26.3.18

Jiří Kostečka: Máme, co jsme si spískali sami / spískaly samy

Dál už jen genderově nekorektně: Nejsme schopni dát najevo tomuto státu, že s námi zachází jako se slouhy a služkami. Zbaběle zalezeme, kdykoli se ozve argument, že si případnou tvrdou stávkou bereme za rukojmí děti. Úžasné. Ale že si tenhle stát bere už 70 let za rukojmí učitele, pod hesly jako „ne povolání, ale poslání“, nikoho nezajímá. Jak to vyjádřila v ne tak vzdálené době, kdy SNAD hrozila stávka učitelstva, jedna matka: „A kam krucinál dám svoje dítě? Kantory nezajímá, že jako musím jít do práce?“


Dokud nás, učitele, tohle doopravdy nebude zajímat, protože máme protiotázku „A zajímá tebe, matko, z čeho budu já živit svoje děti, a zajímá tě, jestli jako učitel žiju aspoň trochu důstojně?“, tedy dokud nás toto nebude zajímat, nehne se nic.

Dokud se učitelé nezačnou chovat přesně opačně, než hlásá heslo „Jsem učitel, kdo je míň?“, nehne se nic.

Dokud učitele ZŠ a SŠ nepodpoří vysokoškolští učitelé, nehne se nic.

Dokud nezablokujeme TOTÁLNÍ stávkou výroční vysvědčení z 9. tříd ZŠ a maturity na SŠ, nehne se nic.

Obávám se ale, že se nic nehne. Muži byli vyhnáni ze škol, pro ženy představuje jejich plat vítané kapesné, díky němuž neotravují manžele o peníze. Proč by stávkovaly?

Komentář v diskusi u článku Ministryně financí: Dávám ke zvážení možnosti zvýšit pracovní úvazky pedagogů


6 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...

V Pedagogické komoře se pedagogové vzájemně podporují. :-) MŠ, ZŠ, SŠ, VŠ. Státních, soukromých i církevních.

Simona CARCY řekl(a)...

A že to zatím hodně přineslo, pane Sarközi!

pratavetra řekl(a)...

"A že to zatím hodně přineslo, pane Sarközi!"

Asi tak :-(, osobně to vidím na "odbory" za 111,- s odkazy na materiály a postěžováním si, jak jsou někteří utlačováni řediteli.

Radek Sárközi řekl(a)...

Přineslo, například aktuálně jsme se všichni postavili za mateřské školy, před tím proti kariérnímu řádu, chystáme se na revizi inkluze a RVP, jednali jsme s ministrem školství i premiérem...

Simona CARCY řekl(a)...

Na revizi inkluze se chystá kde kdo - od novinářů, přes učitele po politiky. Například Plaga už ví, že se může revidovat jen trochu, protože nemá love.
Takže bych "odhodlání k revizi" nepřeceňovala. Já se chystám třeba osobně na revizi výsledků voleb.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici si při takové příležitosti vzpomenou na ten unikátní song ze Superstár:
'Je tu stáávka, stáávka dýýdžejůůů,
jen ticho se valí z repráákůůů.'
A také si vzpomenou na tu poslední stávku, na které se podíleli i organizačně. Sbor se zapsal na listinu, až na asi dvě výjimky, jako jedna žena a jeden muž. A když byla na základě hojné účasti stávka vyhlášena celoškolně, začali se stranou trousit pedagozi, že vlastně ne, že si to z nějakého důvodu rozmysleli. A tak přišli do prázdné školy, poseděli, o svůj denní plat nepřišli a rebelskou tvář si navenek zachovali. Od té doby už pytlici nestávkují.
Jestli stát na učitele kašle, nechť si nohou trhne, laskavěěě, a zkompetentňuje si podle svého. Je to jeho primární zájem. Pytlici se už nějak obejdou. Nejsou tady od toho, aby po barikádách za lepší podmínky hopsali, a radost žákům, že odpadne škola, dělali.

Okomentovat