6.2.18

Michaela Kabátová: Společné vzdělávání? Nadaní žáci stále zahálejí

Do českých škol chodí podle odhadů více než 52 tisíc dětí, které mají IQ vyšší než 130. Dalších 210 tisíc žáků má IQ vyšší než 115. Reálně jich diagnózu „nadané nebo mimořádně nadané dítě“ ve školských poradenských zařízeních vyslechlo k loňskému září 1881. Vyplývá to ze statistiky, kterou LN poskytlo ministerstvo školství. V roce 2012 jich na základních školách bylo jenom 947. Podobně se jejich počet zvýšil i na středních školách. Tam jich v roce 2012 studovalo 192, k loňskému září již 522.

Z článku v Lidových novinách vybíráme:

Resort se proto rozhodl, že ušetří v některých ohledech na asistentech pedagoga, kteří stojí nejvíce. „Ve sledu těchto událostí na nadané děti peníze nezbývají. I když se jich má inkluze týkat, praxe tomu neodpovídá,“sdělila LN Miriam Janýšková, zakladatelka nadačního fondu Qiido, který podporuje vzdělávání mimořádně intelektově nadaných dětí.

Vyhláška stanovuje, že nadané dítě je takové, které vykazuje ve srovnání s vrstevníky vysokou úroveň v jedné nebo více oblastech rozumových schopností. Ty s mimořádným nadáním excelují ve všech oblastech rozumových schopností, pohybových nebo i uměleckých.

Podle některých rodičů je neoficiálně dané, že školní poradenská zařízení nemají nadaným žákům předepisovat speciální pomůcky. Podle ministerstva školství ale pomůcky dostávají. „Od září 2016 jsou to například alternativní učebnice, encyklopedie, atlasy a odborné slovníky, výukové softwary, odborné knihy pro oblasti rozšiřujícího učiva včetně elektronických publikací, tablety, elektronické a technické stavebnice,“jmenuje mluvčí resortu Jarmila Balážová.

13 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nadaní žáci stále zahálejí

Skutečně nadané děti nezahálejí.

Eva Adamová řekl(a)...

On je to s těmi nadanými trošku oříšek. Ty totiž těžko může mít na starosti nějaký asistent, který sotva zvládl státní maturitu. U nich to nejde tak snadno spláchnout, jako se to podařilo i dětí s LMP, se kterými to asistent odsedí, aniž by nastal problém. Nadané dítě by ho totiž rychle prokouklo.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

S podezřením na sebemenší "poruchu" se hlásí sami rodiče a někdy se až hrnou pro kýžený papír. Proč tomu není i v případě podezření na nadání?

Jan řekl(a)...

"Proč tomu není i v případě podezření na nadání?"

To byste se divil, co takových žáků je v posledních dvou letech. Společnost Mensa pořádá pravidelná testování nadaných žáků a jeho rodiče okamžitě nastoupí do naší školy, předloží certifikát, že student má více jak 130 IQ a žádají nejen úpravu vzdělávání u svého syna/dcery, ale i další podporu.
Upřímně řečeno, posíláme je do nejbližší pedagogicko-psychologické poradny a tam je to nadšení z geniality jejich dítěte přejde během 5 minut. V tomto školním roce jsem dostal jen jednu zprávu a doporučení ke vzdělávání mimořádně nadaného žáka. Psal jsem o tom včera. Ze zprávy a doporučení rodičům spadla čelist.
Jméno a příjmení žáka. Závěr: mimořádné nadání žáka. Doporučení: 4. stupeň podpůrných opatření. Podpis psychologa. Rodiče tedy už mají dva papíry a mohou si je s odpuštěním ........ zarámovat.

Josef Soukal řekl(a)...

Jen se zeptám: Ten 4. stupeň není nikde definován?

Jana Karvaiová řekl(a)...

4 PO ,je prostě čtvrtý stupeň. Což je dost vysoké na nějakou podporu. Ale pan Jan chtěl možná (nevím) naznačit něco, co jsem řešila s našimi nadanými. Paní poradenská mě upozornila, že se jí přihlásili dvoje rodiče, že mají nadané děti. A že prý mají opět nějaké interní krajské pokyny, že dětem můžou napsat pouze cokoli, co nestojí ani vindru. Tedy jen IVP, doporučit nějaký kroužek, a jiné. Nula pomůcek, nula financí na další aktivity.A to vážně.
Taková je drsná realita dnešních dnů.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pardon, mohl by někdo osvětlit pytlikům, v čem spočívají podpůrná opatření mimořádně nadaných dětí? Pytlici s takovými žáky pracují na okresně elitních školách celý svůj profesní život, a jak se zdá, nejspíš něco zanedbali.
Někdy mají pocit, ti pytlici, že nějaké podpůrná opatření by potřebovali spíš učitelé těch mimořádně nadaných dětí. Třeba doporučení, kterak rodičům nadaných dětí vysvětlit, že mimořádné nadání nezakládá nárok na všechny možné úlevy, a že není-li nadání provázeno patřičným množstvím práce, planí.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

žádají nejen úpravu vzdělávání u svého syna/dcery, ale i další podporu.

Žádají, žádají a zase žádají, místo toho, aby sami poskytovali, poskytovali a zase poskytovali.. Jako by dnes byla rodina ve všem zcela mimo hru.

Z PO se mohou dočkat tak dalekohledu. (Možná v kombinaci s paravánem.)

Jana Karvaiová řekl(a)...

PO pro nadané - příspěvek na pomůcky podle nadání, peníze na zaplacení nějakého kroužku (robotiky...),přestup do vyššího ročníku, chození na některé předměty do vyššího ročníku, stáže v odborných laboratořích......
A myslím si, že si podporu zaslouží.
To, že rodiče jsou někdy nesoudní, je problém. A opravdu je to o usilovné práci. Mě se často stává,že přijdou rodiče z poradny, mávají na mě papírem a již od dveří halasí něco o úlevách (ne nadaní,ale SPU). Tak je hezky posadím a šokuji řečmi o opaku - tedy žádné úlevy, ale práce, práce, práce.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"u - tedy žádné úlevy, ale práce, práce, práce. "

ano, ano, ano

Nicka Pytlik řekl(a)...

příspěvek na pomůcky podle nadání, peníze na zaplacení nějakého kroužku

Tedy pardon, paní Karvaiová, ale to vypadá spíš na podporu sociálně vyloučených dětí. Pytlici mimořádně nadané žáky podporovali spíš vyššími nároky na kvalitu a rozsah odvedené práce. V nemálo případech pak docházelo k procesu, kdy ono halasně na odiv stavěné velmi mimořádné nadání jakoby sublimovalo či co. Původně se předpokládalo, totiž, že se tak nějak nebude dělat nic, když už se to údajně všechno umí.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Asi jsem si neuvedomila, ze Pytlici nepracuji bezne s svp zaky a zapomnela jsem sdeli dulezitou informaci.

Kdyz se "vyrabela" inkluzivni vyhlaska, nekoho napadlo pripravit neco jako cenik podpurnych opatreni. A aby nahodou poradensky pracovnik nepouzival vlastni rozum vice, nez je treby, vytvoreny byly take ekektronicke formulare pro poradny. V realu to znamena, ze kdsi????? vymyslel, jaka PO a za kolik ma dostat ktere dite. A pracovnik ppp neco nacvaka do pi si a ten mu vyplivne nejake moznosti. A to si piste, ze velky rozlet to neni. Takza mily pracovnik ppp si pouze vybere z jidelniho listku. A tam byva nekdy velje prd neboli kulovi

Jana Karvaiová řekl(a)...

Sorry, psano vleze na mobilu. Noha neslouzi, aby dosla k pocitaci

Okomentovat