11.3.18

Aneta Beránková, Růžena Machálková: Hodiny angličtiny i logiky navíc. Třídy pro talentované budou v Brně a Břeclavi

Některé brněnské školy se zapojily do projektu na vzdělávání nadaných dětí. Otevírají třídy s podporou angličtiny, matematiky a osobnostního rozvoje. Nově se přidají také v Břeclavi.

Z článku v Deník.cz vybíráme:

Jde o navázání na běžný studijní program základní školy, který je doplněný o jednu vyučovací hodinu denně. „Nesnažíme se o revoluci ve školství, ale chceme rodičům nabídnout možnost jiné výuky pro jejich děti,“ uvedl ředitel spolku Svět vzdělání Tomáš Blumenstein. Děti mají rozvrh jako ostatní, ale doplněný o tři hodiny anglického jazyka, hodinu logiky a hodinu osobnostního rozvoje.(...)

Děti budou učit také lektorka anglického jazyka a rodilý mluvčí. „Angličtina připravuje děti na certifikované zkoušky, které pak mohou zvládnout už v páté třídě. V matematice zase používáme Hejného metodu, která učí děti matematicky myslet,“ vyzdvihl vedoucí spolku. Rodiče platí na lektora, proškolení učitelů či učebnice patnáct set korun měsíčně.(...)

Výběrové třídy v sobě nesou riziko, varuje ředitel brněnské základní školy ve Vedlejší ulici Jan Harmata. „Děti bychom neměli dělit na inteligenty a méně nadané. V dospělosti se nedomluví,“ říká.


13 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Příspěvek ke společnému vzdělávání po česku?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Přivést děti se speciálními vzdělávacími potřebami do běžných kolektivů, nechat je tam napospas nekvalivikovaným pečovatelům, a následně z těch kolektivů vyvést údajně nadané děti do jiných, výsadních kolektivů. Hlavně, když je na co čerpat.
Semináře, školení, kurzy, akční plány, kulaté stoly, kecy, kecy, kecy...

Eva Adamová řekl(a)...

Tak třídy pto talentované ano, ale speciální třídy pro LMP ne? A pro ty, kteří mají na jazyku argument, že ty pro LMP přece existují. No prozatím ano, ale jejich zánik je díky jejich "vyhladovění" za rohem.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Takže mnohým dětem jsou naordinována všelijaká podpůrná opatření, aby také zažily úspěch, talentovaným jsou vytvářeny podmínky pro rozvoj talentu, a co děti běžné? Žádná opatření? Žádné výsady? To se nám to ale povedlo! Kdo by se také nějakými pěti, šesti dětmi ve třídě zabýval. Čerpat se na ně nejspíš ani nedá...

Josef Soukal řekl(a)...

Až se budete chtít rozčílit, podívejte se na diskusi k tomuto článku ve FB skupině Učitelé+; kolega Lukáš Borovička zde dosahuje kvalit Tajného, obsahem i arogancí.

Radek Sárközi řekl(a)...

Nejde o skryté školné? Nebo ty hodiny angličtiny navíc jsou kroužek? Víc hodin, než je stanoveno v RVP, mít nemohou...

Josef Soukal řekl(a)...

Pěkná věta ze stránek školy: "Chceme (...) Aktivizovat v žácích jejich potenciál k dosahování pro ně odpovídajících výsledků a rozvíjet všechny žáky v rámci využití individuálního přístupu (všichni žáci ve třídě nemohou dělat stejnou práci, protože jejich předpoklady se liší)".

A další "zajímavost" - škola organizuje PLACENÝ přípravný kurz pro budoucí prvňáky: http://www.slovacka.cz/nastenka/nastenka-textovy-vypis/222-pripravny-kurz-pro-budouci-prvnaky-2018

Josef Soukal řekl(a)...

Mimochodem - nemohla by PK tenhle rozporný projekt medializovat? https://svetvzdelani.webnode.cz/

Radek Sárközi řekl(a)...

To je myslím dost častý jev...

Josef Soukal řekl(a)...

Jedná se o třídu pro mimořádně nadané?

Ne, nejedná se o třídu pro nadané děti, jako má třeba ZŠ Hálkova v Olomouci či 8. ZŠ ve Frýdku-Místku. Tento koncept je založený na zájmu rodičů o angličtinu, matematiku a kvalitu vzdělávání svých dětí celkově. Přihlašují se tedy děti nadané, mírně nadprůměrné i průměrné, ze kterých si potom formou jednoduchých přijímaček vybíráme 22 nejlepších.Více zde: https://www.tridaprostejov.cz/info/otazky-a-odpovedi/

Jana Karvaiová řekl(a)...

-Kterako se zdůvodní vysoký počet hodin( dle rvp zv první třída max. 21). To se smí? Myslím, že ne.
-Je to pro rodiče, kteří se DOMNÍVAJÍ, že mají nadané dítě. Takových znám.
-Fandím rozvoji nadaných dětí.Jenže naše školství musí zachovávat pravidla. Jestliže mi někdo u některých dětí vnucuje, že je pro ně best of vzdělávat se v plné třídě s asistentem a jiné dítě, že si zaslouží svou třídu, pak tu něco nehraje.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Pokud bude vyčleněna třída s nižším počtem žáků pro všechny hodiny v rozvrhu, rozumějme platících žáků, pak je to skryté školné. Kdyby program běžel až po vyučoání jako kroužek, pak nelze proti placení asi nic namítat.

Pavel řekl(a)...

Testování děti při přijímání k základnímu vzdělávání je protiprávní. A to vcetne tzv.testu skolni zralosti. Vyjadřoval se k tomu mimo jiné i veřejný ochránce práv.

Okomentovat