5.2.18

Lidové noviny: Němcům chybí 35 tisíc učitelů

Němci, proslulí svou přesností a pečlivým plánováním, se dočkali překvapivé zprávy. Studie odborníků z Bertelsmannovy nadace ukazují, že na školách chybí velký počet učitelů. A propast mezi požadavky škol a reálným stavem se navíc stále prohlubuje. Už v roce 2025 bude podle studie potřeba na základních školách 105 tisíc pedagogů. Jenže k dispozici jich bude pouze 70 tisíc. To je pro školy velký problém.

Z článku v Lidových novinách vybíráme:

„Tak vysoký nedostatek učitelů se bezesporu nepříznivě promítne do kvality výuky,“soudí Ilka Hoffmanová, jež stojí v čele profesní asociace pedagogů GEW. „Na tuto pohromu jsme si přitom zadělávali celé roky, nyní nás realita dostihla,“dodává. (...)

Jednak se v příštích sedmi letech přiblíží mnoho pedagogů důchodovému věku. Dále se v Německu zvýšila porodnost, takže přibude dětí ve třídách. A navíc, nový systém vzdělávání, pro nějž se vžil výraz „Ganztagschulen“(celodenní školy), znamená, že děti tráví ve škole víc času – už neodcházejí třeba hned po obědě, ale zůstávají celé odpoledne, což si žádá další personál.(...)

Jedno okamžité řešení se podle výzkumníků nicméně nabízí. Podle statistik pracuje 40 procent učitelů na částečný úvazek. Vláda v Berlíně by proto měla vytvořit zajímavé pobídky, které by je motivovaly pracovat déle.(...)

V dlouhodobém horizontu proto experti doporučují především zlepšit odměňování pedagogů na základních školách, aby bylo povolání atraktivnější pro větší počet zájemců. Lepší platy by zohlednily rovněž fakt, že učitelé na základních školách musí být připraveni učit děti v různém stupni dospívání.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ti Němcí jsou pořád ve všem napřed. Musíme se holt víc snažit.
Když ale půjde včechno podle předpokladů, dostaneme se na přelomu desetiletí k obdobnému číslu. Snad nám to alternativně inovativní rodiče svým zapojením do vzdělávání dětiček nepokazí.

Okomentovat