2.2.18

Michaela Bůnová: Školy zkoušejí izolovat zlobivce. Novodobá oslovská lavice, míní odbornice

Co se zlobivým dítětem, když nemůže bez dozoru zůstat samo na chodbě? Takovou otázku si dnes klade spousta škol. Některé z nich proto zavádí místnosti, kam učitelé vodí neukázněné žáky. Podle psycholožek, které server iDNES.cz oslovil, ale takové opatření může někdy dětem spíš uškodit.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Způsob separátních místností mi připomíná oslovskou lavici 19. a 20. století, která stála ve třídě zvlášť a seděly v ní děti, které zlobily a měly vzdělávací problémy,“ míní psycholožka Alena Prouzová.

Ačkoliv rozumí tomu, že podobné místnosti, tedy už ne lavice, mají chránit ostatní děti i učitele před neukázněnými spolužáky, muselo by podle ní být zřejmé, že je to pro dobro dítěte, nikoliv pro dobro učitele.(...)

Také podle dětské psycholožky Terezy Soukupové nejsou místnosti pro neposlušné vhodné pro všechny děti. „Pokud má dítě problémy v sociální oblasti, nebo se zvládáním emocí, v případě, že je posláno do nějaké místnosti, kde si samo něco dělá, nenaučí se překonávat překážky a tyto problematické situace zvládat, naopak se jim vyhne,“ míní Soukupová.

Účinné je naopak opatření u dětí, které mají vážné vývojové poruchy, jako jsou například autisté. „Těmto dětem nepomůže, když se budou násilně začleňovat do kolektivu a budou se nutit to překonat,“ dodala Soukupová.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zlobivé dítě se nemusí nikam umisťovat. Zlobivé dítě lze ukáznit běžnými výchovnými nástroji. Tady jde o to, jak ochránit běžné děti před naprosto nezvladatelnými a agresivními psychopaty.
Ostatně, žádné dítě 'nemůže bez dozoru zůstat samo na chodbě'. A nejen že nemůže, ono tam bez dozoru být nesmí!!!

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ale jak izolovat experty? Do oslovské lavice?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tady pomůže je důsledná separace se zvýšenou ostrahou.
A splachovací toalety! Neboť i z exkrementu upletou bič...

Okomentovat