22.3.18

Jiří Mach: Smazat třídní fotky a shánět podpisy rodičů. Školy děsí nové nařízení EU

Školy obchází strach z nového nařízení EU, které zpřísňuje pravidla na ochranu osobních údajů (GDPR). Jasné podmínky stále ještě nejsou na světě a školy mají pochybnosti, jestli mohou i nadále vyvěšovat třídní fotografie a jména dětí na webu.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

Nyní ale není jisté, jestli školy budou potřebovat jeden či dva podpisy rodičů nebo písemné potvrzení na každou akci školy zvlášť. Některé školy se ale snaží jeden neprůstřelný dokument vytvořit.

„Škola není od toho, aby se stále někoho ptala, jestli něco smí. Může to dopadnout tak, že než abychom se stále někoho ptali, tak nebudeme prezentovat vůbec. Přinejmenším v tom prvním období, než se naučíme v tom nařízení pohybovat, to tak může být,“ míní Stýblová.

Komplikace připouští i Dan Jiránek, zástupce výkonného ředitele Svazu měst a obcí, který sdružuje 2713 obcí s 8,3 miliónu obyvatel. Obce jsou zakladateli většiny základních škol.

„Zveřejňování fotografií bylo diskutabilní už v minulosti, ale dříve se souhlasilo mlčky. Když dítě doneslo peníze na společné fotky, tak se škola oprávněně domnívala, že rodiče chtějí mít dítě na společné fotce,“ řekl Právu Jiránek.
1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

školy mají pochybnosti, jestli mohou i nadále vyvěšovat třídní fotografie a jména dětí

Fotografie zvláště pak malých dětí i s jmény nemají ve veřejném prostoru co dělat ani se souhlasem předsedy vlády. K tomu ještě rozvrh tříd a kdo, kdy a který kroužek navštěvuje...
Člověk by neřekl, kolik vysokoškolsky vzdělaných pitomců běhá po světě.

Okomentovat