26.2.18

Jakub Vosáhlo: Ředitelky si musí připadat jako v Kocourkově, protestuje Kateřina Valachová. Mladý Klaus se snaží rušit to, co ona nedávno zavedla

Může se zdát, že Kateřina Valachová, poslankyně za ČSSD a bývalá ministryně školství, je pod velkým tlakem. Především Václav Klaus ml. vede kampaň za zrušení všech reforem, které do školství minulá vláda postupně zavedla. Stojí proti nim i část pedagogů. Například některé učitelky mateřských škol podporují zrušení jistoty rodičů na místo v mateřské škole pro dítě již od věku dvou let (což by mělo platit v roce 2020) – podotýkáme, že je to možnost pro dítě, nikoliv povinnost. Naopak vláda k tomuto návrhu ODS vydala ve středu negativní stanovisko a tuto možnost pro děti a rodiče chce od roku 2020 zachovat.


Z rozhovoru v ParlamentníListy.cz vybíráme:

Nemělo se na to ale myslet dříve? Tohle vypadá jako honění vlaku, který již odjíždí z nádraží.

Pouze připomenu, že návrh na zavedení míst pro dvouleté děti od roku 2020 byl poslanecký a podporovala ho tehdejší Sněmovna napříč stranami. Podstané je, že Sněmovna ho schválila v roce 2016. Já se pokusila jako ministryně s tímto zadáním vyrovnat a nastavit podmínky tak, aby to bylo možné. Podle mne se podmínky začaly zlepšovat oproti letům minulým a šly do toho již nemalé investiční peníze. Navíc ještě jednou – platí to až od roku 2020, jsme tedy v určité fázi příprav. Nicméně pro mne bylo vždy prioritní, aby se nám podařilo snížit počet dětí ve třídě, a naopak zvýšit počet učitelek a případně zajistit chůvy. V roce 2017 i v roce 2018 v rozpočtech jde na mateřské školy více peněz než dříve. Ředitelkám se snížila přímá pedagogická činnost. V rozpočtu byly peníze i pro více úvazků. Třetina mateřských škol má chůvy. Plán byl jasný – poctivě mateřským školám zaplatit dost učitelek na celou provozní dobu MŠ, dosáhnout snížení počtu dětí v MŠ na 20 na třídu, a tam, kde to prostory nedovolí, tak alespoň zvýšit počty učitelek na třídu. Tyto změny nemají zlepšit kvalitu jen pro děti dvouleté, ale pro všechny děti v MŠ. Já jsem přesvědčena o tom, že pokud na věci budeme pořádně pracovat, tak se to zvládnout dá. Potřebujeme ale úspěšný start reformy financování škol od 1. 1. 2019. Spravedlivé financování mateřských škol a férové podmínky pro paní učitelky jsou totiž to, oč tu běží. Dluhy vůči nim se zvyšovaly „tiše“ více než deset let.

Nicméně od učitelek jste dostávala pořádný „kartáč“, skutečně minimum jich plošný a absolutní nárok (to je jistotu místa ve školce v místě bydliště) od roku 2020 pro dvouleté děti podporuje.

Já se jim nedivím. Podle mne to má několik zcela pochopitelných a racionálních důvodů. První je, že lidé ve školství už nevěří žádným slibům státu. V minulosti mnohokrát platilo, že si učitelky a učitelé přečetli v novinách, jak dostávají přidáno, ale ve výplatě se nic neukázalo, nebo dostali dokonce méně. A nyní jim říkáme, že peníze na investice a personální zabezpečení jsou, ale zároveň čelí pokusu MŠMT snížit – údajně dočasně a přechodně – investice do reformy financování škol na 75 procent. Je tu také překvapivé zrušení státem financovaného překrývání učitelek ve třídách kolem poledne, což je naprosto neuvěřitelné, protože peníze na to jsou v rozpočtu vyčleněny a neexistuje důvod, proč jim tyto finanční prostředky nedat. A navíc prudkou a nekoncepční změnou k 1. lednu 2018 dostat ředitele a ředitelky do neskutečné situace, že pokud si zajistili lidi na tuto práci, tak je teď nemají z čeho zaplatit. Vždyť si musí připadat jako v Kocourkově. Je tu i pokus odložit zvýšení platů ze září na leden, a to v naprostém rozporu s usnesením Poslanecké sněmovny z listopadu loňského roku, které naopak jasně řeklo vládě, že platy ve školství mají přednost a mají se zvýšit od září. Je tu pokus erodovat a asi výhledově zrušit naprosto zásadní reformu financování regionálního školství, která má začít fungovat od 1. ledna 2019. To všechno jsou miliardy ven ze školství někam jinam.

Žádné komentáře:

Okomentovat