20.2.18

Martina Vyroubalová: Hrát si s mobilem nestačí. Polovině škol chybí IT vybavení, varuje expert

Ačkoli budoucnost patří digitalizaci a automatizaci, což bude vyžadovat hlubší technické znalosti, základním školám mnohde chybí potřebné vybavení i kvalitní kantoři. „Dětem nestačí hrát hry a chatovat na sociálních sítích,“ říká Jiří Vojtěch z Národního ústavu pro vzdělávání.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Jaké úrovně by měly dosahovat vědomosti z oblasti informačních technologií u dětí, které nechtějí IT dál studovat?
Jednoznačně musejí zažít hlubší seznámení s digitálními prostředky právě už na základních školách. To je potřeba zajistit co nejdříve, aby mohly být součástí společnosti, která bude založena na digitalizaci. Lidé k tomu musí mít vztah.

Vždyť žáci základních škol dnes suverénně ovládají chytré telefony, tablety a jinou techniku. Často lépe než jejich rodiče.
To je jen malá součást celku, přístup musí být systematický. Rozhodně nestačí hrát od dětství hry a chatovat na sociálních sítích. To je pouze ovládání určitého druhu techniky, ale je to málo. Musejí mít široký soubor znalostí, když ne přímo pro výkon budoucího povolání, tak pro plnohodnotnou existenci ve společnosti.

To už předjímáte budoucí digitalizaci státní správy, kdy nebudeme muset na úřad a volit budeme také on-line?
Ano. Pro řadu lidí je bankovní účet ovládaný počítačem či mobilem samozřejmost, ale zůstává velká část těch, pro něž je to stále nepřekonatelný problém. Nejsme daleko od doby, kdy počítače nebyly a dnes si bez něj nikdo nedovede život představit. Kdo není schopen s ním pracovat, je čím dál víc vylučován z možnosti se ve společnosti uplatňovat či pohybovat.

A do budoucna to bude stále složitější. Profese se musejí připravit na digitalizaci, elektronizaci a automatizaci, pomalu se hovoří o umělé inteligenci, se kterou člověk bude muset komunikovat. Experti se tím důkladně zabývají a snaží se to už do přípravy na základních školách začlenit.


1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici jsou zděšeni!!!
Snad žeby revize rámcového vzdělávacího programu stav vylepšila, když už se po těch letech pilného zkompetentňování nezadařilo. Co na to inovátoří, kteří se před lety pošklebovali nejen pytlikům, že tomu nerozumějí. A co všechny ty stamiliony ze všelijakých operačních programů, všechny ty semináře, konference a kulaté stoly. Co školní inspekce česká, jak ten reformní kvas ohlídala? Sama si jistě započerpala nemálo. A ani ten jedna ku jedné byod se nějak neuchytil.
Poslední naději pytlici upírají na ony reklamní šoty ministerstva školství. Jestli ani ty nepomohou, pak už ani ti zapškle zarputilí pytlici nevědí, co s tím...

Okomentovat