2.2.18

Martina Spěváčková: Víceleté gymnázium, nebo základní škola? Kde naučí vaše dítě víc a nebude se trápit?

V Duelu Seznamu diskutovali ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička a ředitel Fakultní základní školy PedF UK Bohumil Kettner. Víceleté gymnázium, nebo základní škola? Otázka, kterou řeší řada rodičů. Poslední průzkum Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy jim asi v rozhodování úplně nepomůže. Ukázal totiž, že děti na základních školách mohou umět matematiku nebo cizí jazyky stejně dobře jako jejich vrstevníci z víceletých gymnázií. Co to svědčí o kvalitě škol? A rozhoduje u přijímacích zkoušek spíše talent, nebo ambice rodičů a dobrá příprava?Z doprovodného článku vybíráme:

To, že na základních školách zůstává výrazná část dětí s excelentními výsledky, uvedla v minulosti opakovaně i Česká školní inspekce. Podle ní se na víceletá gymnázia dostávají i děti, které na ně se svými výsledky nepatří.

Novou strategii vzdělávaní chce i centrum EDUin. To po novém ministrovi školství požaduje hodnocení výsledků a proměnu druhého stupně základních škol, kterým konkurují gymnázia a prý ustrnuly ve formě výuky. Ministr v demisi Robert Plaga pro Seznam Zprávy řekl, že o smyslu víceletých gymnázií se musí vést širší debata.

„Role víceletých gymnázií ve vzdělávacím systému je otázkou širší debaty. Slyšel jsem samozřejmě řadu argumentů pro i řadu argumentů proti. Pokud se chceme bavit o nějaké trvalejší změně vzdělávací soustavy i v oblasti víceletých gymnázií, jde o téma, které by mělo mít celospolečenskou shodu, protože o roli víceletých gymnázií se tady bavíme patnáct dvacet let,” uvedl Plaga.1 komentář:

Unknown řekl(a)...

"Ukázal totiž, že děti na základních školách mohou umět matematiku nebo cizí jazyky stejně dobře jako jejich vrstevníci z víceletých gymnázií."
Jasně, proto se vypisují soutěže v anglickém jazyce zvlášť pro Základní školy a zvlášť kategorie víceletá gymnázia.. Předpokládám, aby ty základky nepřeválcovaly gympláky...

http://www.activezdar.cz/olympiady/1718/propozice/aj12.pdf

Okomentovat