1.2.18

Martina Vyroubalová: Školky musí dětem povolit veganské jídlo, říká ombudsmanka. Některé nechtějí

Mateřské školky musí veganům umožnit, aby si z domova přinesli vlastní jídlo, míní ombudsmanka Anna Šabatová. Část ředitelek v tom zásadní problém nevidí, druhá však poukazuje na předpisy hygieniků a neskrývá obavy, že by si podobným svolením akorát zadělaly na problémy.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Alergickým dětem vaříme ve školce, avšak k tomu je nezbytné, aby kuchařka byla proškolená na přípravu diet. Je nutné, aby vše odpovídalo hygienickým předpisům, kontrolují se výživové hodnoty, měří teplota a podobně,“ říká ředitelka mateřské školy v brněnské části Bystrc Hana Mišková.

Alergik si podle jejích slov případně může donést do školky třeba sojové mléko či jiné náhradní potraviny, omezení však musí mít potvrzené od lékaře. Pokud potvrzení nemá, z domu nic nosit nesmí. Zákaz je jinak plošný a týká se třeba i doma upečených zákusků na oslavu narozenin či třeba vánočního cukroví.

„U diet je udělaná výjimka. S veganstvím jsme se zatím nesetkali a jako člověk bych s donosem veganského jídla neměla problém, ale já zodpovídám za stravu a to, jak je upravená, a pokud by přišla hygiena, byly by z toho nepříjemnosti,“ soudí ředitelka.

7 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Uplně ze všeho nejvíc nejlepší by bylo, kdyby se k tomu problému vyjádřili přímo hygienici. Pytlici ale velmi silně věří, že paní veřejná ochránkyně stravovacích práv našich capartů to s nimi už dávno konzultovala, a má v té věci naprosto jasno. Kdyby se ochránce práv měl řídit jen svými představami o rovno právnosti, bylo to takové plačtivě nanicovaté.
Úplně nejlepší by bylo, kdyby rodiče sami iniciovali založení veganské školky. A také školky, kde děti nemusejí trávit drahocený čas svého dětství povinným poobědním odpočinkem na lehátku. Nebo školky, kde se nemusejí dodržovat základní pravidla hygieny, slušného a přátelského chování mezi dětmi navzájem a kde jsou nálady jednoho každého dítěte upřednostňovány na úkor všech ostatních dětí.

pratavetra řekl(a)...

"Naše" hygieničky jsou veganky a při každé kontrole naší ŠJ komentují, proč máme tak často maso a jak je to nezdravé :-).

Ygrain řekl(a)...

Che, výmluvy na problémy s "hygienickými předpisy" jsem slyšela, i když syn coby alergik potvrzení od lékaře měl, školka prostě nebyla ochotna, a přitom na hygieně mi potvrdili, že vyžadují pouze vybavení k uchovávání jídla (ledničku) a ohřevu (mikrovlnku). Na základce pak chtěli kromě potvrzení od lékaře ještě revers, že přebírám zodpovědnost za kvalitu jídla a čistotu jídlonosiče. Nemám s tím problém, považuji to za oprávněný požadavek (i když mimořádná schůze svolaná kvůli synově dietě mě dost pobavila). Kdo chce výjimku, nechť prostě podepíše, že tak činí na vlastní odpovědnost - lidi jsou různí, takže se moc nedivím, že někomu se nechce riskovat, že půjde za dobrotu na žebrotu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

přebírám zodpovědnost

Vždycky, když někdo hodlal za pytliky přebrat nějakou odpovědnost, nastavili se pytlici do režimu nejvyšší možné obezřetnosti. Jakože, když třeba rodiče horovali za rozchod žáků na nějaké školní akci, a že písemně stvrdí, že za svoje děti v té době přebírají odpovědnost a tak nějak podobně. V případě, že by nedejbože došlo k nějakému problému, by takový papírek byl pytlikům platný, jak mrtvému zimník, neboť rodiče poškozených dětí by podali trestní oznámení jako první.
Tak by se pytlici docela rádi dozvěděli, co by asi tak propuklo, kdyby se ve školce objevila příkladně salmonela nebo úplavice.

Ygrain řekl(a)...

Já vím, papírový štít by v případě průšvihu na školním výletě byl kantorovi platný asi jako Nedu Starkovi, nicméně pokud by to ošetřila nějaká vyhláška - chceš si stravovat dítě sám, fajn, ale na vlastní odpovědnost - tak by to snad stačit mohlo? - No jo, jasně, jsem naivka důvěřivá, a ne právnická štika.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dokud se bude muset i nad žáky staršími osmnácti let vykonávat nepřetržitý pedagogický dozor, a nebudou moci mimo učebnu setrvat ani vteřinu, protože co kdyby se jim něco stalo, dotud si mohou všichni ochránci lidských práv tak akorat natahovat triko ve sdělovacích prostředcích.
A přitom by stačil zákon o jedné větě:
"Každý odpovídá především sám za sebe."

V. řekl(a)...

"Každý odpovídá především sám za sebe."
A cim by se zivili vsichni ti dobrodejove (v originale dobroserove) na vsech urovnich rizeni?

Okomentovat