20.2.18

Václav Klaus mladší: Školský zákon je plný nesmyslů

„Uznávám právo na život, na to, že nikdo nesmí ubližovat druhému, právo na majetek. Ale právo na bydlení nebo vzdělání, to už vám musí někdo dát. Ředitel základní školy má mít možnost říct – tohle dítě není schopné našeho vzdělávacího procesu,“ říká v rozhovoru Václav Klaus mladší (ODS), předseda školského výboru Poslanecké sněmovny.

Z rozhovoru Radky Kvačkové s Václavem Klausem mladším v Lidovky.cz vybíráme:

LIDOVÉ NOVINY: Vy se taky dost vymezujete vůči inkluzi.

KLAUS: Slovo inkluze, popravdě řečeno, nesnáším, protože to, že děti s nějakým handicapem chodily do normálních škol, tady vždycky bylo a bude.

LIDOVÉ NOVINY: O co vám tedy jde?

KLAUS: Aby dostali slovo taky ředitelé. Nemá každý nárok chodit do školy s ostatními. Tahle lidská práva neuznávám.Uznávám právo na život, na to, že nikdo nesmí ubližovat druhému, právo na majetek. Ale právo na bydlení nebo vzdělání, to už vám musí někdo dát. Ředitel základní školy má mít možnost říct – tohle dítě není schopné našeho vzdělávacího procesu. Tím neříkám, že by neměl udělat, co je v jeho silách, jde mi o to, aby neměl tu povinnost.

LIDOVÉ NOVINY: A máte nápad, jak ho motivovat, aby se aspoň snažil?

KLAUS: Mluvil jsem o 55 tisících na rok a žáka. Ve skutečnosti máme ale na regionální školství 120 miliard. Když je vydělíme počtem žáků, dostaneme asi 70 tisíc na žáka. Polštář tedy existuje. Můžeme říct, že na nějaké dítě pošleme třeba 290 tisíc, což by byla skutečně motivační suma.

Přitom nebudeme ředitele běžné školy nutit, aby je vyúčtovával jen za přesně předepsané pomůcky. Jde o to, aby si ředitel mohl rozhodnout, kolik dá učitelce, která to chce s dítětem zkusit, kolik na něco jiného. Jinak je ale třeba připomenout, že náš systém speciálního školství, včetně těch praktických, dříve zvláštních škol, nebyl vůbec špatný.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kromě práva na život a majetek, je nutno zohlednit i právo nevzdělávat se a nežít zdravě.
Člověk má i právo nebýt šťastný.

Okomentovat