17.2.18

Jana Karvaiová: Ono jde přeci jenom o děti

Po pročtení několika příspěvků o inkluzi jsem měla dojem, že už jsem se několik let vyjadřovala dost. Ale teď si říkám, že bych tím zas někomu mohla udělat radost a to bych některým lidem opravdu nerada nadělila.

Společné vzdělávání, inkluze - to je jedno, jak to chce kdo nazvat. Ani jedno u nás není tak, jak by mělo být. To, že si vydáme nějaký zákon nebo vyhlášky ještě neznamená, že jsme něco vyřešili. právě naopak, dle mé babičky jsme to pohnojili. Oprava, ne my, ale strůjci.

Inkluze je začlenění do společnosti i vzdělávání takové, jaké odpovídá individuálním potřebám každého jednotlivce a vede ho k tomu, aby prožil co nejplnohodnotnější pracovní, rodinný a další život. Nikde! V žádné Úmluvě ani dalším dokumentu, kterým se mnozí ohánějí není nic o tom, kde přesně se dítě a student mají vzdělávat. To si jen někteří stále něco namlouvají a ohánějí se kolem sebe.

Mnozí lidé z praxe dlouho dopředu poukazovali na možné problémy. S odstupem času se ukázalo, že naprosto přesně vystihli to, co se děje dnes.

Inkluze neprobíhá dobře, o tom mě a další lidi nikdo nepřesvědčí. Protože nejsme slepí a hluší. Nehledáme za peníze jen příklady dobré praxe. Také vidíme i příklady velice nedobré praxe. Ministerstvo se chová jak generál, který má naplánované dopředu nutné ztráty. Který hovoří o vyhrané bitvě a zapomíná na ty prohrané. Dobrý stratég se vždy poučí právě z těch prohraných bitev. U nás ne. Posílá děti a mládež na steč s tím, že tohle je prostě dobro a basta. Mrtvoly se uklidí a je zakázáno o nich hovořit. Doprčic, co mi to připomíná? Něco, o čem jsem jeden čas myslela, že skončilo v propadlišti dějin.

Bohužel, existuje velice vlivná lobby, která tahá za nitky. Pořád a stále, i když nyní už tak nějak spíš ze zálohy. Likvidace speciálního školství se celkem daří a to ještě nedošlo na další krok - změnu financování škol. To bude nejspíš jeden z posledních hřebíků do rakve.

Takže pro Petra a další:

  • peníze nejsou (mám k dispozici dopis kraji o tom, že na inkluzi nejsou peníze, byť je stále někdo deklaruje jako nárokové ze zákona).Budou se muset nějak?!? dofinancovávat z rezerva na úkor platů
  • novela novely přinesla další pohoršení ohledně asistentů
  • speciální školy (obecně míněno) se postupně vylidňují, neboť doporučení do nich dostane minimum dětí
  • poradenská pracoviště přestala být svéprávná. Mají k dispozici někým nastavený zcela debilní ceník služeb, které smí nebo nesmí psát. Nemají čas navštěvovat školy a poznat děti přímo v podmínkách třídy a vyučování. Poradny jsou plné teoretiků, kteří nikdy žáky neučili a neznají běžný provoz škol. Z toho se pak odvíjejí nejrůznější knížecí rady pro pedagogy, které jsou všem platné jak mrtvému zimník.
  • běžní kantoři jsou nuceni za pochodu načítat kilogramy metodik o sluchově nebo zrakově a jinak postižených: připomíná to situaci, které se mnozí před lety vysmívali, že učitel angličtiny je vždy jednu lekci před žáky. Dnes jsme to zlegalizovali a přitom je tu celkem slušná armáda odborníků, kteří by rádi pomohli.
  • odborníků, které také pozvolna někdo kosí naprosto přiblblým systémem vzdělávání. My jsme měli systém velmi propracovaný, kdy člověk získal kvalifikaci na práci diagnostickou i učitelskou (např. já). Dnes mnozí vylezou ze školy a teprve potom se dozví, že nesmí učit. A to se má ještě zhoršit. Není to náhoda?!?

Společné vzdělávání tu probíhalo léta a mělo jakousi pozvolnou tendenci. Velice přirozenou. Společně vzdělávané tu byly vždy děti s poruchami učení, lehce smyslově postižení nebo lehce tělesně postižení. S novelou zákona to ONI totálně pohnojili.

Za pár let si naopak velice připomeneme kecy o inkluzi po česku. Jako jsme si připomněli zničení jeslí, částečné zničení mateřských škol (které se pak za drahé peníze musely dobudovávat apod.), zničení financování školství (kdy se peníze přelévají tak dlouho, až do škol doputuje jen část a další bomba asi bude následovat), zničení učňovského školství a devastace mnohých škol vysokých.

Připomeneme si to ve chvíli, kdy zase už asi bude pozdě. Specky budou pozavírané (asi až na pár výjimek), stejně v nich nebude mít kdo učit, budovy budou rozprodané. A spousta dětí na to mezi tím doplatí.

Ono jde přeci jenom o děti.

Psáno jako komentář ke článku ČT24: Inkluzivní vzdělávání čekají úpravy

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

existuje velice vlivná lobby

Pytlici jen doplňují 'existuje velice vlivná nadnárodní lobby'.

mirek vaněk řekl(a)...

No hezky napsané. A bohužel pravdivé. Ještě chybí výsledný cíl - privatizace škol.

Okomentovat