21.2.18

Magdalena Havlíková: Digitální domorodci? Spousta dětí neumí víc, než klikat a dotýkat se

Naše děti s digitálními technologiemi vyrostly a berou je jako samozřejmost. Sledují videa, píší si s kamarády nebo hrají hry. Rodiče tak snadno získají dojem, že s technologiemi umí děti přirozeně zacházet a hodinami strávenými před obrazovkami se z nich stanou počítačoví experti. To je ovšem mýlka.

Z článku v Ona.iDNES.cz vybíráme:

Na vzdělávání dětí v oblasti digitálních technologií myslí i školství, ale tam je to vzhledem k finanční náročnosti technologií a jejich rychlému vývoji přinejmenším složité. Mnohé školy odbývají výuku informatiky tím, že nechají děti hrát hry a surfovat po internetu, na jiných se najde čas pouze na výuku konkrétních programů a jejich funkcí, ale dětem se již blíže neobjasňují principy fungování. To je přitom podle odborníků zoufale málo.

„Výuka programování je povinná od 1. třídy ZŠ ve většině vyspělých zemí, zatímco u nás jsme značně pozadu. Naše časová dotace je jedna hodina týdně na každém stupni, ale tam zdaleka není řeč o programování, učí se Word, Excel v lepších případech. Strategie Digitálního vzdělávání 2020 má několik let zpoždění a je zatím v nedohlednu. Představte si, že byste nikdy nestála na lyžích a poprvé byste vyjížděla na lanovce na sjezdovku a ptala se, co máte zlepšit. Začínáme s dětmi úplně od začátku,“ dodává Silvie Zeman.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Promarnění mnoha let zkompetentňovací kurikulární reformy, a to nejen v oblasti informačních a komunikačních technologií, považují pytlici za naprosté selhání státní správy a samosprávy ve školství šmahem.
Tak dlouho se na veškeré dění roubuje jen ta zábava, až se sklízí vesměs neschopnost.

Pepa řekl(a)...

Pokud se zrovna nezajímáte o zaměstnání programátora, chtějí po Vás spíš znalost/dovednost práce s balíkem kancelářských programů.... Navíc nejspíš (můj dojem nepodložený žádnými daty, promiňte, pane Doležele) většina kantorů PC výuky na ZŠ nejsou odborně graduovaní v tomto oboru.
Že výuka opravdového programování i na nejzákladnější úrovni tříbí myšlení, je nabíledni.
Na tomto příkladě je víc než jinde vidět, jak na tom školství je.

Okomentovat