8.3.18

DVTV: Účňáky považujeme za odpadkový koš školství, frustrace jejich žáků pak rozhoduje volby, říká Feřtek

Na učiliště odchází v České republice třetina populačního ročníku. Zhruba 40 000 deváťáků každý rok. Pokud se podíváme do výroční zprávy České školní inspekce nebo do sociologických výzkumů, zjistíme, že je to skupina dětí, která má na střední škole nejvíce zameškaných hodin. Nejčastěji nedokončí studium. Celoživotně je nejvíce ohrožena nezaměstnaností. Má nejnižší příjmy. A nejčastěji volí extremistické a populistické politiky, říká Tomáš Feřtek, odborný konzultant společnosti EDUin v dalším díle DVTV Apel.Video na Aktuálně.cz

19 komentářů:

Miloslav Novotný řekl(a)...

To je od vrchního beduína velmi sprosté. Některý z těch v koši by mu měl dát přes nevymáchanou hubu.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Pokud se podíváme do výroční zprávy České školní inspekce nebo do sociologických výzkumů, zjistíme, že je to skupina dětí, která má na střední škole nejvíce zameškaných hodin. Nejčastěji nedokončí studium. Celoživotně je nejvíce ohrožena nezaměstnaností. Má nejnižší příjmy. A nejčastěji volí extremistické a populistické politiky."
By mne zajímalo, jestli by se to změnilo, pokud bychom takové děti "nahnali" třeba na gympl?

Apel končí zvoláním "Tak pro ně něco udělejme!" (myšleni učitelé a mistři z učilišť)
To je dobrý nápad... Možná by pomohlo třeba nasměrovat těch 10 % populačního ročníku s neomluvenými hodinami už na ZŠ rovnou na pracák...

Nebo kulatý stůl a měsíc podpory učitelů SOU...

Jiri Janecek řekl(a)...

Jo a ještě - nepsal tak dva týdny zpátky Feřtek něco k zavádění pracovního vyučování na ZŠ?

Je to ten samý člověk?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Myšlenka dobrá.
Chvílemi jsem nevěděla, co je důležitější, jestli ty volby nebo studenti.
Sice občas kamarádím s tím Rakušákem,ale stejně mi hlavě utkvěla kampaň Eduinu (cca 2-3 roky zpět), která se bila za všeobecné vzdělání snad všech. To už neplatí nebo dostali rozum?
A co takhle přijít s konkrétním návrhem, jak zlepšit tu kvalitu? Jak odstranit fluktuaci? Co třeba kampaň o dobrých učňácích? A špatných?

Tlumočník řekl(a)...

Můj syn se vyučil, nyní mu je 26 let a jeho plat je mnohem vyšší než můj. Počet jeho zameškaných hodin na učilišti se nijak nelišil od počtu zameškaných hodin mých žáků na gymnáziu. Nezaměstnaností není ohrožen ani náhodou. Volil Drahoše.
Pokud Feřtek považuje učiliště za odpadkový koš, je to jeho problém, já ani jiní rodiče jsme tento názor neměli.

mirek vaněk řekl(a)...

Ano problém to je. Ale viníkem není odchod dětí na osmiletá gymnázia. Ani za to nemohou učitelé na 2. stupni ZŠ. To, že připravují žáky na gymnázia už mělo odstranit zavedení RVP. Tak kde se stala soudruzi chyba?
Viníkem je chaotičnost, nekoncepčnost a nepřipravenost školských reforem. A letité plané mluvení o podpoře znevýhodněných. Inkluze je první vlaštovka, ale nepromyšlená, nepřipravená a všechny překvapující svou finanční náročností.
Bohužel mám obavu, že výsledkem pomoci bude vlna školení nebohých učitelů od teoretiků, kteří učně v životě neviděli.
Místo profesionálního zmapování reálné situace na školách se sběr dat nahrazuje amatérskými dotazníky, audity a studiemi. Pak se nelze divit, že ti, kdo dělají rozhodnutí, i kdyby nakrásně chtěli podléhají nátlakovým skupinám.
Dnes dochází k dalšímu propadu zájmu o učební obory. Žáci i přes státní maturitu z matematiky jdou na maturitní obory. I když nemají sebemenší úmysl vyvinout nějaké studijní úsilí.
Odborníci na učilištích jsou v předdůchodovém věku a mladí by museli být blázni, kdyby šli za takové peníze učit.
Pokud nedojde k masívní podpoře učňovského školství, do tří let zanikne spousta učilišť.
Německý systém, který někteří považují za spasitelný, problém nevyřeší. Německo má s nedostatkem řemeslníků stejný problém. Řeší to pracovníky ze zahraničí.

Simona CARCY řekl(a)...

Pokud Feřtek prohlašuje, že učnáky jsou odpadkovým košem školství, dává tím na srozuměnou, že učně považuje za odpad. Okamurovec nového střihu dělí společnost tím, jak promítá své vnímání situace do hloupých formulací a bonmotů. Opravdu jsem programově zaslepenějšího takyexperta neviděla.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Přesně tak. Odpadkový koš není pozoruhodný ničím jiným, než že slouží k odkládání odpadků.

Feřtek je sprosté hovado. K tradičnímu urážení učitelů přidal urážení dětí. Kdy konečně těmto nevymáchaným tlučhubům někdo zarazí příživnictví na veřejných prostředcích.

A propos, volba Drahoše byl test inteligence, mravnosti, slušnosti, čistotnosti, blbosti, nebo čeho vlastně? Cožpak to nebyly volby? Tajné, rovné atd.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Co dál, pane Feřtek? Poženeme všechny na gympl? A jako mávnutím proutku budou populisté a extremisté bez voličů?

Ygrain řekl(a)...

"Učňáky považujeme za odpadkový koš školství"

Mluv si za sebe, Feřteku, já učně za odpad nepovažuju.

Lexxa řekl(a)...

Ach jo. Feřtek je asi taky jeden z těch, kteří chtějí všechny a všechno narvat pod ideál nějaké rovnosti a spravedlivosti celé společnosti pod heslem "My do vás to dobro narveme za každou cenu, i kdybychom vám u toho měli rozbít hubu.
A použije k tomu břitký odsudek o tom, že učni jsou odpad a pak jsou z nich populisti.
To je tak ubohé, že se mi dělá zle.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Tak, tak, typicky uhlově šabastisticky trockiodní přístup.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Takový plošný výpad proti učňákům je jedna z největších prasáren FEŘTEKUinu.

P. Vršecký řekl(a)...

Som z toho volaaký zmätený. Takže jestli učni jsou odpad, tak Feřtek, který má nejvyšší ukončené vzdělání učňák s maturitou (vyučený elektromechanik), je taky odpad?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tenkrát to ještě tak nebylo. To až teď.
Tenkrát vyučení hoši hravě kdejakého inženýrka do kapsy strčili.
A budejť by ne... Totalitní školství, to je jiný kalibr!

Oldis řekl(a)...

kde se vzal eduin a proč tu do něčeho kecá?

Nicka Pytlik řekl(a)...

proč tu do něčeho kecá

Něčeho?       Kdečeho!!!

Unknown řekl(a)...

Já jsem absolvent učňovského oboru, mám výbornou práci, vênuji se řemeslu, práce je i mým koníčkem. Příjem mám nadstandartní, leckterý vysokoškolák si k jeho výši ani nečichne. Náš vedoucí provozu je promovaný inženýr-strojař. Po škole pět let a má tak obrovské mezery v naprostých základech strojařiny.... že to není ani pravda, aby todle individuum mělo diplom. Prosím vás, kecy o koši se nechte, nebo vám bude naražen na kebuli! Třeba se vám rozsvítí.

Ygrain řekl(a)...

Ráda vám při tom narážení podržím kabát.

Okomentovat