23.2.18

Jiří Hlavenka: Vláda momentálních nápadů

To vám takhle včera zašel Andrej Babiš s šéfem zaměstnavatelské lobby na kafi, přátelsky poplkali a na konci pan předseda vlády vyhlásí, že je to skvělý nápad vrátit do škol dílny a pozemky. A že to tak teda uděláme.

To se vám takhle probudí ministryně obrany a dostane nápad, či boží vnuknutí, že je skvělý nápad vrátit do škol brannou výchovu.

Tuším prohlásil Miroslav Motejlek (snad mu nepřipisuju citát omylem), že Andrej Babiš je beznázorový člověk, který "vždy přijme názor toho, s kým mluvil naposled". Může to být trochu přehnané, ale na tento včerejší případ to sedí, s odpuštěním, jak prdel na hrnec. Žádná koncepce, žádná odbornost. Lobbista zatlačí, předseda vlády povolí: na Palermo dobrý.

Doslovné citace jsou k smíchu, ale současně z nich mrazí. Předseda vlády považuje zavedení dílen a pozemků na základkách za "duální vzdělávání". Lobbista říká, že přes dílny a pozemky získá dítě "vztah ke hmotě" a bude jej to "přirozeně motivovat k tomu, aby šel na odbornou školu". Branná výchova zase má dle ministryně vést k lásce k vlasti.

Místopřísežně prohlašuji, že z "pozemků", kdy třicet žáků mlátí do ztvrdlé hlíny motykou, jsem si - já, člověk ze zemědělského klanu - odnesl odpor k zemědělství, který přešel až po třiceti letech. Místopřísežně prohlašuji, že z opilovávání železného hranolu jsem si vypěstoval odpor ke kovoobráběcím řemeslům, a z dílenského smradu, proslulé kombinace lidského potu, solviny, oleje, kovových pilin a všudypřítomné špíny se mně navaluje ještě dnes. Místopřísežně prohlašuju, že z pochodů v igelitové pláštěnce s plastovými pytlíky na nohou ovázaných zavařovací gumičkou jsem si... však to znáte.

Mám tři hypotézy, proč zde máme Vládu momentálních nápadů. (Hlasujte 1-2-3!)

První je, že to je všecko perfektně promyšlené. Liberální společnosti se předhodí kravina - rudý hadr. Liberálové podle očekávaní sednou na lep, začnou soutěžit na sociálních sítích v tom, kdo napíše dřív supervtipný komentář (obvykle vyhraje Michal Zlatkovský protože má nejrychlejší prsty, někdy Standa Biler, tradičně vysoko se umísťuje Bára Barbora Atomová nebo Michal Kašpárek). Tím se na několik dní vyčerpají a unikne jim, že mezitím Babiš protlačil nařízení na další zvýšení podpory obřím zemědělským podnikům a naházení pár klacků pod nohy těm malým.

Druhá je, že to je kvalitní politický marketing, příkaz vypadat akčně, tj. nekecat a makat, překypovat aktivitami, které za měsíc překryje nějaká jiná aktivita, za další měsíc zase jiná - noviny píší, čtenáři čtou, až to po roce dvou všechno nějak vybledne a splyne, lidé půjdou k volbám a budou si říkat "to máme ale hezky aktivní vládu". To že se nic z toho nerealizovalo nikoho netrápí, protože stejně si už nikdo nezapamatuje, co kdo přesně navrhoval, ale pozitivní dojem z horečné aktivity a pilné práce zůstane.

Třetí je, že jsou to fakt diletanti.

12 komentářů:

Ondřej Šteffl řekl(a)...

.. a pro případné zájemce o práci učitele, je to jistě velmi lákavá perspektiva.

Eva Adamová řekl(a)...

A proč jen pro případné zájemce o práci učitele?

Nicka Pytlik řekl(a)...

A jak jsou na tom průvodci?
Prý se pracuje na misi v Budějicích. Rodiče se už houfují, tak se nemohou dočkat. Takže státní školy lehce pohanět a vyšší kvalitu zkompetentnění nadnést. Alternativní klasika. I místní Piráti se zaangažují, což pytlici vítají. Proč by jihočesko mělo stát mimo modernizační kvas.

Vít Tomis řekl(a)...

Místopřísežně prohlašuji, že někteří mí spolužáci na základní škole byli v dílnách fakt dobří a že - řečeno slovy dnešních teoretiků - to bylo jedno z mála míst ve škole, kdy "zažili pocit úspěchu".
I když tehdy se tomu tak neříkalo.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici zvláště pak v poslední době vzpomínají, jak se prostřednictvím pochopení aktu 'zapošití' nitě dopracovali k poznání, že je dobře se na konce procesů včas a řádně připravit.

Ondřej Šteffl řekl(a)...

Omlouvám se za nejasné vyjádření. Šlo mi o to, že do toho, co se má ve škole učit, mluví opravdu kde kdo, a ještě dělá ze škol pouhou přípravku pro trh práce. A to jistě není pro lidi, kteří by chtěli něco předávat dětem, či mladým lidem, nic lákového. VE Scioškolách u průvodců to zřizovatel nějak odfiltruje ;-)

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Něco předávat? Je něco nelákavého na tom, když někdo chce předávat příslušní znalosti, dovednosti a postoje třeba malíři nebo řezníkovi? A to vše mu pomůže na trhu práce?

Josef Soukal řekl(a)...

Kdekdo mluví do vzdělávání a hlavně do věcí, o kterých mnoho neví. A kdekdo si myslí, že to tak má být. Například O. Šteffl do maturity z češtiny.

Pavel Doležel řekl(a)...

Potřebujeme elitní a specializované vzdělávání. S výchovami a pisy, nechť jdou soudruzi do zadku. Děti potřebují umět jazyky a potřebují umět myslet. A výchovy a pisy, včetně výchovy lásky k vlasti, nebo výchovy k pracovním činnostem, nechť jsou součástí volitelných aktivit, které nechť se klidně neklasifikují. To, co ale bude naší zemi činit konkurenceschopnou nebude láska k vlasti získaná skrze plynovou masku a pláštěnku, nebo láska ke svěráku a motyce získaná při obligátní práci v kůlně a na podzimku. Konkuurenceschopnost budou vytvářet ti, kterým to pálí v oblasti přírodovědné a technické a kteří se dokáží ve světě domluvit a své poznatky předat. A to mně žádnej nevymluví.

Vít Tomis řekl(a)...

Konkuurenceschopnost budou vytvářet ti, kterým to pálí
A ti, kterým to nepálí, nebudou absolvovat zbytečné a škodlivé obory na středních a vysokých školách a budou z nich (samozřejmě že ne ze všech) zruční řemeslníci. Kteří už nám hodně chybí.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Nebyl bych takový optimista. Z těch, kterým to "nepálí" budou experti, kteří budou kazit práci těm, co to pálí...

Datel řekl(a)...

Pro P.D. Vy si myslíte, že se děti nenaučí myslet např. při vymýšlení a zhotovení výrobku v dílnách? Technický výkres, pracovní postup atd.......

Okomentovat