16.3.18

Šárka Kabátová, Ondřej Bojo: I deváťáci vědí o genocidě víc než Okamura a spol., obuli se v Terezíně žáci do SPD

Ještě nedokončili střední školu a už v terezínském Centru studií genocid představili vrstevníkům i široké veřejnosti expozici o holocaustu. Na převedení tábora v Osvětimi do virtuální reality či jeho prostorném 3D model pracovali několik měsíců. Díky získaným znalostem z historie pak žáci před kamerou serveru Lidovky.cz glosovali i policií šetřené výroky poslanců SPD o táboře v Letech, kvůli kterým považují téma genocidy za stále aktuální. „Snaží se na tom jen přiživit,“ tvrdí.
Z doprovodného článku v Lidovky.cz vybíráme:

Páteční zahájení výstavy bylo důkazem, že na základě studia holocaustu dokázali žáci vnímat historické i současné společenské souvislosti. “Nezvládají ani učivo deváté třídy základní školy,” komentovala pak před kamerou jedna ze studentek gymnázia výroky poslanců SPD.

Narážela tak na momentálně policií řešená slova Tomia Okamury, Miloslava Roznera či tajemníka strany Jaroslava Staníka v souvislosti s táborem v Letech, tedy dalším místem spojeným s hrůzami druhé světové války. Rozner například hovořil o “pseudokoncetráku”, Staník zas údajně tvrdil, že „Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu“.


Žádné komentáře:

Okomentovat