19.2.18

Stanislav Biler: Děti slouží vlasti

České školství se začíná vzdávat budoucnosti a úspěšně se připravuje na minulost.

Z článku v A2larm.cz vybíráme:

Nápad Karly Šlechtové zavést brannou výchovu není bizarní ani absurdní. Zcela logicky do této koncepce zapadá. Armáda je dokonalým předobrazem českého školství, a je proto logické je více provázat. Děti si prohloubí užitečné dovednosti: neklást odpor autoritám, být zticha a poslouchat. Tím se zlepší jejich aktuální kompetence – sedět rovně a hlásit se o dovolení, když se jim chce čůrat.

Ministryně Šlechtová celou koncepci rozšířila o důležitou myšlenku: „Pro nás je důležité, aby děti věděly, co to znamená být Čech.“ To je samozřejmě důležité. Česká identita si s sebou skutečně nese specifické rysy, které je třeba uchovat. Ať už je to populární poraženectví, odvaha myslet si svoje (ale potichu), jít s davem, šlapat po slabých, morbidní konzumace alkoholu nebo schopnost nalézt vždy někoho, kdo za to všechno může.

Česká identita by se samozřejmě dala budovat i jinak. Třeba na těch, kdo se postavili většině nebo proti všem vydupali samostatné Československo. Jenomže takové příklady jsou příliš nebezpečné a do výroby se nehodí.

Ale není to jediná prospěšná myšlenka: „Je nepřijatelné, pokud naše škola po dobu čtyř let poskytuje těm dětem výstroj, školí je, a ony pak odejdou do civilu. Zvažuji, že bychom zavedli nějakou úhradu, pokud to dítě nezůstane v armádě.“

To je dobrý nápad. Je to tak dobrý nápad, že by se měl rozšířit také na ostatní střední školy a učiliště. Děti chudých rodičů tak nebudou muset řešit budoucnost. Tu za ně vyřeší rodiče, kteří je pošlou do vzdělávací jednosměrky. Dětí z bohatých rodin se to nedotkne nijak. Win-win. Nebude trvat dlouho a zrestaurujeme celý svět feudalismu osmnáctého století.

10 komentářů:

P. Vršecký řekl(a)...

Musel jsem se podívat, jaký že duševní gigant si to tak oikofobicky ublinkl. A mohu napsat, že všechno je, jak má být. Masárna, Žít Brno, Blicí listy, kvalifikace tohoto pána...

P. Vršecký řekl(a)...

A odkazované k němu sedí jako zadel na hrnec...

https://echo24.cz/a/SV6Pq/tuhle-bitvu-nemuzete-vyhrat-pratelsky-dopis-liberalnim-intelektualum?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Petr řekl(a)...

Jawohl, Herr Obergruppenführer!

P. Vršecký řekl(a)...

Tak tomu se říká, anonyme, "trefit kozla". Vámi zmiňovanou hodnost měl v SS nějaký Heydrich, jestli vám to něco říká. A ten měl na Čechy, světe div se, velmi podobný názor jako soudruh Biler:-) Však je to logické, socialista nacionální nebo internacionální, on v tom moc velký rozdíl nebude, co myslíte?:-) Ale vážně, nebyl by trochu větší čelindž nějaké myšlenky soudruha Bilera obhájit, než pouze stereotypně, přesně jako pravý bolševik, označit každého, komu soudruhovy myšlenky nevoní, jako nácka? Zkuste to, když nic jiného, tak nás tu pobavíte.:-)

Petr řekl(a)...

Platí. Udělám to rád, jakmile si vy dáte námahu utrousit alespoň dvě tři věty, které budou obsahovat náznak nějaké věcné argumentace. Nemám potřebu reagovat na Bilerův článek, neb s ním souzním. Doložte, co je podle vás jinak a budu reagovat na vás.
Plýtvat časem na bezobsažné výkřiky o tom, kde ten pán studoval a v čem se angažoval, mi připadá poněkud zbytečné. Zajímají mě argumenty, ne bláboly.

P. Vršecký řekl(a)...

Já jsem si znovu pročetl článek soudruha Bilera, a to v plné verzi. Dalo by se jít řádek po řádku a označovat nevěcné emotivní výkřiky, domněnky, spekulace i vyslovené lži, ale to se mi jeví jako naprostá ztráta času. Třeba Klaus junior říká o obou zmíněných problematikách úplně něco jiného, než mu vkládá do úst Biler, ale když ono by to pak nepasovalo, že? Už vůbec nemluvím o tom, že i on má malé děti a vůbec tedy netuším, proč by jeho výroky měly platit jen pro děti cizí. Vrcholně komické se mi jeví naznačování, že podle myšlenek těch, kteří Bilerovi nekonvenují, by snad měly studovat jen děti úspěšných a bohatých, ostatní marš na učiliště. Speciálně vy přece už víte, jaký je aktuálně poměr dětí na učilištích a středních školách, že?:-) To tady máme tolik úspěšných a bohatých? A jestli ano, tak kdo potom trpí tou "existenciální úzkostí"? Že vás údajně zajímají jen argumenty je pěkné, jenom potom netuším, proč se snažíte bez argumentu naznačovat, že jsem nácek? Že by dvojí optika?:-)

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jsou jasné, přehledné a stejné už asi dvě stě let.

Tato mantra vejde do síně slávy dějin demagogie. Jen místo Marie Terezie soudruh Biler novátorsky vzpomněl císaře Františka I. Jaképak asi školy měli ti vzorové, co vydupali proti všem (!) samostatné Československo.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Bezobsažné výkřiky pytlici milují. Jejich snem je být mistrem blábolu.
Základní přepoklad k tomu, aby se člověk stal odborníkem na vzdělání!

P. Vršecký řekl(a)...

Tohle mne taky napadlo, pane Sotoláři. Ale kampak s logikou na soudruha Bilera! Pokud vím, tak voliči v Brně mají toho spolku netáhel, neschopů a lhářů, který spoluzakládal, právě tak dost a v blížících se komunálních volbách jim to spočítají. Jenom nevím, kde potom vezme soudruh Hollan na to, aby se zase jel nechat zbičovat do ukrajinského bordelu. Že by ho snad zaměstnal Oxfam?:-)

P. Vršecký řekl(a)...

Kdyby jen přes vzdělání, však ať se pytlíci podívají třeba na toho Hollana. Bakalář hudby, který se po komunálních volbách stal v Brně "odborníkem" přes dopravu. Raději ani nechtějte vědět, co si o tamní dopravě a Hollanovi Brňáci myslí.

Okomentovat