28.3.18

Dalibor Dostál: Drony a 3D tiskárny místo šroubováku. Řemeslo mohou zachránit „dílny 4.0“

Proč má Česko nedostatek řemeslníků? Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků (AMSP) má jasno. Jedna z hlavních příčin tkví podle ní ve špatně nastaveném školském systému. Zatímco v tuzemsku studují na gymnáziích, středních odborných školách a dalších zařízeních v rámci sekundárního vzdělávání zhruba tři čtvrtiny dětí, průměr v EU je 45,2 procenta dětí.


Z článku v Euro.cz vybíráme:

Podle AMSP by však obnovené dílny, které by se do škol mohly vrátit do dvou let, neměly být kopií předmětu, který znají dnešní rodiče ze sedmdesátých nebo osmdesátých let. Měly by obsahovat prvky takzvaného Řemesla 4.0. Tedy pracovat s dronem, 3D tiskárnami a podobně. V Německu například musejí absolventi elektrooborů umět zapojit kompletní „chytrou“ domácnost. Podobným směrem by měl děti směrovat i obnovený předmět v základních školách.

Zavedení „dílen“ však nemá jen příznivce. Například vzdělávací společnost Scio uvedla, že zvyšování počtu dětí v učňovských oborech by šlo proti evropskému trendu, kdy roste počet absolventů v jiných než manuálních oblastech. Obdobně se v minulých dnech vyjádřila i Česká středoškolská unie.


8 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Už vidím tu spoustu eletrikářů, zedníků, instalatérů, topenářů, kteří budou při své práci používat drony a 3D tiskárny.

Jiri Janecek řekl(a)...

Tak jako třeba při tahání drátů v horní instalační zóně by bylo fajn, kdyby to tam rovnou natisknul dron kombinovaný s 3D tiskárnou. Akorát si moc nedovedu představit dron, který poletí 30 cm pod stropem a tiskárnu, které zvládne vytisknout vodiče, izolaci a ještě krycí lištu...
Jo, a jaký je vlastně rozdíl v ceně - třeba toho slavného krytu na telefon - vyrobeného lisováním a vytisknutého?

"V Německu například musejí absolventi elektrooborů umět zapojit kompletní „chytrou“ domácnost. Podobným směrem by měl děti směrovat i obnovený předmět v základních školách."

No, od lumenů 4.0 nic moc nečekám, ale proč by děti na ZŠ měly být směřovány k něčemu podobnému jako absolventi elektrooborů v SRN? Mimochodem, zapojovat bezdrátovou zabezpečovačku, časové relé a stmívač jsem se učil i já v rámci rekvalifikačního turbokurzu na elektrikáře. Co víc je dnešní chytrá domácnost?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Drony a 3D tiskárny místo šroubováku.

To je právě otázka. Už tu něco podobného zaznělo, ale pytlici by uvítali, kdyby autor tohoto snad příměru, či drobné nadsázky, alespoň naznačil, jestli tuší, kterak dronem nebo tiskárnou něco zašroubovat. Aktuálně se pytlici s dětmí v rámci vzdělávací oblasti Člověk a svět práce v předmětu Využití digitálních technologií, tedy sekunda, zabívají demontáží a zpětnou montáží některých komponentů klasického stolního osobního počítače. Pořád ještě součast běžného vybavení běžné domácnosti. Jak to tak pytlici sledovali, řekli by, že mnohé děti možná drželi šroubovák v ruce poprvé v životě. Takže klasika... rozdíl mězi šroubem a vrutem, jednoducé stroje, pravidlo pravé ruky a levé nohy, proč právě pravotočivý šeboub, a jestli také levotočivý, a jestli tak kde, a proč, jak si nevypíchnot oko, a jak nerozdrtit prstíky při zatloukání krátkých hřebíků, třeba lepenkáčů. I pilkou řežeme ve spredšítu, pokojík malujeme a zeď z cihel stavíme. To všechno v předmětu Informační a komunikační technologie. Do dějin pedagogiky vejde jako Pytliků informatika.

poste.restante řekl(a)...

Řeč je sice o dílnách na základce, ale poste.restanti napomohli několika žákům na střední k sestavení několika jednoduchých robotků, 3D tiskáren a jiných "udělátorů". Kupodivu při tom bylo třeba brát do ruky šroubováky, kleště, kladiva a jiné nástroje, které nemají na sobě označení 4.0 a možná se ani nijak významně nezměnily od dob Marie Terezie.
Takže si teď nejsem jist, jestli patřím mezi progresivní inovátory, nebo zastydlé staromilce.

Nicka Pytlik řekl(a)...

si teď nejsem jist, jestli patřím mezi progresivní inovátory, nebo zastydlé staromilce

Pytlici to vidí spíš na něco mezi progresivním staromilcem a zastydlým inovátorem.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ale dosti řečí.
Pytlici se jdou 'zabívat pravotočivým šeboubem, aby to děti pochopili'.

Josef Soukal řekl(a)...

Až mi zaskočilo, když jsem si přečetl Pytlikem vypíchnuté Pytlikovy formulace. Pytlikovými specifickými text-appealy by měly být zásobovány formou hlášení povinně všechny sborovny a kabinety.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Kupodivu při tom bylo třeba brát do ruky šroubováky, kleště, kladiva a jiné nástroje, které nemají na sobě označení 4.0 a možná se ani nijak významně nezměnily od dob Marie Terezie.
Takže si teď nejsem jist, jestli patřím mezi progresivní inovátory, nebo zastydlé staromilce."

Třeba v technických pracích 4.0 bude výstupem jen to, aby děti získaly kompetenci mít radost z pozorování letícího dronu...

Okomentovat