6.2.18

Šárka Mrázová: Dvouleté děti do školek nepatří, tvrdí učitelé. Zrušit jejich povinné přijímání chtějí i politici

Od roku 2020 má začít povinnost přijímat dvouleté děti do mateřských škol. Tuto podmínku chtějí zrušit poslanci senátoři a poslanci ODS, kteří navrhují novelou školského zákona navíc odstranit i povinnost předškolního vzdělávání pětiletých dětí.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

"Malé děti potřebují jinou péči. Myslím si, že je to špatně nastavené. Ne každé dítě na to má jak po psychické, tak fyzické stránce," míní Tomášová, která se v úterý zúčastnila veřejného slyšení v Senátu na téma Dvouleté děti nepatří do školky, ale do náruče mámy.

Povinnost zařadit od roku 2020 do mateřské školy i dvouleté děti přinesla změna školského zákona z roku 2016. Zrušit ji stejně jako povinnost předškolního vzdělávání pětiletých dětí nyní chtějí poslanci ODS v čele s předsedou školského výboru Václavem Klausem mladším a podporu mají i v Senátu. Poslanecký návrh neodmítá ani ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) a je ochoten otevřít debatu.

"Myslím, že terén a čísla dokazují, že to funguje i bez této tvrdé podmínky," uvedl v prohlášení Plaga. "Nechme to na zřizovateli a iniciativě rodičů." Bývalá ministryně a nyní poslankyně ČSSD Kateřina Valachová zavedla tuto povinnost i proto, aby měly matky rychleji možnost vrátit se do práce.


3 komentáře:

Radek Sárközi řekl(a)...

Tamara Kováčová z centra pro vzdělávání EDUin ale upozorňuje, že pokud by prošel Klausův návrh, zrušilo by se i garantované místo ve školkách pro tří- až pětileté děti. "Pozor na to, abychom s vaničkou nevylili i dítě," řekla Aktuálně.cz.

To není pravda!

Radek Sárközi řekl(a)...

Také centrum pro vzdělávání EDUin zastává názor, že by se opatření nemělo nahodile rušit, ale měla by se sebrat data a vyhodnotit, jak je užitečné. "Je nebezpečí, že tato debata je hodně vychýlená dojmově a ideologicky," míní Kováčová z EDUin.

Když se zavádí nějaká hloupost, tak se po sběru dat nevolá, ale když někdo chce tu hloupost zrušit, tak se začne volat po datech...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je nebezpečí, že tato debata je hodně vychýlená dojmově a ideologicky

Jeden neřekl, co všechno může být, a je, dojmově a ideologicky vychýleno.
Pytlikům to přijde, jako kdyby sami někoho nařkli z pytlictví, a ještě se pokusili vzbudit zdání, že je tím nebezpečný.

Okomentovat