24.3.18

Dalibor Martišek: Jak dvanáctileté děti vystupují z komunismu

Studenti se nedávno zúčastnili stávky "na obranu společenských a ústavních hodnot". Organizátoři této akce však zřejmě ztratili veškerou soudnost.


Studenti si zahráli na sametovou revoluci a mentorovali skutečné aktéry tehdejší skutečné revoluce. Ti, kteří nezažili komunismus, poučovali o komunismu všechny, kteří v něm vyrůstali. Nejsem z těch, kdo by tu tragikomickou frašku neunesli. I nevěřící si může říct, že nevědomost hříchu nečiní, a pomyslet si něco o blahoslavených, kteří jsou chudí duchem.

Neptám se ani (jako některé novinové články), kolik studentů skutečně protestovalo a kolik tuto akci považovalo jenom za vítanou příležitost ulít se z vyučování. A už vůbec mě nezajímá, zda a jak měli neúčast ve výuce omluvenou.

Daleko podstatnější je jiná věc. Naše generace kdysi protestovaly proti komunistické diktatuře a žádaly svobodné volby, které tehdy zažili jen nejstarší pamětníci. Dnes je situace zcela opačná. Studenti protestují proti Zemanovi, Babišovi a Okamurovi. Protestují tedy proti vítězům svobodných voleb. Pro mě to znamená, že protestují proti svobodným volbám jako takovým a že účastníci demonstrace "na obranu společenských a ústavních hodnot" tak fakticky demonstrují proti těmto hodnotám. Skutečný zastánce "společenských a ústavních hodnot" totiž musí být připraven přijmout jejich důsledky i v okamžiku, kdy se mu to zrovna nehodí do krámu.

Demonstranti ve svém svatém zápalu místy zcela ztratili soudnost. Svědčí o tom vystoupení tří dvanáctiletých dětí ze základní školy svaté Voršily. My, jejich "dědečkové a babičkové", jsme si od nich vyslechli hned několik zásadních poučení.

Z prvního vystoupení vybírám:

"Víte, ti vaši babičkové a dědečkové, kteří volili Babiše, tak si asi vůbec neuvědomujou, že nás, jejich vnoučata a pravnoučata vrhnou do dalšího kumunismu, ze kterýho jsme vystoupili. Tímto chceme říct všem, co nemají možnost tam dát ten lístek, že nezáleží na tom, jestli ho tam dáte nebo ne, ale záleží na tom, jestli projevíte svůj názor."

Vystoupení druhé:

"...je důležitý, že máme ten svůj názor....ááá....žéééé...ééé...sééé...dokáží... postavit za to, co chtějí....tady....u nás....v republice....áááá ... protóó .... ééé... jééé... důležitý... žééé... tadýýýý... všichni ti lidi jsou."

Vystoupení třetí:

"Já už to nechci protahovat, ale možná vás to vůbec nezajímá. Ale ... jenom chci prostě říct, že prostě lidem, kterým není tolik, prostě, jako my, takže upřimně hodně lidí nás názor nikoho nezajímá, prostě nevím. Chtěla bych tydle lidi poprosit, aby si todle nemysleli, protože třeba to nemusí být ani názor našich rodičů protože to je náš názor..."

Kdo nevěří, ať si najede na čas 1h 23min 30s.

Příznivci Miloše Zemana, Andreje Babiše a Tomia Okamury se jistě zaradovali. Větší ubohost, než jakou právě předvedli jejich odpůrci, si totiž snad ani nelze představit.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

20 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Když učitel mentoruje žáky a sám se dopouští argumentačních faulů a reprodukuje nesmysly, zřejmě ještě nevystoupil z dob dávno minulých.

Pavel Doležel řekl(a)...

S autorem souhlasím.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pískomilní pytlici se oprostí od skutečnosti, že v protestním shromáždění žáků na obranu společenských hodnot rozpoznali žáky, u kterých už dříve zaznamenali schopnost vyvinout nemalou energii, včetně jednání poněkud pokleslého, na to, aby pro dosažení certifikátu o zdárném průběhu studia nemuseli dělat mnoho z toho, co odpovídá souladu se školním vzdělávacím programem a s platnými pravidly klasifikace. Mnozí hodnotitelé tu obranářskou angažovanost považují za oprášení lehce pozapomenuté samětově revoluční revolty, mnozí se na ni dívají až striktně odmítavě. Jakože, co si to vlastně dovolují, cápkové, se nám montovat do státotvoření.
V tom konkrétním jihopískovém vzedmutí pytlikům vyloženě vadilo, že poměrně snadno a rychle zorganizované žactvo neuznalo za patřičné o svém úmyslu informovat ředitele školy, který se v tisku vyjádřil v tom smyslu, že neměl o ničem tuchy, aby se pak stejné žactvo přímo na akci dožadovalo ředitelovy přítomnosti. Pravda a láska, lež a nenávist. Obrana zvyklostí a hodnot... Nechť se každý zorientuje podle svého gusta.
Pytlici by rozhodně měli v mnohém jasněji, kdyby se protestní stávka konala v pátek ve čtrnáct nula nula hodin.

Josef Soukal řekl(a)...

Pane Doležele, už jsme si sice ujasnili, že v tomto ohledu každý zastáváme jiné názory, ale zastávat se tak slabého textu je pro mne ukázka toho, že politické názory mohou oslabit i velmi vysokou inteligenci.

Josef Soukal řekl(a)...

K vyjádření NP by se museli vyslovit sami stávkující. Pokud vnější dojem odpovídá skutečnosti, nezaslouží nic jiného než kázeňský postih za neúčast ve výuce a důrazný proslov vedení školy alespoň do školního rozhlasu. Trochu mne však mate, že ředitel školy tak nějak nepostihne skutečnost, že se chystá studentská stávka, a nezajímá se sám od sebe.

P. Vršecký řekl(a)...

"Reprodukovanými nesmysly" myslíte projevy nejméně dvou ze tří zachycených řečníků, pane Soukale? Já si naopak myslím, že ukázka jejich úrovně projevu je plně na místě. Měla by totiž i názorově neutrálního vést k zamyšlení, zač (alespoň zatím) "názor" těchto dětí lze považovat.

Josef Soukal řekl(a)...

Myslím tím pochopitelně věty o tom, že studenti demonstrovali proti výsledku voleb a proti určitým hodnotám. (Přijmout výsledek voleb neznamená být zticha až do doby další volby. A důvodem, proč nebýt zticha, může být třeba obrácená otázka, než kterou kritici stávky vypalují proti studentům: Jak Babiš se Zemanem NAPLŇUJÍ ÚSTAVU, tj. jak se například bianco šeky MZ vystavované "jedinému možnému" předsedovi vlády anebo výroky typu "vláda bez důvěry je totéž jako vláda s důvěrou" shodují s tím, co naše ústava předpokládá? Kdybychom měli jiného prezidenta, klidně nám, kdyby si to usmyslel, mohli vládnout okamurovci nebo lidovci, pořád by to bylo "ústavní".)
Smutně komické mi připadá napsat, že se na něco nebudu ptát a že něco dalšího mne nezajímá - když se neptám a nechci se zajímat, tak proč na to upozorňuji jako na problém?
Trapné mi připadá znevažování názorů dospívajících lidí poukazem na to, že my jsme cosi prožili, dokonce jsme snad byli aktéry revoluce... Nemám rád mladé chytrolíny, ale když už je chci školit, musím reagovat na jejich argumenty, nikoli na to, že si troufají něco vyslovit.
A proto nemám rád, když se kritická vyjádření ke stávce točí kolem sporných momentů, zejména jednoho excesu, místo toho, aby věcně polemizovala. Někteří voliči Miloše Zemana by asi také protestovali, kdyby byli házeni do jednoho pytle například s těmi, jejichž věk a mentalita ukazují k úplně jiným časům než těm dnešním a kteří by jinak byli spíše k politování; takové příklady není třeba hledat, stačí chvíli postát na kterémkoli setkání občanů s prezidentem.

Vít Tomis řekl(a)...

Trochu mne však mate, že ředitel školy tak nějak nepostihne skutečnost, že se chystá studentská stávka, a nezajímá se sám od sebe.
Tak to naopak chápu. Na základě vlastních zkušeností si živě dovedu představit články v médiích s nadpisy typu "Ředitel školy si zjišťoval, kdo organizuje stávku"...

Josef Soukal řekl(a)...

Nemohu to pochopitelně verifikovat, ale mám signály, že tomu tak na některých školách nepochybně bylo. A je možné, že někteří žáci si pak svoji účast rozmysleli.
Já jsem měl ale na mysli prostou věcnou komunikaci se studenty, jako v případě jakékoli jiné studentské akce.

Vít Tomis řekl(a)...

na mysli prostou věcnou komunikaci se studenty
Však já také. Ale česká média dokáží kouzla... O jejich nezávislosti (na pravdě) nepochybuji.

P. Vršecký řekl(a)...

Ale oni skutečně proti výsledku voleb (a já z něj taky nejsem nadšený, můj hlas propadl) a některým hodnotám (vládne vítěz demokratických voleb) protestovali. Líbit se vám to nemusí, ale o tomhle nemůže být sporu. Jednání Zemana ani Babiše není v rozporu s Ústavou. Můžeme se bavit o mezerách v ní a využívání těchto mezer (s tím tady ovšem začal někdo úplně jiný - jestlipak si třeba vzpomenete, kolikrát byl prezidentem Havel?), ale nenasazujme jmenovaným psí hlavu jen proto, že se nám jejich konání nelíbí. Babiše nesnáším a zemana považuji jenom za menší zlo, ale jsem schopen se racionálně zamyslet nad tím, co se děje. Zkuste to taky.

Josef Soukal řekl(a)...

Však jsem psal, že jednání není v rozporu, ale také ne ve shodě s Ústavou. A protest proti tomu je zcela v pořádku, protože hledání mezer je opakem hodnot.

Josef Soukal řekl(a)...

Pro zajímavost: https://echo24.cz/a/ST297/milos-zeman-nemaka?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

krtek řekl(a)...

Vrátil bych se na začátek. Když si člověk s něčím nevím rady, najde si nějaký jeden bod, jemu trochu známější, a od něj začne rozplétat. V tomto bodě ale skončit nesmí. Vystoupení těch tří dívenek je naivní až hloupé. Odstrašující. ALE: je to jenom vystoupení těch tří dívenek. Dále je hloupé, že je někdo vzal na pódium. To je ale asi všechno, co se stávce dá vytknout.
Zbytek už jsou jen naše názory promítnuté do této stávky.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Neřekl bych "je někdo vzal na pódium". Někdo je zneužil na pódiu. Bez ohledu na naše názory na stávku.

krtek řekl(a)...

A řekl bych, že se mu vyplatilo. Nebo nevyplatilo?

Pavel Doležel řekl(a)...

Já nerozumím tomu údajnému využívání skulin v Ústavě. Jak by podle vás tedy měl prezident postupovat, aby to bylo v souladu s Ústavou? Vždyť v Evropě je zcela běžné, že vládne vláda bez důvěry parlamentu klidne i rok, nebo dva. Slovenský prezident teď dokonce odmítl vůbec přijmout návrh vlády. Já nevím, pane Soukale, ale mám dojem, že se zbytečně trýzníte a děláte z toho trochu tragédii, protože jste se nechal vystrašit médii. Možná mi nějaká racionální hrozba unikla, ale fakt teď žádné drama nevidím. Neslyšel jsem nikoho, že by chtěl odpůrce Babiše a Zemana umlčovat. Jen odmítám, aby do svých protestů zapojovali mé děti, aby do nich zapojovali jakékoliv děti v době vyučování a aby takovou činnost nazývali stávkou, či dokonce výstražnou stávkou. Ať si pořádají protesty na veřejných prostranstvích a ať si na nich klidně zanadávají co jim hrdlo ráčí. Se schopnostmi dětí to vůbec nesouvisí. Odmítám posuzovat kvalitu tvorby názorů a míru schopnosti kriticky myslet podle politických preferencí dětí, nebo jejich rodičů.

Josef Soukal řekl(a)...

Co se týče strašení a vystrašení, tak soudě podle množství článků vyjadřujících starost o to, zda náhodou studenti nepodkopávají demokracii vyjádřením svého - samozřejmě nezralého - názoru, zda stávka mimo školní budovu a zorganizovaná nikoli školami není porušením apolitičnosti školy, zda se účastníci jen neflákají a zda jedno vystoupení nedospělých dívek nepřipomíná komunistické hromadné zneužívání dětí na akcích všeho druhu, atd., mohlo by se zdát, že hlavním problémem dneška není to, že se k moci dostaly autoritativní síly stavějící na negaci a považující demokracii jen za slabost skutečných demokratů, ale odvaha kriticky se k tomu vyslovit. Pane Doležele, přečtěte si článek v odkazu výše, dozvíte se, jak ústavní právníci vykládají skutečnost, že Ústava u některých kroků neurčuje termín, a že třeba v Německu stále vládne původní vláda do doby, než vláda nová získá důvěru. Můžete to pak srovnat s tím, že u nás prezident aktivně umetá cestu pro vládu jednoho politika - obviněného z trestného činu (přičemž obhajoba je přesvědčivá asi tak tak jako u Janouškovy autonehody) a s hnutím, jež svou organizací a postavením vůdce připomíná fašistické strany před válkou (samozřejmě bez fašistické ideologie; její projevy ale vůdci evidentně nesmrdí). A s tím, že první Babišova vláda vznikla pouze s cílem chopit se moci, nikoli získat důvěru - což Ústava ale předpokládá.

Josef Soukal řekl(a)...

Mimochodem, označení "Haveljugund" mne vůbec nepřekvapuje a je v souvislosti se stávkou symptomatické.

Josef Soukal řekl(a)...

Ještě jednou na téma vytváření strašáků:
https://www.lidovky.cz/ucitelka-zadala-prvnakum-ukol-kreslit-multikultaky-siril-hoax-aeronet-pachatele-uz-zname-zni-ze-izl-/zpravy-domov.aspx?c=A180328_133945_ln_domov_sk

Okomentovat