25.2.18

Ze sociálních sítí: Školo, ty to neřešíš, selháváš... Musíš děti lépe naučit, jak si "chytře" půjčovat!

A tohle mě fakt dokáže naštvat. Co se sakra divíte?!
Ze všech stran reklamy na půjčky, i "seriozní" media mluví a píšou tak, jako by bylo naprosto normální půjčovat si. Řeší se jen to, jaká půjčka je výhodnější, vůbec se neuvažuje o tom, že když na něco nemám, tak prostě žiju bez toho, počkám si atd.

A vedle toho - školo, ty to neřešíš, selháváš... Musíš děti lépe naučit, jak si "chytře" půjčovat! Protože celá sranda s finanční gramotností ve škole je právě o tomhle. Je to lobbing bank s podporou státu. Proč myslíte, že různé bankovní společnosti dávají školám zdarma učební materiály, nabízejí přednášky apod.?

A co dělá většina občanů? Skáče jim na špek a tleská, když se školy povinně stále více stávají nástrojem vymývání mozků jejich dětí. Politické strany to nezajímá, případně to taky podporují, jen někteří politici to nedělají z hlouposti...3 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

Priklady tahnou. Kdyz stat zije tolik let stale v dluhu, proc ne obcane?

Pavel Doležel řekl(a)...

Tak jako člověk pracující v bankovnictví 12 let s tímto názorem nemohu souhlasit. Asi by si někdo mohl také říct, že ze zištných důvodů, ale já ho považuji za zcela pomýlený i v teoretické rovině. Na půjčování si není vůbec nic špatného a popravdě je na něm závislý rozjezd téměř každého podnikání a rozjezd života. Málokdo má na to, aby si v době, kdy si pořizuje rodinu, koupil za vlastní byt, nebo dům. A bydlet 5 let v novém bytě bez kuchyně s malým dítětem jen proto, že na ní teď nemám, je taky blbost. Chce to jen půjčovat si s rozumem a nedostat se do dluhové pasti. A k tomu stačí základoškolská matematika. To, že se někdo předluží, není v zájmu žádné banky. To, že jsou lidé finančně gramotní, je dnes, při dnešní regulaci finančních institucí, v zájmu všech stran.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nesouhlasím s vámi, pane Doležele.
MOžná,že pro někoho půjčování není problém, ale pro hodně lidí ano.
Faktory:
-mediální masáž o tom, jak je jednoduché si půjčit
-stejná masáž, jak něco fakt musíte mít a přes to vlak nejede
-výchova v rodinách, kde rodiče dítěti koupí vše jen si luskne prsty a potom ,když dítě přeroste do dospělého , si neumí odpustit či posunout spotřebu
-chudina, která se chce mít stejně jako zbytek světa
-nechudina, která se chudině vysmívá ,že nemá....

Není jednoduché vystartovat do života. My se zadlužili na barák,ale třeba nábytek jsem si popůjčovali po příbuzenstvu a měli ho ještě po deseti letech. Spláceli jsme horentní sumu (na dřívější poměry),ale taky jsme si spoustu věci dělali sami a vydělávali si po troškách navíc (já jsem pletla a šila, prodávala ořechy a výpěstky ze zahrady, manžel chodil na další směny).V současnosti nevím, kolik lidí je ochotno si utrhávat od huby a makat navíc. Bohužel, mám dva příklady v rodině, jak jednoduše se půjčuje a jak rychle ještě v pr... a musíte do insolvence a oddlužení. Mladí lidé do třiceti let.

Okomentovat