23.3.18

Jan Wirnitzer: Vojáci, horská služba, první pomoc. Šlechtová chce civilní přípravu i na základních školách

Novému předmětu na školách už na ministerstvu obrany neříkají branná výchova. Civilní přípravu obyvatel by se žáci mohli začít učit za tři roky. Až sedm resortů v čele s ministerstvem obrany se podílí na přípravě nového předmětu, který by se žáci na středních, ale možná i na druhém stupni základních škol mohli začít učit už za tři roky.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

"Původní plán počítal se středními školami, já bych to ráda dostala i na druhý stupeň základních škol," řekla ministryně obrany na dotaz Aktuálně.cz Zatím počítá s tím, že by se civilní příprava obyvatel, jak na ministerstvu pracovně předmětu říkají, vyučovala jednu vyučovací hodinu týdně či za čtrnáct dnů.

Podrobnosti chce ministryně ještě vyjednávat s pedagogy, na krajské úrovni či se starosty. "Už měsíc a půl probíhají jednání s ministerstvem školství, chtěla bych školám pomoci vyjednat peníze na zavedení toho předmětu. Nabídneme také zaškolení pedagogů ze strany policistů, hasičů či vojáků," řekla.

Podle ní s plánem na vznik nového předmětu souhlasí i sociální demokracie, tedy strana, s níž ANO vyjednává o zformování vlády. Ve sněmovně bude potřeba ještě více hlasů, naděje na prosazení předmětu ale je reálná. První žáci by se podle Šlechtové civilní přípravu mohli začít učit do dvou až tří let. Zároveň bude třeba žákům v jiných oblastech učivo ubrat, aby se jejich rozvrhy dál neprotahovaly.5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ve sněmovně bude potřeba ještě více hlasů, naděje na prosazení předmětu ale je reálná.

Nový předmět bude zaveden prostřednictvím samostatného zákona, a nebo postačí novela například zákona č. 111/2006 Sb. o pomoci v hmotné nouzi nebo zákona č. 184/2006 Sb. o vyvlastnění? A obštrukce budou? Ať je veseleji v té všednodenní nudě.
Pytlici začínají být poněkud popleteni. Doposud žili v přesvědčení, že ministrem zejména silového ministerstva by měl být člověk jasné mysli, bystrého úsudku a především člověk uvážlivý.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Takže teď pod pláštíkem civilní přípravy? A kdo bude školit? Ten magor mířící do dětí?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A ministerstvo obrany nám poradí, kde co máme ubrat? To už je totální šaškec.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

8. třída

PO doma v 16:00

UT doma v 16:00

ST doma ve 14:00

ČT doma v 16:00

PÁ doma s jediným kroužkem v 17:00

A to má vzorový rozvrh bez jediného zbytečného okna.

Nemá třetí hodinu tělocviku ani třetí jazyk, ani dílny, ani pozemky...

Z domu odchází v 7:00

Tak kam to chcete nacpat!!!

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Já bych prosím věděl, kam to nacpat. A komu.

Okomentovat