17.2.18

Kateřina Valachová: Vyjádření k prohlášení skupiny ředitelek a ředitelů mateřských škol

Kateřina Valachová video uvádí slovy: "Je klidný, věcný a díky tomu je to dobrý základ pro další diskusi. Doporučuji ke čtení všem, kdo se o toto téma zajímají a nechtějí se utápět ve zbytečné negaci nebo v ideologických vyjádřeních. Ještě jednou paním ředitelkám (a samozřejmě i ředitelům) děkuji, protože vracejí do té diskuse zdravý rozum a racionální argumentaci."
Diskusi pro jistotu kopírujeme:

David Beňák Cetl jsem jej. Osobne se domnivam,ze narok by mel byt zachovan a zaroven by melo byt pravo tento narok bez sankce nevyuzit. Dnes jsem jel ve vlaku jeli tam dve maminky. Musim rici, ze jejich rohovor byl ukazkovy. Byl o tom, ktere skolky dvoulete vezmou a ktere ne, protoze potrebuji chodit do prace.

Spravovat

Petra Škrdlíková Mateřssá škola není hlídací služba...je třeba najít jiné možnosti. věřte nám, co v té oblasti pracujeme....
Spravovat

David Beňák Petra Škrdlíková Mnou vyslovený názor zachovat nárok a právo tento nárok nevyužít není zcela v rozporu s tím co říkáte. Nedomnívám se, že MŠ je jaká si hlídací služba. Je to však přirozený souběh, vstup do zaměstnání a zároveň vstup dítěte do MŠ. Bylo to tak vždy. Dost často, bylo i je kritériem pro přijetí dítěte to, zda rodič či rodiče do práce chodí či nechodí... Souhlasím, že je potřeba aby bylo více možností, ale důležitá je jejich stabilit, dostupnost kapacitní a také i finanční.... Vždy se může namyslet ideální řešení, ale cesta k němu bohužel často nejenže není ideální, ale často nemožná. Hledání zlaté střední cesty, bohužel také neumíme. Každý dotčený má svůj důvod...

Spravovat

Vlaďka Dobrovolná Jenomže toto kritérium již nesmíme uplatňovat, dle ombudsmanky je diskriminační...
Spravovat

Lenka Iserová David Beňák Davno neplati, ze zamestnana matka ma přednost, narok na prijeti dítěte z duvodu zamestnani ... je to pravo ditete na vzdelavani (nikoliv hlídani) a take nikoliv pravo mazky na praci. Tady jde skutecne o práva dětí na vzdělání a taky nemůže byt starsi dítě trestano za to, ze matka ma druhe dite a je na MD. Tedy nesmime vyloucit deti matek, co jsou doma s miminky.

Spravovat

Jana Petráková Kučíková David Beňák Pro zjednodušení - jediné současně platné kritérium pro přijetí dítěte je věk dítěte ( plus spadovost). To, že pracující maminky mají přednost neplatí již několik let. V konečném důsledku, pokud ve školce ( když pominu to, že školka opravdu není hlídací zařízení, ale součást vzdělávacího systému a dvouleté děti patří, kdyz už, do jeslí- není pravda že vždy patřily do MŠ) zbyde dejme tomu 10 míst pro 2 leté děti a nahlásí se maminky, které jsou doma a budou mít třeba o pár měsíců, ale i týdnů nebo dnů starší děti než jiné pracující maminky, mají ty pracující stejně smůlu. Toto kritérium už prostě není.
Spravovat


Josef Novotny Čau ti máš děti
Spravovat

Martin Vilička Ty vaše politické sliby na Barrandově jsou jenom kecy ČSSD kdo vládne kdo sedí ve sněmovně? Chodíte do TV smát se český chudobě?

Spravovat

Martin Vilička Zlepšujete už 20let a nic!! Blunttalk

Spravovat

Petra Škrdlíková Dítě, které dnes ve školce je, tam určitě bude moci smět být i zítra, to se, pani Valachová, nemusíte bát. Ale NÁROKOVOST míst odnesou všichni zúčastnění, to mi věřte. Jak děti, jejichž maminky neodhadnou podmínky, tak učitelky, které se zhroutí z tíže všeho. Klesne úroveň mateřských škol. Maminky nemají možnost ani povinnost znát veškeré souvislosti...tu povinnost má stát, pokud diktuje školkám, jak to mají dělat. Doufám, že v tomto, bude stát a hlavně naši zákonodárci, rozumný a rozumní.
Spravovat

Marie Rumpíková Paní Valachová, vážím si Vašeho ocenění prohlášení ředitelek mateřských škol, který iniciovala Petra Škrdlíková. Velmi za ně paní Petra Škrdlíková děkuji!! Je to prohlášení z praxe! Jsou to názory, které měly zaznít - a být konzultovány- dávno před tím, než zmíněná novelizace školského zákona vznikla. My všichni kteří pracujeme s předškolními dětmi si této práce ceníme natolik, že jsme ji roky vykonávali tzv. "bez reptání" na poměry. Když jste začala ve funkci hovořit o předškolním školství, měla jsem velikou radost a s nadšením sledovala Vaše kroky. Ovšem ona novelizace byla velmi rychlou změnou systému, který není připraven. Zkuste se vžít do role zřizovatele, ředitele na menší mateřské škole. Nedávno se nejrůznější malé školy spojovaly do školských obvodů. Jak bude zřizovatel školy zajišťovat nárokovost pro dvouleté děti z celého okolí? Jak bude fungovat ona mateřská škola, která svolila být "spádovou" a nyní má zajistit materiální podmínky pro dvouleté děti nejen z vlastní obce ale i z okolí? Jsou vyčísleny náklady na zřizování tříd pro dvouleté? Jsou analyticky podloženy? Ano, většina z nás ředitelek přijme při nenaplnění kapacity pár dvouletých dětí jako doplnění stavu. Jsme k tomu ostatně nuceny financováním . Ovšem každá z učitelek ve smíšené třídě, kde jsou pohromadě předškoláci a dvouletí by Vám byla vděčná, kdybyste jí poradila, jak v počtu 25 dětí zohlednit individuální potřeby každého, z těchto dětí. A my chceme zohledňovat individuální potřeby dětí, protože to je naše práce! My naopak nechceme, aby "naše děti" vzpomínaly na mateřskou školu jako na dril, kde musí vše klapat dle rozvrhu, jak na toto zařízení vzpomíná , nikoli s láskou, moje generace. Prosím zvažte podmínky, které v našich mateřských školách v současnosti jsou!! Byla bych Vám velmi vděčná, stejně jako další moji kolegové! Přeji Vám hezký den!
Spravovat

Tomáš Andrea Čechovi Ano,to je pravda!!!!!Ale my máme 28deti,to je teprve něco...a všechny věkové kategorie pospolu

Spravovat


Irena Floriánová V této situaci, kdy vždy je nejprve vymyšlen a chválen zákon, popř. vyhláška, a s podmínkami se nic nědělá (finance se nedostávají), je to naprosto nereálné. NÁROKOVOST NENÍ NA MÍSTĚ. Takto malé děti potřebují náruč, bohužel v MŠ jim bude velice chybět. A ještě jedna věc, zastane se někdo starších dětí, které mají úplně jiné potřeby a jejich vývoj je úplně někde jinde.Jejich potřeby a možnosti by měly být naplňovány v co nejvyšší míře, aby děti odcházely z předškolního zařízení max. připraveni na vstup do základní školy! Eliminace deficitů v jednotlivých oblastech rozvoje dítěte, je pro budoucí život dítěte velice důležitá a nenahraditelná. Co na toto budou říkat jejich rodiče, kdy se v MŠ bude vše přizpůsobovat dětem batolícím?
Spravovat

Renata Fic Nebudu se opakovat, vše viz výše od paní ředitelky Škrdlíkové ... a prohlášení? Myslím, že je tam vše jasně napsané - srozumitelné pro všechny strany - zúčastněné i nezúčastněné.. rozhodně se nebráníme přijímání dvouletých dětí, ale rozhodně není přípustné, aby bylo nárokové.... a pokud ano, tak to bude nepředstavitelně nákladné, aby bylo funkční a přínosné. Viz inkluze.... se slibovanými podmínkami proč ne...nyní? katastrofální a přitom to bylo stejné jako s dvouleťáky.. my ve školce integrujeme děti spoustu let a velmi funkčně i bez "slavné" inkluze a to co se na nás řítí v MŠ teď? s osekanými podpůrnými opatřeními a bez asistentů, protože nejsou peníze  Naslibovaly se hory doly a skutek utek ....o tom ovšem široká veřejnost nemá ani tucha...
Spravovat

Kateřina Valachová Nebude to nepředstavitelně nákladné, když do školství - přesněji skutečně do škol - konečně doputují všechny peníze, které tam doputovat mají, když se navýší rozpočty tak, jak bylo všemi stranami napříč slíbeno a jak to obsahuje rozpočet a Rozpočtový výhled, tak je to zvládnutelné. Ale naprosto souhlasím s tím, že kolem financování školství se začínají dít divné věci...
Spravovat

Gábika Dynnie Rada bych tez uvedla na pravou míru to, ze dítě mladsi tri let, ktere je ve skolce dnes, tam BUDE smět i zitra, na tom se nic nezmeni at zakon o garanci mist pro dvoulete zustane či ne. Stejne tak zustane MOŽNOST i pro budouci deti mladsi tri let byt v MŠ...brojime pouze proti té povinnosti pro MŠ a to asi hlavne i z duvodu, ze proto opravdu nemame vytvorene ty PODMINKY. Kde my (MŠ) mame garanci toho, ze se podminky stihnou utvorit? Nestihnou-neni mozné. Sama jste spravne poznamenala v nekterem z predchozich prispevku, ze jak se zacalo "carovat" s pripravou regionalniho financovani - prechodne obdobi - to je "podpasovka". Nebudeme mit finance ani na platy ucotelek - natoz na dalsi personalni pomoc. A co prostorove a mistni podminky v MŠ jako budovach? Nektere z nas dosud maji problem z provoznich prispevku zaplatit jen povinne faktury - neni na opravy, na modernizaci, na nove vybaveni - kdo "osviti" vsechny zrizovatele v ČR, aby nam ty skolky "upravili-pripravili" i pro batolatka? Naprosto bez jakehokoli rozhorceni (protoze chapu maminky i Vas) rikam s velkou obavou v srdci (kvuli detem a ucitelkam), ze upravit a pripravit podminky neni zkratka mozne ...v tom je zamotanych X ruznych veci a ovlivnuje to X desitek dalsich lidi ...a na to jsme malí páni ... jak vy sama, tak my reditelky.

Spravovat

Kateřina Valachová To byla spíš reakce na to, že dneska se dost ozývají hlasy, aby byly mateřské školy pro dvouleté děti zcela uzavřené, protože jsou pro ně z principu nevhodné - viz třeba vyjádření pana Hermana a některých kolegů poslanců. Mně píší maminky vyděšené maily, jestli jim za měsíc nevrátí školky děti domů, když jim budou tři až v dubnu. Oni si lidé neumí tak úplně představit legislativní proces a že ty děti, které jsou ve školkách dnes, tak tam samozřejmě zůstanou a že to, co je nyní na stole v parlamentu, neznamená, že od roku 2020 nebude smět žádné dvouleté dítě do školky a tak dále. Dámy - vy jste v tom zcela obeznámené, ale rodiče dětí nikoliv. A když vidí v televizi v nějaké lince pod obrazem, že už nebude nárok na školku pro dvouleté, což je samo o sobě samozřejmě nepřesné, tak se maminka složí a vyděsí. To byste se divily, dámy, jaké děsivé konstrukce takhle vznikají. A pak se to tedy pokusím říci, že nikdo dvouleté děti ze školek vyhazovat nebude, a jsem zase špatná já. A jinak souhlasím s tím, že vývoj financování v poslední době a některé kroky ministerstva jsou podezřelé a na nejbližším jednání sněmovny v tom smyslu hodlám interpelovat pana ministra. Všechny procesy se zpomalují, jsem s tím velmi nespokojená a opravdu hodně se mi to nelíbí.
Spravovat

Gábika Dynnie Ja to samozrejme chápu - jsem nyni v řadach mamin s temer "dvouletym" ditetem - ty dalsi bortici se mamky mam okolo sebe a chapu jejich "obavy". Ale nektere - mozna dobre myslene - věty ve vysledku ty maminy ještě více zmate... ku prikladu Vase posledni veta ve videoprispevku. Ale ja to nerikam jako vytku Vam - jen doplnuji vysvetleni. Uplne stejne jako ja bych se okamzite ztratila v pravnickych a ciste politickych diskuzi a Vy se snazila uvest vec na pravou miru🙂. Jinak pro opravdu objektivni nahled reseny ze vsech moznych stran uhlu pohledu - Sama resim, co (pripadne) s dcerou - nemame bohateho tatinka, zato mame pracujici babicky - takze zadne hlidani, manzela take nemam, o financni situaci tez tak nejak s obavou přemitam...ale rikam si....proste pokud nemame hlad, mame co na sebe- uskromnime se, nejak to dame - uzijem se navazajem - ten cas uz nam nikdo nevrati a nebude se to opakovat...jeste dnes jsem pro malou stredobod sveta - za par "tydnu" se to zmeni a uz se to nevrati...a je to nekdy tezke, opravdu tezke, ja ty vycerpane maminky chapu vic nez dobre (mam doma fakt maleho satánka 😂)...a vzdycky mi navic bylo blizsi nejak to "uceni hrou" nez " prebalovani" ....ale hanba by me fackovala, kdybych to proste "hodila" na nekoho ciziho a nemela k tomu opravdu vazny duvod (financni, zdravotni, rodinny atd)...ale kdyz uz bych to opravdu potrebovala resit...tsk preci nejak tak, aby tim netrpeli nejblizsi okoli....a v pripade garance naroku dvouletacku Cam "garantuju" (nemysleno zle) ze tim bude dokonce trpet velmi siroke okoli. Ale jsem neskutecne rada, ze se celym tematem opravdu podrobne zaobirate a snazite se pohlednout pod povrch ...a dekuji za Vasi dnesni ochotu prijet na navstevudo slolky k Petra Škrdlíková, ktere si neskutecne vazim👍
Spravovat

Gábika Dynnie Kdyz uz se mi podarilo ziskat Vaši pozornost ...vim ze uz je to mozna "zbytečné"...ale.... vyžadejte si zpetne dopisy, které jsme (reditelky ruznych typu skol) adresně Vám posílaly a ktere se k Vam nejspise ani nedostaly, coz nechapu - listovni tajemstvi je listovni tajemstvi - a soucasne si vyžadejte i odpovedi Vašich tehdejsich namestku - jak nam odpovidali. Vnimam Vas za velice chytrou a schopnou ženu (dámu😉) - myslim, ze uznate - ze jednani s nami proste "nebylo fér". ( a moc se omlouvam za preklepy - pisu v mobilu a nejde mi odeslane prispevky jiz opravit🙈)
Spravovat


Iva Capkova Paní Valachová, vy jste opravdu politička tělem i duší. PROČ ŠÍŘÍTE DEZINFORMACE? Sama víte, z jakých důvodu lze dítě z MŠ vyloučit, a že to prakticky téměř nelze! Tvarite se, že dekujete, ze chcete být prostředníkem dohody, ale náš dopis využíváte kšíření strachu mezi maminky. To není fér a bohužel to děláte vědomě, protože Školský zákon znáte 😥. Nedíváte se, že s vámi pak lidé komunikují všelijak. Sklizite to, co si sama zasevate.

Spravovat

Petra Škrdlíková Taky mi to bohužel tak připadá...chci věřit, že ta zmínka o tom, že dnes děti v mš být mohou a zítra tam být nemusí, byla jen jazyková nepřesnost, a že to tak paní Valachová nemyslela...

Spravovat

Kateřina Valachová To byla spíš reakce na to, že dneska se dost ozývají hlasy, aby byly mateřské školy pro dvouleté děti zcela uzavřené, protože jsou pro ně z principu nevhodné - viz třeba vyjádření pana Hermana a některých kolegů poslanců. Mně píší maminky vyděšené maily, jestli jim za měsíc nevrátí školky děti domů, když jim budou tři až v dubnu. Oni si lidé neumí tak úplně představit legislativní proces a že ty děti, které jsou ve školkách dnes, tak tam samozřejmě zůstanou a že to, co je nyní na stole v parlamentu, neznamená, že od roku 2020 nebude smět žádné dvouleté dítě do školky a tak dále. Dámy - vy jste v tom zcela obeznámené, ale rodiče dětí nikoliv. A když vidí v televizi v nějaké lince pod obrazem, že už nebude nárok na školku pro dvouleté, což je samo o sobě samozřejmě nepřesné, tak se maminka složí a vyděsí. To byste se divily, dámy, jaké děsivé konstrukce takhle vznikají. A pak se to tedy pokusím říci, že nikdo dvouleté děti ze školek vyhazovat nebude, a jsem zase špatná já. A paní Iva Capkova na mne velkými písmenky křičí, že šířím dezinformace.
Spravovat

Iva Capkova Kateřina Valachová Paní Valachová, pak je to ale potřeba říct celé a ne jen část. Jinak to opravdu vyznívá velmi zavádějícím způsobem. (Jak vidím v komentářích, nepůsobilo to tak jen na mne.) Velká písmena proto,že jsem se opravdu rozčílila a už jsem velice zoufalá z celé situace. Jste ve svých prohlášeních velmi razantní a přináší to spoustu zavádějících informací. Takže jsem nabyla pocitu, že je potřeba reagovat razantně.

Spravovat

Kateřina Valachová Iva Capkova A je mi líto, že jsem na Vás tak vyjela, ale já těch mailů mám skutečně hodně a je v nich prostě spousta emocí lidí, kteří dítě do školky dát musí, i když třeba vůbec nechtějí, protože to prostě jinak nejde. A tak dál. každopádně jsem nechtěla šířit žádné dezinformace, přece to ani nestálo tak, že bych z toho vinila ředitelky, to už vůbce ne. Ale skutečně pro mnoho lidí je to velmi znervózňující a prostě mnohdy nechápou, že se nemají čeho obávat.
Spravovat

Iva Capkova Kateřina Valachová Přijímám omluvu. Emoce jsou velké na všech stranách, to je jasné. Ale myslím, že mírnější vyjadřovací prostředky a více informací "ze spodu" by vám ušetřilo dost nepříjemných situací.

Spravovat

Jiří Zbořil Iva Capkova Myslím si,že by se měl politik umět ovládat,jako se musíme umět ovládnout i my ve škole - třídě. Možná by paní Valachová prosadila víc,kdyby urputně neprosazovala své a spíše vedla lidí k diskuzi. Já se rád nechám přesvědčit,ale bohužel se tak zatím nestalo. Ba naopak mě paní Valachová setřela,jako prvňáčka,který zapomene penál.

Spravovat


Hana Lepičová My se opravdu nebráníme přijetí 2letých dětí do MŠ,ale jde o tu NÁROKOVOST.Do naší jednotridky přijímáme tyto deti na doplneni počtu už spoustu let,ale vždy po vzájemné domluvě (individualni adaptace,sebeobsluha,odlouceni,hygiena- bez plen...) 1az 2 šikovní dvouletaci nejsou takovy problém-s rodiči vždy individualne diskutujeme co jejich ditko zvladne,představíme režim dne,čeho se cely den bude účastnit(s detmi az o 5let staršími!!!)Do této chvíle to fungovalo bez problémů.Rodiče kteří potřebovali z finančních důvodů,aby jejich dítě nastoupilo takto dříve do MŠ, se je snažili "připravit" -odnaučit od plen,socializovat ho,i adaptovat psychicky.Nyni se bojím,že od nás budou nárokově požadovat,abychom pro jejich pohodlnost toto za ně deti naučili my (samozřejmě na úkor ostatních dětí,ktere již do školky chodi...)
A druhá věc:je obrovský rozdíl mezi dítětem čerstvě 2letym a 2,5letym !!!!(vzpomenme si,jak za půl roku psychycky i fyzicky vyspeje miminko...)
A nakonec:2lete dítě je pořád ještě batole(čerstvě 2lete pak cely školní rok....)


Spravovat

Lenka Dol Nárok ano, ale ne skrze MŠ. Ministerstvo školství se tu pokouší suplovat kompetence jiných ministerstev (práce a sociálních věcí).Péče o dvouleté děti vyžaduje naprosto odlišný přístup a režim než výchova a vzdělávání těch starších. Jako maminka 4 dětí (nejmladší má rok) Vás mohu ubezpečit, že od MŠ očekávám především kvalitní přípravu předškoláků na ZŠ. To ale nebude v lidských silách, pokud se bude muset učitelka neustále věnovat nějakému dvouletému dítěti (o což se ono svým usedavým pláčem postará).
Spravovat

Natália Toflová Dvouleté dítě je jiná vývojová úroveň a do MŠ prostě nepatří. Je něco jiného když na základě svého odborného pohledu přijmu dítě, které má tři v říjnu a je schopné adaptace a vzdělávání. Ale pro mnoho dětí je to obrovská rána, protože prostě nejsou zralí,,, a k tomu prictu to, co zde píšou kolegyně, že v Mš nejsou podmínky.

Spravovat

Dana Šedá Dvouleté děti ve školce (jednotřídka na vesnici s 230 obyvateli) mám a byly zde od nepaměti. Z celkového počtu 25 dětí máme 4 dvouleté. I tu náruč pro ně máme, snažíme se co to jde, aby se cítily mezi staršími dětmi opravdu dobře a školka pro ně nebyla stresujícím místem. Ale je rozdíl v tom, že nyní tyto děti brát nemusíme. Při přijímání si klademe podmínku, že dítě v době nástupu do MŠ nebude mít pleny a musí mít základní sebeobslužné návyky. Pokud budeme muset od roku 2020 přijímat všechny dvouleté děti bez podmínek, stane se z MŠ pouze hlídárna. Bohužel, vzdělávání se odsune na vedlejší kolej - učitelky se budou především starat o ty menší dvouleté, které budeme nuceni přijímat i s plínami a případně dudlíkem a lahvičkou mléka. A v tom já vidím příčinu toho, že se ředitelky bouří. Ono není stejné, jestli můžete, nebo musíte. Proto vás žádám, paní Valachová, abyste se zasadila o to, že místo pro 2leté děti nebude nárokové, ale pouze možností podle podmínek jednotlivých MŠ. A spíš rozšiřovat dětské skupiny, mikrojesle, případně obnovit jesle pod záštitou státu. Vždyť přehazovat tuto povinnost na mateřské škoky je opravdu nefér.
Spravovat

Kateřina Tomášová Jak už jsem psala v mnoha diskusích, dvouleté do naší MŠ beru již několik let z důvodů finančních. Dětí ubývá a pokud bych nebrala mladší tří let, musela bych propustit jednu učitelku. Protože přijímat tyto děti není povinné, mohu si zatím určit podmín...Zobrazit více
Spravovat

Jiří Zbořil Kateřino,víte o tom své...z praxe,to bohužel paní Valachová nemá a smutek je,že ani nestojí o názor z běžného provozu MŠ a praxe. 

Spravovat


To se mi líbí
Odpovědět5 h
Kateřina Tomášová Přesně tak. Kdo nezkusil, nepochopí...

Spravovat


Gábika Dynnie Jako řekneme si na rovinu, ze je to i měnění naší naplne prace za pochodu aniz bychom měly sanci zasahnout....studovaly jsme predskolni pedagogiku, chtely jsme pripravovat deti na ZŠ, vzdelavat deti hrou, po skole jsme takove pracovni misto hledaly a tedy i nasly....a ted mame byt znicohonic prevazne "tety, chuvy, sestricky, pecovatelky apod" ....prevazne rikam proto, ze proste mrňátka seberou nejvice pozornosti a casu (takhle to ma priroda vymyslene - takhle to proste je). No ale kde je naše pravo, ze jsme si vybraly jine povolani?...je to krasna prace pecovat o batolatka - ale tu si vybraly zminene chuvy,pecovatelky atd....ne my. Zase trochu jiny pohled na věc - ale jiste take dulezity.
Spravovat

Ivana Kameníková Připojuji se k děvčatům. Též jsme jednotřídka a z existenčních důvodů občas přijmeme dvouleté děti. Ale...personální ani technické podmínky nám neumožňují alespoň část dne se věnovat intenzívní a cílené práci jen s předškoláky. Malé děti svými potřebami a často i pláčem limitují v průběhu dne veškeré činnosti. Komunitní kruh postrádá smysluplnost, průběžné svačinky jsme odpískali, jakákoliv pohybová činnost je pro učitelku noční můrou, protože hrozí akutní nebezpečí úrazu. Ať chceme nebo nechceme, vše si přizpůsobuje těm malým. A předškoláci? Mají vady řeči, ale na logo chvilky není prostor ani klid, nemluvě o individuální péči... Je mi líto, že jim nemůžu dát to, co by si zasloužily a potřebovaly. Smutné je, že toto období je pro jejich rozvoj velmi důležité a nevratné. Co uděláme, až se začnou bouřit jejich rodiče? Protože za školní neúspěchy dětí mohou jedině učitelky ze školky. Podotýkám, že pracuji ve školce 38 let, máme novou školku (ZŠ a MŠ) a stavebně nelze upravit. Kdyby dnes chtěla moje dcera pracovat jako učitelka v MŠ, tak jí (promiňte mi ten expresivní výraz) přerazím nohy.

Spravovat

Vlaďka Dobrovolná Jde o politiku nebo děti?????????? Proč nejdříve nenastavit podmínky a potom něco uzákonit, protože ze zkušenosti vím, že podmínky nebudou na 100 procent do roku 2020 nastavené. Koláč se musí nejdříve upéct, potom se jí, ne naopak!!!!!!!!!!
Spravovat

Andrea Benešová .me k tomu napadá ještě jeden argument a myslím ze je neemotivni což je třeba v tomto případě kdy to emocemi jen víří.Stát kdysi zriidil mateřské školy jako místo kde se institucionálně stara o děti od tři do šesti let. Bez debaty ma nejen funkci vzdělávací ale je to.i služba..neradi to slyšíme ale je.A stát nastavil k tomu podmínky..hygienické, materiální..
V přímém vztahu pak nastavil kvalifikační požadavky...obsah středoškolského i vysokoškolského studia k získání kvalifikace.donutil před nedávnem opustit místo x pedagogů kteří tuto kvalifikaci nesplňují
A stát teď svévolně mění podmínky tak že naprosto změní náplň prace všem kteří byli přijati na určitý druh práce.. Léta na něj studovali a právě to chtějí dělat.Poprvé v historii předškolního školství. Já bych to přirovnala k tomu kdyby aerolinky přijali pilota na létání a pak mu k tomu část úvazku změnili na řízení tramvaje...nebo vzali operátora CNC a část by mel na pečení chleba.Vždyť to si bere za rukojmi tisíce lidi kteří tohle dělat nechtějí protože prostě nemají k tomu vztah..menší dětí jim třeba nic neriikaji... Prostě kdyby to chtěli dělat, byli by něčím jiným. To je faul.

Spravovat

Hana Voščeková Ano i já s tímhle souhlasím, stejně jako s několika příspěvky výše od kolegyň ředitelek (přenášení kompetencí MP na MŠMT, změna funkce mateřských škol ze vzdělávací na hlídací, starší děti - pokles kvality práce s nimi aj.) Co mě však také znepokojuje, že příspěvek vyznívá, jako bychom se (ředitelky MŠ) až teď konečně ozvaly a nabízely klidnou diskusi... Teď se ozýváme veřejně, před rokem, když byla paní Valachová ministryní, jsme jí osobně odeslaly (ředitelky MŠ) několik dopisů s vylíčením současného stavu a problémů v předškolním vzdělávání a varovaly před nemalými problémy, jež unáhlené a nepromyšlené změny zákonů a nepřipravené prostředí přinesou. Kde jste tenkrát byla, paní Valachová, když jste se na jediný dopis nenamáhala odepsat osobně… Jako odpovědi přišly všem téměř stejná zkopírovaná znění zákonů od Vašich náměstků… Braly jsme to jako výsměch! A teď se nemohu zbavit dojmu, že si prostřednictvím nás budujete politickou kariéru… 

Spravovat

Maja Veselá Taky si myslím, že se jedná o politické ambice, nikoli skutečný zájem paní Valachové. To by totiž tyto problémy řešila před rokem, kdy ji ředitelky upozorňovaly na neúnosnost takového zákona. Pro mě to bohužel už nebude důvěryhodný člověk. A jela se podívat až nyní do školky P. Škrdlíkové, protože se jí to hodí- ředitelky totiž nejsou razantně proti dvouletým, pouze proti nároku ....
Spravovat


Lenka Iserová Popisu situaci v naší ms a udelejte si svuj obrazek... Vesnice. Stara ms, 2tridy, 36 deti. Pozor, zmena. Vyuziti velike budovy bývalé - zrušené ZS. Rekonstrukce za 17 milionu. Krasna, nova, perfektne vybavena ms. Ale stale ve vysoké 3patrove budove, wc na chodbě, velika schodiště.... Zvyseni kapacity ze 36 na 60 deti. 3 tridy po 20 detech. Navysit počet d. dle hyg. nelze (hurá, bude trochu cas na indiv.peci a logopedii....). Jenze, v jednom roce jak se najednou nabraly deti a odesli školáci, byvaji silne a slabe roky na prijimani deti. Ono se to za par let srovná. Ale teď bylo bud na 9 míst 43 žadatelů (takze neprijemne odmitani), nebo jako LETOS volných 18 míst. Tedy v nasem případě bez dvou cela třída. Co udela reditelka -manazer, zamestnavatel? Bud zavre třídu a propusti zamestnance (vyborne, kvalifikovane kolegyne a provozni zam. ochotne dojizdet za praci na vesnici) nebo PRIJME CO JDE. A pokud nejsou v peti spadovych obcich starsi deti, prijme 18 dvouletych! No a co cert nechtel, v zari inspekce, co se ve tride s hruzou chyta za hlavu a po pěti min.utika ze třídy batolat... podotykam, ze jsem od zari maxim.zmobilizovala zamestnance, u dvoul. vypomoc DPP, sk.asist. ze sablon plus ucitelka .....a reditelka přesto dostane od inspekce výtku, ŽE JSEM JE CHTĚLA, ZE JSEM JE NEMUSELA BRAT. Protoze zatim je to dobrovolne. Ucitelky na prášky, unaveny, oci jako ostrizi, chování, mazleni, utirani nosů a slzicek, degradace ucitekek na hlidacky, ŠVP ac prizpusobujeme tak se v podstate jen seskrtava a neplni RVP (původní, vzdělávací!) Najednou se v RVP objevi nesmysly pro přizpůsobení pro dvouleté ( doplneno pokynem - nabytek, hracky, nocniky ci prebalovaci pulty), zadne vzdelavani, ale kompetence samoobsluhy, tedy nepocurat se a nenudlat, neslintat .... SMUTNÉ!!!! K zapisu nosí matky miminka v naruci a je marne jim rikat, ze wc máme na chodbe, ze nemame podminky pustit to batole samotne pres troje dvere na wc, nebo opustit zbývajících 19 deti ve tride....vubec jim nikdo nevysvětlí, ze dvoul.dite stejne cely rok promarodi, ze stejne jako, ze MUSÍ do prace, tak budou jako pracovní sila na nic, protoze budou porad na OČR... mame mnoho matek, co zamestnavatel z tohoto duvodu propustil (on si to odůvodni, obejde zakon, jestli.muze-nemuze... neni odvolani). A stát mj.matkám plati rodičovskou (nejlepe zrychlenou, šup, tu máš 200.000,-), ještě slevu na dani a ještě zdarma posledni rok. Kde to jsme???!!! Co je to za politiku? Rodina nefunguje. Dite je od 6-16 h v ms, pak nez ho matka strci na krouzek, nez objede Kaufland... jsou doma zpatky ve vsi v 19 h. Umyt a spat. Bez pohadky, kdo by cetl? Žádná péče. Rano v 5 vstat a v 6 zas do MS. Omlouvám se maminkam a tatínkum, co se fakt staraji, bohužel je jich malo a většina zije hekticky bez ohledu na dite. A do toho jeste valime my, kdyz nemame poradne cas na starsi deti, protoze HLIDAME batolata.
Spravovat

Hana Voščeková jj, většinou běžná realita

Spravovat

Maja Veselá Lenka Iserová opravdu strašné....zákon zrušit a snížit počet dětí na třídu...

Spravovat


Fox Ginger Proč dělat anketu, ze které si nic nevemu? Paní Valachová, vy se prosím o situaci v MŠ nezajímejte, uděláte tak nejlépe za svou kariéru právničky v otázkách školství.

Spravovat

Věra Kopecká Moc hezky napsané.
Dvouleté děti by patřily do jeslí, které už téměř nejsou. A v dnešní době by se určítě naplnily a našly by své uplatnění
Spravovat

Lenka Iserová Jak - téměř nejsou - jesle jako ofic. instituce neexistuji. To co je, je soukromé. Stat ma pouze ms.
Spravovat


Petra Pešová Souhlasim s pani Kopeckou. 2 Lete deti ve skolce je nahrada za jesle, ktere jsou jiz davno prestavene na ruzne jine ucely. Je zde vzdelani pro sestry v jeslich? Asi uz take ne.Navic pri volne kapacite prijimat dite s uderem druheho roku = pro ucitelky trvaly prisun frustrovanych batolat, kdy jedna neustale celou pracovni dobu chova to nove dite a druha ma 27 deti, pracovni cibnosti, predskolni priprava, svacina, prevlekani ven, prochazka, prevlekani zpatky, obed... jen sebeobsluha je u dvouletych vetsinou miziva. Vezmete si, kdyby na zs byly ve tride deti veku napr 6-11,5 let nonstop v jedne tride. Ani Marie Montessori, kterou obdivuji, toto nepodporovala.nebo 12-17,5 let. V jedne tride. A to uz vsechny umeji chodit na zachod a oblekat se. Bez legrace. Toto cele chapu jako levnou nahrazku za jesle, vedouci k rychlemu vyhoreni ucitelek. Ze socialnich duvodu je treba dite prijmout, ale ze zavaznych. Napr rozvod rodicu ve veku 2 roky ditete a matka hleda zanestnani, aby mohla dite zivit a dite mohlo zustat v peci matky, ktera je v tomto veku pro dite nezastupitelna.
Spravovat

Milena Kostovská Radši kdyby oživili jesle.
Spravovat

Milada Holinková připojuji se komentářům výše uvedeným, které mi mluví z duše, stát nastavil politiku a rozhraní 2 - 4 leté mateřské a najednou matka zjistí, že po dvou letech nemá kam dítě dát, že dítě není zralé i to jsem již také řešila a máma mi pak sdělí, že kdyby to věděla tak už to nikdy neudělá, chybí tady velká osvěta pro rodiče, jak důležité je mateřství a role matky, tak jak to prezentovali Halda a Herman, nikdo z nás nemůže mámu nahradit, věřím, že "zvítězí" zdravý selský rozum
Spravovat

Petra Škrdlíková Tak to od maminky dítěte, co chodilo do školky 4 roky, opravdu potěší  Děkuju, Jana Beníčková, s pozdravujte Baru!

O videu se diskutuje i jinde, zde jen vybíráme:

To je vrchol! Ona prohlásí, že se problém vrací do věcné diskuse (kterou zarazila, nebo ani nedovolila), že měla být na začátku (toho, co ona spustila), že dopis netřídí ředitelky/maminky (proč by taky měl). Krok správným směrem? Co si budeme povídat? Šáhněme si na srdce? Ne, ať si ONA povídá a šáhne na srdce. Chce přispět k nalezení spojovníku? Proč to nedělala, když mohla?!

A takto je od začátku – vyhláška, nařízení, zákon, příkaz, zákaz, omezení, a když se zvedne vlna nevole, tak věcná diskuse. Co to jednou zkusit opačně, paní Valachová? Diskuse s těmi, kterých se to týká, tedy s lidmi z praxe, lidmi se zkušenostmi, které žádný „knižní odborník“, člověk, co neopustil akademickou půdu, nemá a mít nemůže, když nikdy neviděl dítě/žáka/studenta. Nejdřív diskuse a pak zákony!!!

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

vracejí do té diskuse zdravý rozum a racionální argumentaci

Po tom, co leta předváděla Kateřina Valachová a jeji nohsledi v Dienstbierově dresu, už bylo načase.

Ygrain řekl(a)...

Nelze vracet něco, co nikdy nebylo, tedy alespoň ze strany Valachové.

Okomentovat