohla najít v obchodě ... dílnu už ani nemám sílu popisovat ... u nás když chce paní učitelka děti naučit něco praktického tak si musí z domu přinést vlastní žehličku a žehlící prkno.
  • na hlavní předměty (Čj a M) mají půlené hodiny ... když to zavedla u nás paní ředitelka, tak ji to prý bylo někým z vyšších míst vytčeno ... ale to mám z doslechu, nevím jestli je to pravda.
  • v neposlední, řadě patří učitelské řemeslo k uznávaným profesím u nás se to nějak už vytratilo :(

Taky chci říct, že učitel svou prací žije (asi ne každý, ale z těch co já znám tak 90% ano). To, že vidíte dny volna a to, že někteří učitelé jdou domů ve 12h, neznamená, že už nic nedělají. Jsou dny kdy opravuji písemky i do 22h, hledám materiály a připravuji písemky, některé dny volna si musíme nahradit odpoledními akcemi ve škole ...

Zvedání platu ... ooo ano, mluví a píší o tom všichni, hlavní bod (po uprchlících) většiny politických stran ... víte jak to v důsledku dopadá? Třeba teď kraj neposlal naší paní ředitelce peníze a ji teď budou chybět peníze v rozpočtu. Naštěstí nám zatím nemusí brát osobka "jen" nám teď nemá z čeho propláce suplování. Takže, když jede nějaký učitel s dětmi na soutěž, nebo jdou do divadla nebo na nějakou výstavu, nebo jde na školení, musí si hodiny, kdy se ve škole za něj suplovalo, nahradit (znáte jiné takové povolání, kde se to děje?). Víte ono ukočírovat celou třídu někde na výletě nebo v divadlo je mnohem náročnější než si "odučit" to svoje. Nehledě na to, že to někdy zabere i více hodin. Ale to jsme na tom ještě dobře, naší škole nechybí tolik peněz.

Taky se chci vrátit k učebnicím ... nevím, kde pan autor článku čerpal své nezměrné informace o školství, ale my například tyto učebnice nepoužíváme naopak jsme zavedli i nový způsob výuky matematiky (Hejného metoda).

Nevím proč by měl být ještě učitel inovativní, když je jen zesměšňován, je na něj kladen nesmyslná zodpovědnost ( jak můžete někomu, kdo je nevychovaný zabránit v nežádoucí činnosti jen tím, že mu do žákovské napíšete vzkaz pro rodiče) a v platu se to neodráží. Nechci víc peněz ( no teda hodily by se, ale víc by se mi líbilo...), chci menší třídy a méně zodpovědnosti (jako ve Finsku - to žák a rodiče nesou za jeho chování zodpovědnost, samozřejmě na něj dohlídnu ), a nechci být stále kritizovaná lidmi, kteří nikdy neučili a o tom jak to ve škole chodí, ví jen z doslechu nebo od svých dětí.

A poslední poznámka ... jsem blázen a potom kolotoči ještě jezdím s dětmi na tábor. Víte kolik jsem loni za 10 dní, kdy člověk tvoří program, je s dětmi 24 denně a je jednou nohou v kriminále dostala? 1700 Kč ... když si odmyslím příjezd a odjezd dětí, tak to dělá necelých 8 Kč / hod. no nedělejte to! A to si na to někteří blázni vezmou i dovolenou!

... omlouvám se za všechny chyby v textu ale jsem ten dyslektik (na to se musí brát ohledy a vlastně je jedno jak píšu, protože mám na to papír). A teď, když jsem si vylila (aspoň částečně) své srdíčko jdu, dělat pro naší školu plakát a péct buchtu na jarní dílny, z čehož ani jedno nedostanu zaplacené protože nejsou peníze ( i když by nás paní ředitelka moc ráda ohodnotila, ... neee ani suroviny nedostanu proplacené). Víte ono být učitelem není jen si odučit, musíte být i uklízečkou, grafikem, správcem sítě, dramaturgem, klavírním doprovodem, psychologem, výživovým poradcem, dekoratérem, komikem, hercem, vzorem, moderátorem, choreografem ... a v neposlední řadě se pokusit zůstat lidmi. Matice zdar! Zdar! Zdar! a dobrou.

Žádné komentáře:

Okomentovat