7.3.18

Dalibor Fusek: Doc. Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, v rozhovoru se Vzdělávacími službami na téma znovuzavedení praktické výuky do škol

Položili jsme několik aktuálních otázek týkajících se oblasti znovuzavedení praktické výuky do škol a také dalších opatření vedoucích k propagaci řemesel a dalších praktických činností v českém vzdělávacím prostředí předsedovi představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, panu doc. Karlu Havlíčkovi. Zde přinášíme příslušné odpovědi na uvedené otázky.

Z článku na webu VzdělávacíSlužby.cz vybíráme:

Tisková zpráva uvádí, že zařazení dílen a pozemků je těsně před finalizací. Zajímalo by nás, jak se bude příslušné opatření praktikovat? Zda se bude jednat o striktně vymezenou oblast, která bude stanovena legislativně jakožto povinná anebo bude záležet na konkrétním řediteli školy, zda danou oblast do výuky zařadí?

V tuto chvíli dojednáváme s MŠMT režim zařazení praktické nebo polytechnické výuky. Nejedná se ale o úplně novou aktivitu. Zařazení předmětu bylo projednáváno již s premiérem Sobotkou a ministryní Valachovou, za podpory resortů průmyslu a zemědělství, přibližně před dvěma roky. Po prvotním zájmu, který byl nepochybně dán i velkým zájmem veřejnosti o zavedení praktické výuky se ale vše na ministerstvu zaseklo, došlo ke střídání ministrů, vláda byla rozhádaná. Náš návrh má tři úrovně. V první fázi podpořit dobrovolné zapojení základních škol ve smyslu spolupráce se středními odbornými školami, které jim výuku nabídnou a odučí, mj. toto již začíná, ale je to neřízená aktivita. Druhým krokem by byl výběr základních škol, které by na to získaly podporu a vytvořily by vzor moderně pojaté praktické výuky ve smyslu kombinace manuální práce s využíváním nových technologií na bázi 4.0. Ve třetí fázi by se mohla praktická výuka stát součástí povinného rozvrhu. Nyní je to hodně na resortu školství, my budeme spolupracovat a pomůžeme vyjednávat na celý projekt finanční zdroje, neboť to musí být rozhodnutím vlády.

1 komentář:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Proč se řád hovoří o znovuzavedení, když ona tam pořád je? Ano, v malých časových dotacích, ale povinných.

Okomentovat