6.2.18

Kateřina Valachová: Dvouletí rozdělují společnost? Spíš ti, kdo chtějí jejich peníze

Zdá se, že naše dvouleté děti pořádně dělí českou společnost. Mají mít právo chodit do mateřských školek nebo ne? Začíná to vypadat na největší politickou bitvu příštích měsíců.

Od roku 2020 mají mít zřizovatelé školek povinnost přijímat i dvouleté děti. Tedy mít vhodné koupelny, záchody, hračky nebo zajistit plenky. Když jsem před několika lety tuto úpravu zákona prosazovala, bylo už tehdy ve školkách ročně na 40 tisíc dvouletých dětí a 10 tisíc ještě mladších.

Jenže v mnoha oblastech České republiky chybí školkám kapacity, a tak dělíme maminky a rodiny na dvě kategorie. Ty, které bydlí v místech, kde své děti ve věku dvou let do školek dávat mohou, a pak ty, které mají smůlu. Kapacity u nich nejsou, a i když by rodiče potřebovali pro zajištění všech svých dětí také druhý příjem, nemají šanci svou situaci řešit. To není fér. Prostě není.

Nejrůznější iniciativy nyní proti plánu zrovnoprávnit všechny rodiče protestují. Prý trhám děti od maminek.

Ale žádná taková povinnost dát dvouleté děti do školky nevzniká. Je to možnost. Dnes ji mají jen někteří; jak jsem už výše řekla, ročně ji využívá 40 tisíc dětí. A já bych chtěla, aby ji měli všichni. Konec konců společná zařízení pro menší než tříleté děti nejsou nic nového, vždyť zde léta byly jesle.

Právě ty by chtěli vrátit pravičáci typu Václava Klause juniora. Výborně. Nemohl by mu někdo připomenout, že jesle masově vymizely během vlád vedených premiérem Václavem Klausem seniorem? Dílo zkázy bylo dokonáno za působení pánů Topolánka a Nečase. Dnes již nikdo systém bývalých jeslí znovu nepostaví – bylo by to tragicky nákladné. Mnohonásobně a mnohonásobně nákladnější, než kolik bude stát dobudování a skutečně důkladné personální zajištění kapacit v mateřských školách.

Ještě více se mi líbí, když fandové pana Klause juniora na Facebooku doporučují, ať maminky využívají jesle soukromé. Asi nikdy nečetli jejich ceníky nebo patří k těm šťastným pár procentům národa, kterým na nějakých deseti nebo sto tisících korun zase tak nezáleží. Pod deset tisíc korun za měsíc totiž jesle neexistují. Plus tak 1500 na jídlo. Tomu říkám rada k nezaplacení.

Ale toto odkazování na soukromá zařízení něco přece jenom ukazuje. Jde o peníze. Na investice a na zajištění pedagogů potřebných pro vhodné rozšíření kapacity školek jich bylo vyčleněno poměrně hodně. Jak se zdá, mnoho lidí by bylo rádo, kdyby končily jinde než ve školství. Jinde, než třeba u učitelek, které je třeba ve školkách udržet.

Určitě není náhoda to neustálé zdůrazňování, že soukromý sektor umí poskytovat lepší služby, než sektor veřejný. To už známe. Touha privatizovat a omezit veřejnou službu postihla za různých pravicových vlád a pravicových hejtmanů zdravotnictví. Ku prospěchu všech? To sotva. Školství je nyní na řadě.

Scénář má být jednoduchý. Kdo bude chtít pro svoje děti školky nebo lepší vzdělání, než mu poskytne zchudlá veřejná instituce, ten bude muset platit. A ze vzdělání se stane stejný byznys, jaký naplánovali Klaus, Topolánek a Nečas pro zdravotnictví.

Naštěstí jim to úplně nevyšlo. Příští měsíce budou rozhodovat o tom, zda se jim to nepodaří ve školství.

Převzato z autorčina blogu na iDNES.cz

Na sociální síti se rozvinula k textu zajímavá diskuse:Pro jistotu komentáře kopírujeme:

Mária Říhová No a pro dvouleté děti by byla ještě zvláštní vychovatelka????
Spravovat


To se mi líbíZobrazit další reakce
Odpovědět5 h
Dana Šedá hahaha...25 dětí, z toho 4 dvouleté a jedna učitelka. Kdo nám dá víc? MŠMT? Nevěřím.
Spravovat


Eva Hlaváčková Velmi zajímavá diskuse k tomuto tématu, za účasti mnoha odborníků z praxe, byla dnes dopoledne také v Senátu. Škoda, že jste se nezúčastnila.

Spravovat


To se mi líbíZobrazit další reakce
Odpovědět4 h
Melounová Gab Paní Valachova, proc jste se dnes neucastnila diskuze v Senatu na tema Dvoulete deti v MŠ...mohla jste tam svoji vizi obhajit pred masou lidi hlavne z pedagogicke praxe-rády bychom slysely neco o tom, krere penize mate na mysli?? Penize konkretne pro koho?? O vybaveni a upravu podminek by se mel postarat zrizovatel (obec), chuvy prozatim zajistujeme ze sablon ktere jsou docasne, o systemove zrizenych pozicich chuvy placenych tabulkami jako statni zamestnanci jsem neslysela, placame to do kupy s ruznymi asistenty jejichz odmena za praci je SMESNA a bude jeste nizsi, ucitelky jsou pretezovany, fyzicky i psychicky vycerpany, ucitelky chteji ucit, nechteji pecovat o miminka (na to na SŠ ani VŠ nestudovaly ani studovat nebudou - vyuka o predmety Péče o deti dvoulete neni nikak rozsirena) ale kvuli peci o nesebeobsluzne deti neni na vzdelavani starsich deti ani cas...PROČ jste tam nebyla??!! A proc tam nebyl ani nikdo z MŠMT?! Gesto totalni neucty k ucitelum a reditelum MŠ

Spravovat


To se mi líbíZobrazit další reakce
Odpovědět3 hUpraveno
Dana Šedá Myslím, že paní exministryně Valachová moc dobře věděla o dnešní akci v Senátu. Měla možnost tam jít, stejně jako tam byla spousta těch, kterých se tato nařízení dotýká a mohla obhajovat svoje "dílo". Proč se tak nestalo? Bála se odborníků a odborné veřejnosti, se kterými se tyto svoje přehmaty ani nesnažila konzultovat? To, co napáchala svými rohodnutími, se teď bude napravovat. Ale stále věřím ve zdravý lidský rozum. A děkuji všem, kteří dnes v Senátu byli a vyslovili svůj názor nahlas.

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Společnost rozdělují především hloupí lidé se svými hloupými nápady.
Vzhledem k tomu, že pod blogem Kateřiny Valachové se srocují lidé nemalého politického vlivu, máme se co těšit na řádnou politickou řež. Toto téma, krom rodičů dvouletých dětí a ty děti opečovávajících učitelek, zajímá vpravdě nejen celý náš národ i s předruženými národnostmi, ale přinejmenším i země visegrádské čtyřky a zakarpatskou Ukrajinu komplet. Možná i v Bavorsku zapomněli, že pořád ještě nemají funkční spolkovou vládu. V Rakousku se úrokové sazby zvýšily skokem.
Pytlici začínají tuto akční blogerku vnímat v oblasti tlachání ke kdečemu jako svého přímého konkurenta. Kam se hrabou Kartous s Feřtekem.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Že by někdo neprávem chňapal po penězích? Že by mohly být peníze odkloněny jinam? O tom by Valachová měla něco vědět. Ne?

krtek řekl(a)...

Proč jsem si myslel, že dvouleté děti patří do jeslí? A že by měly existovat jesle?

Eva Adamová řekl(a)...

Valachová je jako tank. Před dvěma lety do ní nalili pohonné hmoty a řekli jí jeď a zaveď inkluzi a další věci. Teď už jede setrvačností na zbytek nafty a není ani schopná z tanku vyhlédnout ven a rozhlédnout se, co se vůkol děje a co za spoušť způsobila.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Noo,paní Adamová, je zřejmé, že paní Koňová tankuje pravidelně a je rozhodnutá válcovat i nadále.To bych nepodceňovala. A proč by se rozhlížela,když je přesvědčená o své jediné pravdě? Podpásové fauly už předvedla mnohokrát, není proč přestat. Asi ji to baví. I když je někdy směšná.Problém je v tom,že místo aby válcovala na tankodromu, používá ke své kariéristické dráze bezmocné děti.

Okomentovat