3.2.18

Ondřej Kania: Reakce na můj kontroverzní rozhovor pro MFDnes. Aneb, jak část českého školství žije v paralelním, růžovém vesmíru.

Dostal jsem obrovské množství ohlasů, naprostou většinu velice pozitivních (od ředitelů, provozovatelů, politiků, ale taky rodičů, učitelů a studentů). Menšina reakcí, která byla negativní byla primárně odvozena od kontroverzního titulku. K několika fanatikům, kteří očividně žijí v nějaké úplně jiné alternativní realitě a mají potřebu mě veřejně sprostě urážet, se vůbec nebudu vyjadřovat.

Víceméně vše co jsem v rozhovoru říkal by se dalo shrnout do pár jednoduchých bodů.

  1. Struktura českého školství je nesmírně neinkluzivní a je postavena v podstatě asociálně - segreguje na středních školách, často i na druhém stupni, ty, kteří jsou z "lepších" rodin a ty, kteří jsou z "horších" rodin a z toho následně vzniká to, že učiliště volí Okamuru a gymnázia Piráty a TOPku.
  2. Koncepce tříd kde je 30 dětí rozdělených podle věku, mezi nimiž je velké množství výkonnostních skupin studujících předměty, které jim nadiktuje škola, je nesmírně zastaralá, neefektivní a vytváří všeobecnou frustraci jak u učitelů, tak u studentů.
  3. Teď to nejdůležitější - učitelé. Trvám na tom, že velká část učitelů pracuje tím způsobem, že vyžadují, aby studenti brali jejich předmět pomalu jako ten nejdůležitější. Nejsou schopni pochopit, že ti studenti mají jiné zájmy a jiné priority a že jim prostě občas trojka, nebo čtyřka stačí. Učitelé se principiálně často chovají jako jedničkáři, kteří se cítí pohoršeni tím, pokud zrovna jejich předmět někdo nevnímá jako ten nejdůležitější. Ano, je významné množství učitelů, pro něž je jejich práce životním posláním a ti jsou fantastičtí, ovlivňují životy a budoucnost svých studentů pozitivním směrem a ti studenti na ně nikdy nezapomenou. Nedělají to pro peníze, často je štve systém, ale dělají to pro své studenty. Z mých rozhovorů s mnoha řediteli a provozovateli škol po celé ČR mi vyšlo, že většina z nich říkala něco ve smyslu, že takových může být mezi učiteli desetina. Já v rozhovoru zmínil, že si myslím, že je to 20%-25% a na tom prostě trvám. Nebudu se za to omlouvat, protože byť je to extrémně nepříjemné a vždycky všichni byli vůči těmto učitelům politicky korektní, já nebudu.

Z čeho se bere tenhle můj pohled?

5 let se živím tím, že se ročně potkávám se stovkami rodin z různých koutů naší země, kteří chodí na různé školy, mají různé výsledky a mají zájem o to, vycestovat buď na kratší, nebo na delší dobu do zahraničí. Opakuji, doslova stovky rodin z celé ČR z prakticky stovek škol. V naprosté, drtivé většině případů, chtějí zkusit studovat v zahraničí PŘESNĚ Z TĚCH DŮVODŮ, které popisuji výše a ten bod třetí, je tam úplně nejpodstatnější. Je často pod rozlišovací schopnost studenta filosofovat o tom, zda je koncepce rozdělení předmětů, apod, efektivní, to ale co vnímají nejvíce, je právě přístup jejich učitelů. No a do toho poslední rok jsem navštívil něco kolem dvaceti vzdělávacích konferencí, velice často mimo Prahu (Praha je na tom co se týče škol a učitelů dost dobře), kde jsem potkával různé ředitele a učitele, kteří se na to dívají docela podobně. Nemluvě o tom, že máme vlastní školy a dostávám mnohokrát do týdne emaily od rodin z celé země, že by chtěli své dítě umístit na jednu z našich škol protože x a protože y.

Pokud mi někdo řekne, že jsem arogantní, že hážu učitele do jednoho pytle, apod, tak to přijímám. Já vždycky říkám co si myslím a neohlížím se na politickou korektnost. Takový jsem a vždycky jsem byl a fakt se nezměním. Pokud ale někdo říká, že tento problém tady není, tak žije v úplně jiné realitě, než mnoho českých rodin, studentů a dokonce učitelů a ředitelů.

Aby české školství dlouhodobě fungovalo, musí se změnit profil lidí, kteří chodí studovat pedagogické fakulty, viz můj dokument o finském školství, kde to probírám s rektorem Helsinské univerzity.

Pokud je všechno fajn a super a to co říkám není pravda, jak si vysvětlujete ten obrovský nárůst poptávky po alternativách k veřejným školám? Jak si vysvětlujete to, že posíláme takové množství dětí do zahraničí a zůstávají tam? Nebo jak si vysvětlujete, že je takový zájem o naše školy? Že je takový zájem o Scioškoly? Že vzniklo rekordní množství soukromých škol? Čím to je? Tím, že se veřejný vzdělávací systém odcizuje studentům a rodičům.

Učitelé dělají školu. Je potřeba si přiznat, že máme velký problém a je potřeba jej začít řešit. Zavíráním očí nad problémy, byť jsou nepříjemné, nikdy, nikdo, nic nevyřešil.

18 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"Nejsou schopni pochopit, že ti studenti mají jiné zájmy a jiné priority a že jim prostě občas trojka, nebo čtyřka stačí."

Já si naopak myslím, že toto je naprostá většina učitelů schopná pochopit. Co nejsou schopni pochopit je, že i velmi mizerní studenti se společně se svými rodiči domnívají, že mají na jedničku či dvojku doslova nárok. O tom, že by jim stačila čtverka nemůže být ani řeči.

A proč vzniklo v poslední době velké množství soukromých škol? Ono se čím dál tím víc rodičů bohužel snaží svým dětem ulevit od reality života a umést ji cestičku. Zda udělali dobře, ukáže až čas, ale mám obavy, že málokdo z nich dokáže sám sobě přiznat, že možná udělal chybu, natož, aby to přiznal veřejně.

Josef Soukal řekl(a)...

"... jak si vysvětlujete ten obrovský nárůst poptávky po alternativách k veřejným školám? Jak si vysvětlujete to, že posíláme takové množství dětí do zahraničí a zůstávají tam? Nebo jak si vysvětlujete, že je takový zájem o naše školy? Že je takový zájem o Scioškoly? Že vzniklo rekordní množství soukromých škol? Čím to je?"
Podle mých zkušeností mj. tím, že rodiče nemají zájem o tzv. inkluzivní vzdělávání, přičemž na mám na mysli hlavně snahu vyhnout se dětem ze sociálně nepodnětného prostředí.

Ygrain řekl(a)...

"mají potřebu mě veřejně sprostě urážet"

Jak se do lesa volá...

Ygrain řekl(a)...

"Já vždycky říkám co si myslím a neohlížím se na politickou korektnost."

Ale běda když to tak o mně řekne někdo jiný, co?

P. Vršecký řekl(a)...

On to fakt nechápe. Zatímco sám jen "říká co si myslí" a "není politicky korektní", potom ti, kteří se mu smějí, protože jeho profesní životopis je prostě ubohý, jej "sprostě urážejí". Poslyšte, hochu, o školství a pedagogice nevíte nic. Absolvoval jste s mizernými výsledky českou základku, na zdejších středních školách jste se nechytal a maturitu máte možná proto, že v USA jsou střední školy, na kterých pro absolutorium stačí sotva to, co tady musí ovládat deváťáci. Ostatně, pokud někdo ovládá dobře nějaký sport, může tam s tím vystačit i na nějaké venkovské "vejšce". Na základě rozhovorů se zlomkem promile rodičů žáků, kteří mnohdy na svých českých školách neprospívají, děláte závěry, na které je třeba mnohem reprezentativnější vzorek a hlavně ověřování. Oni se totiž rodiče asi nebudou upřímně svěřovat s tím, že ten jejich vejlupek je líný lempl, eventuelně není ochoten se podrobit sebemenšímu řádu.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Proč vzniká tolik soukromých škol? Kde se o ně bere zájem? Třeba proto, že je vedena dlouhodobá dehonestační kampaň proti školám veřejným.

Radek Sárközi řekl(a)...

Kdyby rodiče místo zakládání nebo placení soukromých škol pro své děti, dali stejnou částku jako sponzorský dar spádové škole - to by zírali, co všechno s těmi penězi škola dokáže!

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Možná jsou to naopak podnikatelé jako Kania, kteří ve školství vytvářejí paralelní, růžový vesmír.

Pavel Doležel řekl(a)...

Tak rodiče volí pro své děti často soukromou školu proto, že jsou nespokojení s hodnocením svého dítěte. Zcela nezávisle na tom, zda je spravedlivé, nebo ne. Výsledkem pak je poptávka po kladném hodnocení a nikoliv po znalostech. Není tomu tak vždy, ale je to velmi časté.

Souhlasím s Klausem, že alternativní školství je cesta do pekel.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlikům se ještě nestalo, že by se rodiče zajímali o to, co umějí jejich děti, natož aby cítili potřebu se o tom někdy pobavit. Třeba, jestli by se pro tu vyšší konkurenceschopnost toho neměli učit trošku víc. Tak akorát ty svoje dětičky nějak vykroutit ze studijních povinností.
Nakonec, ono to nezajímá nikoho, totiž. Nikoho. Nějaké pracovní návyky, schopnost dodržet termín, smysl pro detail a kvalitu vůbec. A když už tedy učitele nepodpoří, kdyby jej alespoň na pokoji nechali...

Jirka řekl(a)...

Alespoň tu madurídu, kdybyste je nechali udělat.

P. Vršecký řekl(a)...

Kania forever:-)))))

Říkal jsem si, kam směřuje ta palebná příprava, teď už je to jasné:

https://brno.idnes.cz/american-academy-ondrej-kania-brno-dru-/brno-zpravy.aspx?c=A180202_380536_brno-zpravy_krut

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"Studenti školu nezakončí maturitní zkouškou, postačí jim, když nasbírají potřebné kredity. Kania předpokládá, že se pak budou chtít hlásit hlavně na prestižní zahraniční univerzity. Nebude však problém nastoupit na českou vysokou školu, závěrečný diplom a k tomu zkouška z češtiny budou rovnocenné maturitě."

A to je zajímavé. Je potřeba maturita na vysokou nebo není?

Ygrain řekl(a)...

To je opravdu zajímavé. Kterýpak zákon mu umožnil výjimku?

P. Vršecký řekl(a)...

To jsem se chtěl zeptat já někoho z vás, protože jsem byl líný hledat, jestli je to vůbec možné:-) Že nemusí být maturita u uměleckých VŠ jsem věděl, ale takhle je to prezentováno, že s jeho školou bez maturity lze kamkoliv. O tom nějak pochybuji....

Janek Wagner řekl(a)...

Dostanou možná diplom z nějaké americké college a zkouška z češtiny bude jako u cizinců...

Nicka Pytlik řekl(a)...

A leta slibovaná matematika? Ještě dvakrát se odloží, a pak zruší. Klasika...
Bědní zaměstnavatelé sáhnou pro alespoň trošku funkční zaměstnance do zahraničí, aby se z jejich daní mohly poplatit podpory v nezaměstnanosti těch našich lehkodovednostních dárečků.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Tak nám tu vzniká pěkná alternativa. Alternativa ke vzdělání.

Okomentovat