11.3.18

Alena Bílková: Dílny ve školách? Lobbistický hoax a návrat do dvacátého století, tvrdí odborníci

Už do dvou let by se měly děti na základních školách opět učit práci na pozemcích a dílnách. Nápad posvětil i Andrej Babiš (ANO). Podle odborníků na vzdělání a kariérní rozvoj je tento plán ale zpátečnický a nereaguje na reálné nedostatky našeho školství. „Zatímco my čekáme, že se naše děti začnou na školách učit myslet, řešíme okopávání zahrádky,” řekl Lidovkám Tomáš Dombrovský z personální agentury LMC.


Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

Že plán zavést do dvou let “dílny pro všechny” vyhovuje zástupcům řemesel a cechů, nepřekvapí. Čechům totiž momentálně chybí 300 tisíc řemeslníků. Podle Tomáše Dombrovského, analytika ze společnosti LMC, je ale nesmysl řešit současnou poptávku na pracovním trhu zásahem do osnov. „Svět se za pouhých 5 let velmi výrazně promění, včetně ustálených profesí. Proto mi přijde úplně zcestné zaměřovat se na řemeslnou výchovu podle aktuální poptávky na pracovním trhu, když nevíme, jak se poptávka během 5 až 10 let promění,“ řekl Lidovkám.(...)

Tomáš Dombrovský zase vidí problém především v plošnosti návrhu. Výuka má být podle něj co nejvíc pestrá, povinné škatulky, do kterých se musí nacpat všechny děti bez rozdílu vnímá jako zpátečnické. „Školství i zákoník práce máme výborně nastavené pro první polovinu 20. století,” konstatuje bez nadsázky.

11 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

„Zatímco my čekáme, že se naše děti začnou na školách učit myslet, řešíme okopávání zahrádky,”

A čím se budou živit děti, které jsou schopné naučit se myslet jen omezeně a nebudou schopné se živit intelektuální prací?

A přiznám se, že já sama lidem, kteří jsou chytří, ale nejsou schopni jakékoliv smysluplné manuální činnosti a nejsou doslova schopni ani chytit motyku do ruky, říkám posraný intelektuál.

Jiri Janecek řekl(a)...

Já se učil myslet i při tom okopávání zahrádky...
A při výrobě stojánku na křídy jsem se navíc naučil spoustu věcí o průmětech i perspektivních zobrazeních...

PS: Co přesně si představit pod spojením "lobbistický hoax"? Mne to nějak nesedí s tím, co já chápu pod slovem hoax... Asi že jsem neměl tu mediální výchovu.

Petr řekl(a)...

Ano, antiintelektuálské stereotypy si v naší zemi opravdu pěkně hýčkáme. Jen houšť!

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Peťo pozor, gramlavý ještě neznamená intelektuál...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ony ty trdlovité sterotypy fungují tak, že vzdělanec je automaticky nemehlo, zručný řemeslník je jinak trouba, a doopravdy pravá celebrita propadala z matematiky a z mravů určitě dvojku. Což takhle zkusit si radši monotyp. Peťo... Co?

Charlie řekl(a)...

V první řadě by byla nutná revize hodnocení všech "výchov", kam řadím i dílny a pozemky. Tou revizí myslím, aby výkon žáka v těchto předmětech nebyl známkován. Mimochodem, pozemky i dílny jsem zažil, dílny jsem měl docela rád, ale stejně jsem se většinu toho, co dnes umím, naučil jako samouk metodou pokus omyl nebo od kamarádů odborníků. Pozemky ve mě, i když jsem z vesnice, vypěstovaly pouze odpor k této činnosti, a nakonec žiji v bytě ve městě. Práci s rýčem a hráběmi se vyhýbám, jak jen mohu, počet rostlin v mém okolí je redukován na nejmenší možnou míru, která ještě zaručuje spokojené soužití v rámci rodiny.

mirek vaněk řekl(a)...

I okopávání zahrádky nutí myslet! Musí poznat co je plevel a to je pro některé makačka na bednu. V dílnách se musí trefit do hřebíku a to chce soustředění. Přes manuální činnosti se nejvíc ovlivňuje mozek. To ti odborníci neví?

Nicka Pytlik řekl(a)...

i když jsem z vesnice... nakonec žiji v bytě ve městě

A je to tady. Pytlici to tušili, a bývali by se i vsadili. Za hromadný úprk lidí do města a následné vyprázdnění venkova mohou pozemky! Lépe zavilý odpor k okopávání ředkviček.

Radek Sárközi řekl(a)...

Současný trend je permakulturní zahrada, kde se nic neokopavá...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak to jsem zkusila a obávám se, že okopávat musíte i tuhle zahradu. Plevel, hajzl jeden vytrvalej, leze pořád.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"Současný trend je permakulturní zahrada, kde se nic neokopavá..."

Říká homo-panelacus, který to slyšel od homo-satelit... :-)

Okomentovat