5.2.18

Václav Janouš: Vyhazov, opak inkluze aneb „Nedodržuji vyhlášku, což je pravda, protože podle mě to není v zájmu klientů.“

Nestor a jeden z největších odborníků na pedagogické poradenství a zároveň hlasitý kritik inkluze na školách Petr Klíma skončí po čtyřiceti letech v čele pedagogické poradny. Česká školní inspekce navrhla vypsat konkurz na jeho místo.

Z článku v MF DNES vybíráme:

Zakládající člen a později letitý šéf Asociace pracovníků pedagogických poraden Klíma si totiž naběhl – odmítal vypisovat oficiální formuláře, které začaly v roce 2016 platit, a místo nich vyplňoval dětem, které přišly do poradny, dokumenty po svém. Inspektoři přijeli jeho práci zkontrolovat a nakonec rozhodli, že poradna pod jeho vedení nefunguje tak, jak má. Naopak lidé z branže tvrdí, že jde o pomstu Klímovi za jeho „odboj“proti inkluzi na školách. Hlásal totiž, že společné vzdělávání je jen kamufláž, nefunguje a fungovat nikdy nebude. „Inspekce přišla na banality technického rázu. Že nedodržuji vyhlášku, což je pravda, protože podle mě to není v zájmu klientů. Odhalili, že nepoužívám schválený formulář pro doporučení pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, ale svůj vlastní, který je kratší, jednodušší a šetří čas. Netajil jsem se tím, takže to odhalili a jsem teď padouch, kterému nezáleží na dětech,“říká Petr Klíma. Pedagogickou poradnu pro Prahu 3 a Prahu 9 vedl čtyřicet let. Česká školní inspekce teď ale tvrdí, že ač patří mezi respektované osobnosti v oboru, od roku 2016, kdy začala v září platit nová pravidla pro společné vzdělávání žáků, poradna pod jeho vedením nefunguje, a naopak dělá chyby v diagnostice a stanovování postupů pro děti.

Klímu prý několik let na chyby upozorňovala a měl tak dost času na výtky reagovat. Nic se ale podle kontrolorů nezměnilo a nepoužívání předepsaných formulářů byla jen dílčí chyba.

„Nešlo o jednu kontrolu, ale vícero a v žádném případě nejde o nějaké formální drobnosti nebo administrativní chyby. Způsob práce poradny některým školám výrazně znesnadňuje práci s dětmi už proto, že vydávaná doporučení jsou velmi obecná, chybí přesné specifikace a školy tak mnohdy nevěděly, jakým způsobem s konkrétními žáky pracovat,“říká náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.


Poznámka redakce: Titulek byl redakčně upraven.

24 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Predpokladam, ze cin pana Klimy byl posledni snahou nejak upozornit na spatne udelanou inkluzi. Pravdepodobne tomuto cinu predchazely ponekud legalnejsi pokusy o napravu, ktere vyslyseny nebyly.
Jeho chovani a cin je dusledkem ignorace mocenskych vrstev k nazorum opravdovych odborniku. Pan
Klima nebyl ve svych protestech sam. On se jen zviditelnim timto skoro zoufalym cnem.
Stojim za panem
Klimou, i kdyz jsem si vedoma, ze jeho postup nebyl " lege artis".
Mozna, ze to nekoho vyburcuje z letargie. Proc se konecne poradensky sektor neozve? Proc se neozve vice lidi? Bude se cekat na dalsi demonstraci zoufalstvi?!?!?!

Janek Wagner řekl(a)...

Jeho postup byl naopak podle mne právě "lege artis"... Lidskost musí zvítězit nad byrokraty a parazity, jako je ústřední školský inspektor a jeho fámulus.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Mozna, ze to nekoho vyburcuje z letargie.

Nevyburcuje, paní Karvaiová. A když vyburcuje, k ničemu nepřiměje. A když přiměje, nic to nezmění. Kolik jen učitelů bylo za ta léta vnucené zkompetentňovací reformy vzdělávání řádně pobuzerováno za použití zakázaných slov 'učit se, umět, znát'... A omluvil se jim alespoň někdo?
I kdyby se poměry narovnaly, nelze ani v náznaku doufat, že by si sám vrchní školní inkvizitor sáhnul do svědomí a dal si padáka.
Že pedagogicko psychologické poradny jsou podřízeny školní inspekci, pytlici netušili ani náhodou. A jako to v tomto směru mají ve Finsku?

Charlie řekl(a)...

Opět začíná platit několik okřídlených hlášek z "Básníků":

1. Dej blbci funkci a vymyslí lejstro!
2. Až z toho všichni zblbneme, vezmeme pastelky, budeme vybarvovat grafy a nikdo nic nepozná.

Bohužel jsem myslel, že se toho znovu nedožiji.

Nicka Pytlik řekl(a)...

'A kolik vám, pane kolego, letos odchází žáků do učení?'
'Zatím šestnáct, pane inspektore.'
'Nu, dobrá. A kolik jde na kominíka?'
'.....'
'Tak takhle by to tedy nešlo! V Poučení z krizového vývoje v zaměstnanosti průmyslu je jasně uvedeno, že kvóta na okres jsou nejméně čtyři kominíci ročně. Tak sebou koukejte hodit, nebo toho kominíka půjdeš dělat ty, šmejde!'

Jirka řekl(a)...

A odkdy si tykáme, soudruhu? Věci už mám sbalené. Vždy připraven!

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ostatně soudím, že ČŠI musí být zrušena. Jen máme o důvod víc.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jsem zvedava, kdy tento osud potka jineho pracovnika , protoze napsal nevhodnou diagnozu. Takovou tu, co se dnes nenosi. Staci, kdyz si prectu nazory pani Klary o " potrebe sjednoceni " v poradnach a uz je mi blivno. A jeste lepsi jsou nazory jiste nejmenovane spolecnosti, ktera popira vyznam speckaru a odmita i vzdelavaci plan pro smp a tmp.
To budou jesta mnoha prekvapeni.

m vanek řekl(a)...

Nechápu, čemu se divíte. Vždyť tyto praktiky nikdy neskončily. Jen byly skrývány. Dnes už nejsou a je možno si jich všimnout.
Jenže mladí už nemají potuchy kam tohle směřuje a co může být na konci zdánlivě nevinných příkazů úředníka. Dokonce to ve své naivitě často podporují. Ale už to bude 30 let od převlékání kabátů a přechodu moci a majetku od jedné skupiny k druhé skupině.
Pan Klima je v penzijním věku a může si to dovolit. Asi nemá zapotřebí dělat ústupky laikovi úředníkovi. Ale kolik učitelů a hlavně ředitelů ty ústupky dělá. Systém je do nich tlačí a mají jen dvě možnosti. Poslechnout a dělat i hlouposti nebo neposlechnout a jít pryč ze školství. Tak to vážení funguje bez ohledu na režim.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Naprosto souhlasím s panem Vaňkem. A není to jen o úřednících, utahuje se hlavně tam, kde je to nejhorší - tedy tam, kde je to "vlastně úplně jedno", ale to už je otázka politiků a ne úředníků.

Pěkný článek:

https://sport.idnes.cz/komentar-formule-1-korektnost-grid-girls-ff6-/motorsport.aspx?c=A180205_102510_motorsport_tof

Já to vnímám jako plíživé šíření totality a blbosti po celém "kulturním a demokratickém" světě, který tím ovšem způsobí zánik sebe sama.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Také souhlasím s panem Vaňkem. jen dodávám, že jsme si za těch třicet let již dokázali vyrobit nové mladé "soudruhy".
Vracím se k mému "lege artis". Stojím si za tím, pane Wagnere. protože tento postup, protest byl prostě lehce napadnutelný, úředníčkové s tím neměli moc práce. Na druhou stranu je pochopitelný, když někdo něco slušně řeší a nikdo ho neposlouchá. Asi musel přijít šrapnel. Jako problém vidím, že přišel jen jeden. A ještě ten pan psycholog bude chybět, škoda dobrých lidí v praxi.Zajímal by mě postoj Asociace poradenských zařízení.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Paní Karvaiová, sdílím Váš názor na případ v článku popsaný i na celkovou situaci ve školství.

Moje poznámka je čistě terminologická, podobně jako moje zdejší tvrdošíjné lamentování nad posouváním až podsouváním chybných významů zavedeným jednoznačným termínům (kompetence, gramotnost aj.).

"Lege artis" není: "Podle předpisu".

Je to tak, že naopak.

"Lege artis" se vžilo jako legislativní zkratka původního "de lege artis medicinae" a znamená to "podle pravidel umění lékařského" čili stručně: co možná nejlépe podle dosažené úrovně poznání.

Ergo kladívko: Pan Klíma jako skutečný odborník jednal "Lege artis", kdežto ČŠI je Murphyho "odborník", čili člověk, který přijel z jiného města.Dasa Kapustova PaedDr. řekl(a)...

Pan Klíma naopak dětem, rodičům i školám rozumí velmi. Prosazoval začleňování žáků dávno před inkluzi. Odsuzoval byrokracii kolem a způsoby mocenského boje NÚV. Je to ostuda našeho státu, že se takhle zbavuje svých odborníků:-(

Jan řekl(a)...

Pardon, asi budu v této diskusní skupině poněkud názorově "vyčuhovat", protože jako učitel na gymnáziu jsem měl možnost se s některými zprávami odborníků z PPP Praha 3 a 9 jmenovitě i pana doktora Klímy seznámit. Celkový "umělecký" dojem? Dvě tři věty, které zpráva obsahovala, lze jen těžko považovat za zprávu z vyšetření žáka, se kterou by měl učitel dále pracovat. Často jen jediná věta: Vývojová porucha učení trvá a 2. stupeň podpůrných opatření." No, díky. Báječné, alespoň víme, jaký stav na českých tocích dnes v sedm hodin ráno, že? Doporučení? Kde nic, tu nic.

Přijdete k lékaři a po vyšetření pan doktor dospěje k závěru, že vám nenapíše další doporučení k odborné péči, ani žádnou medikaci,
- protože to není – podle jeho názoru – ve Vašem zájmu
- protože nesouhlasí s novou úhradovou vyhláškou ministerstva zdravotnictví
- protože nesouhlasí s elektronickým vydáváním receptů
- protože CT vyšetření, psychoterapie, rehabilitace, invalidní vozík nejsou ve vašem případě ve vašem zájmu, anóbrž je to blbost, moderní vymyšlenost „těch nahoře“ a mrhání penězi

Ze všeho pak vůbec neuznávám „státní“ maturitu:
- protože žáky učí biflování a zjevně není v jejich zájmu, protože ty testy „neměří“
- a protože je ještě navíc stresují a
- protože nejméně třetina z nich pak propadne a
- protože nejsou vstupní branou při studiu na vysoké škole a je to byrokratická buzerace. Proto budu vyhlášku ignorovat a basta!

Neuznávám ještě hromadu jiných věcí jako je například vyhláška o maturitách vůbec či víceletá gymnázia a povinná devítiletá školní docházka, protože to není v zájmu mnoha dětí, žáků a mladých lidí obecně, ale to všechno je vždy a stále pouze můj problém.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Vždycky si říkám, jaké poruchy učení může mít žák gymnázia a kladu si otázku, jestli se porucha učení nedá kompenzovat učením. U nás na základkách se porucha učení vykládá tak, že se dotyčný učit přestává. Špatně čte? Tak nečte vůbec. Špatně píše? Tak nepíše. Špatně počítá? Tak nepočítá...

Odhadem u nadpoloviční většiny žáků jsou takto vnímány poruchy dětí jejich rodiči. Volají po ohledech, kompenzacích, ale nepohnou prstem.

Gymnázia, to bude jiná liga. :-)

Miloslav Novotný řekl(a)...

Pane Jane, proč tolik povyku? Sdělení, že porucha trvá, je potvrzením předešlého stavu, který nejspíš již byl popsán. Pan Klíma Vám nemůže radit, jak učit toho porouchaného žáka. Učitel jste přece (byl?) Vy, ne on.

Těch několik panu Klímovi podsunutých zesměšňujících odstavců nakonec Vaši domněnku o "vyčuhování" jen potvrzuje.

Jan řekl(a)...

"Pane Jane, proč tolik povyku? Sdělení, že porucha trvá, je potvrzením předešlého stavu, který nejspíš již byl popsán. Pan Klíma Vám nemůže radit, jak učit toho porouchaného žáka. Učitel jste přece (byl?) Vy, ne on."

Díky za názor. Problém spočívá v tom, že rodiče žáka, žák samotný, ale i já očekáváme něco o trochu víc. Zpráva a doporučení ve stylu "okluzní fronta nad Skandinávií trvá" jsou nám na nic. Mohu vás ujistit, že se nejedná o podunuté zesměšňující odstavce. Toho nemám v žádném případě za potřebí. Jen chci říci, že jestliže s něčím hluboce nesouhlasím, potom to dělám lépe, než co ukládá to vaše "lege artis", nebo to nedělám vůbec. Prodávám třeba banány v supermarketu. Já třeba hluboce nesouhlasím s kupírováním psů a s jejich kastrací, a proto se tomu odmítám věnovat. Něco podobného bych doporučil některých "psychologům". Když s něčím nesouhlasím, tak to nedělám.
O poslední zprávu a doporučení, kterou jsem dostal, požádali rodiče mimořádně nadaného žáka, který chtěl u nás přeskočit ročník a rodiče se obrátili na poradnu se žádostí o "zakázku", jak mimořádný talent u syna rozvíjet. Přišel jeden papír. Osobní údaje. Závěr: mimořádné nadání. Doporučení: 4. stupeň podpory. Podpis psychologa.
A promiňte, že jsem omylem vstoupil do vagonu MHD, který veze cestující s tak vyhraněným názorem.

Jan řekl(a)...

"Gymnázia, to bude jiná liga. :-)"
Ve školství neexistuje první liga, druhá liga a okresní přebor. Jako třídní mám v 1. ročníku gymnázia tři žáky. Aspergera, Touretteův syndrom (hezky na nás při vyučování houká) a žákyni s těžkou dysgrafií (stp. DMO), o které se paní psycholožka z Prahy 9 domnívá, že "vývojová porucha učení trvá". Ona to totiž není vývojová porucha, ale to by bylo na dlouhé povídání. Prchám do třídy...

Miloslav Novotný řekl(a)...

"Když s něčím nesouhlasím, tak to nedělám." V tom se zřejmě s panem Klímou shodujete.

To "Lege artis" není "moje", jestli tomu nerozumíte, vygůglujte si to.

Reagoval jsem na obsah článku a zmínku v diskusi.

Aktuální zpráva o počasí samozřejmě není učebnicí meteorologie. Mohu jen zopakovat, učitel jste Vy, ne pan Klíma. Za Vaši práci s žáky je na místě Vám s úctou poděkovat.

Ale myslím, že ty sarkastické podsunuté vyprávěnky o psech, banánech, zdravotnictví a veřejné dopravě jste si mohl ušetřit.

Ostatně, pane Jene, takhle, takříkajíc z horní paluby, diskutujete i se svými žáky?

Jan řekl(a)...

Máme třídu v prvním patře, horní paluba gymnázia je vyhrazena řediteli, zástupkyni, administrativě a účetním.

Nebudete mi to věřit, ale diskutovat gymnazisty v některých hodinách je přímo strhující zážitek. Jsou nejen chytří, ale jejich postřehy o společenském dění (mimo jiné i o inkluzi, kterých se přímo týká, protože mají ve třídě tři takové žáky se SVP) kolem nás by stálo za to přenášet v televizi.

A že vám vadí sarkasmus, ironie a srovnávání s jinými oblastmi, jako je zdravotnictví a podobně. Mohu vás ubezpečit, že ve srovnání se sarkasmem, ironií a kritickým myšlením jsem ve srovnání s našimi gymnazisty pouhý břídil. Jde na mne hrůza a děs, jak nás "dříve narozené" tahle nová generace vnímá a vidí. Byl byste zděšen.

Josef Soukal řekl(a)...

Trochu mimo téma - jsem při pohledu na své žáky někdy dost znepokojen z neochoty vyvinout úsilí z jiných než čistě pragmatických důvodů, nechuti myslet, když se jedná o něco jiného než nezávaznou debatu.
A k tématu: Vlastní zkušenosti jsou pro jakékoli téma v mladém věku zásadní. Když žáci vidí, jak se musel v jednom ohledu překopat režim skoro celé školy kvůli jednomu žáku s problémy, dokážou si rychle učinit představu a o tom, co je argument a co je demagogie. Což neznamená, že se z nich pak stávají xenofobové a rasisti, jak se občas někdo snaží tvrdit, a že spolužákovi nepomohou.
Co se týče praxe p. Klímy, těžko se vyjadřovat bez konkrétních znalostí. Jen na základě svých zkušeností mohu říci, že doporučení se často podobají jako vejce vejci a mnoho praktických rad neobsahují, pokud tedy nejste učitelský začátečník.

Jan řekl(a)...

Pardon, čekal jsem, že dříve či později na mne přiletí od některého z dříve diskutujících nějaký kýbl pomejí,ale naštěstí se nic neděje, patrně díky jarním prázdninám. Gott sei Dank.

Nicka Pytlik řekl(a)...

čekal jsem, že dříve či později na mne přiletí od některého z dříve diskutujících nějaký kýbl pomejí

Prahnete-li po pomejích, musíte do jiné vývařovny. Bez ohledu na prázdniny.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Spíše pod okno Jene, pak se možná dočkáte.

Okomentovat