22.2.18

Jiří Mach: Rodiče celiaků narážejí na nechuť škol

Podle zjištění České školní inspekce pouze 6,6 procenta škol poskytuje dietní stravování a 7,9 procenta umožňuje dětem, aby si přinesly jídlo, které se pak na oběd pouze ohřeje. Inspektoři ve své zprávě tvrdí, že počet škol vstřícných k dětem s dietami „vzrůstá jen velmi pozvolna“. Neochota škol vyhovět dětem s alergiemi, diabetem či s celiakií jim a rodičům podstatně ztěžuje život.


Z článku v Novinky.cz vybíráme:

Podle inspektorů je neochota spojena i s tím, že kuchařky mají nízké platy, které je nemotivují k tomu, aby si ještě přidělávaly práci s dietami. Na přístupu škol se prý podepsal i dobře míněný zásah ministerstva školství, které před třemi lety upravilo vyhlášku, podle níž školy musejí konzultovat nabídku s nutričním terapeutem.

„To je dobře, protože školy by to měly dělat na základě toho, oč se jedná. Ale zkomplikovalo to situaci. Přestaly kvůli tomu vařit i školy, které to dříve dělaly dobrovolně,“ popsala.

Školy totiž nedostaly žádné prostředky na odborníka, navíc se posílila obava z další odpovědnosti a možných postihů.1 komentář:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Stále stejná písnička - škola, družina, jídelna, školka by měla nebo ještě lépe - musí. Jenže bez peněz, odborného personálu, náležitého vybavení apod. Takže na koleně. A do toho permanentní kontroly, buzerující za úplně všechno.To je potom výborná motivace pro všechna zařízení dělat něco navíc. Celé to má scénář typu Sedm statečných.

Okomentovat