1.2.18

Ivana Zábranská: Ve školách učí bývalí šprti, říká zakladatel americké školy v Česku

Na základní škole měl čtyřky a rodiče ho chtěli poslat na učiliště. Zachránila ho americká střední škola. Teď Ondřej Kania spoluvlastní Pražské humanitní gymnázium a American Academy. Letos mu bylo pětadvacet. Výbušný rozhovor o školství poskytl pátečnímu magazínu Rodina DNES.

Z článku na OnaDnes.cz vybíráme:

Jak z toho ven?
Za posledních pět let jsem viděl mnoho škol po celém světě. Byl jsem ve Švýcarsku, v USA, Kanadě, v Británii, ve Finsku. To, co mají kvalitní zahraniční školy společné, je, že výuka je tam maximálně individualizovaná. Třídy jsou malé, do patnácti žáků, což je polovina českých. Předměty jsou rozděleny na úrovně, čímž se eliminuje množství výkonnostních skupin. Jinými slovy mezi patnácti studenty jsou jen dvě nebo tři, což je pro učitele mnohem jednodušší. Deváťák tak na americké střední může ve třídě sedět vedle člověka, který je o dva roky starší.

A u nás?
(poznámka redakce: navazuje na otázku Jak jsou na tom čeští učitelé ve srovnání se světem?)
Většina učitelů jsou lidé, kteří učí proto, že jim to ve škole kdysi strašně vyhovovalo. Vyhovovalo jim, že jim někdo dal úkol, oni ho museli splnit. Byli zticha, mluvili, jen když se přihlásili a učitelka je vyvolala. A dělali přesně to, co jim zadali učitelé. Tomuto typu současných učitelů nevadí, že jsou špatně zaplaceni, jim vyhovuje systém. Měli jedničky, ale nezjistili, v čem jsou nějak zvlášť dobří, tak šli na pedagogickou fakultu. A teď tito bývalí šprti vyžadují totéž od svých studentů. Když jsem se kdysi naučil nazpaměť celou periodickou soustavu prvků, tak teď se ji naučí nazpaměť i mí žáci. Navíc tyhle lidi nepředěláte.


Poznámka redakce: Rozhovor vyvolal řadu diskusí na sociálních sítích. Z nich vybíráme zajímavý postřeh:

Martin Mikuláš: Já myslím, že jeho byznys je "dobrej vejvar". Špatné americké školy doslova nasávají studenty z třetího světa. A v Čechách se může zdát, že co je americké, je nutně skvělé. Ale i sami Američané se orientují podle žebříčků a národních rankingů. Střední školy ke konci těchto žebříčků... to je vzdělání na úrovni základní školy. Chlapec to má dobře promyšlené a rozhodně se umí zviditelnit ;). Jsem zvědav, zda se mu podaří rekrutovat dost učitelů, kteří jen těžko prospívali ;).13 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Z emerické střední si Kania přivezl hlavně zbytnělé ego. Na to jsou tam mistři.

Ygrain řekl(a)...

...
...
Tedy, už jsme viděli ledacos, ale takovýhle kýbl sprosté špíny jen tak nepamatuju.

Jiri Janecek řekl(a)...

Dneska je na ČŠ seznam 25 finských mouder z Reflexu... Jedno z nich je toto:

"Není dobrých a špatných škol. Koncept „dobrých“ a „špatných“ škol je nedemokratický a neakceptovatelný. Snažíme se mít co nejmenší rozdíly mezi jednotlivými školami – rodiče pak nemusejí složitě a zdlouhavě vybírat instituci, kam denně dojíždět. Děti zapíšou do nejbližší základky a je to. To už se ve Finsku stalo samozřejmostí."

Radek Sárközi řekl(a)...

Mají se děti začít stydět za to, že mají ve škole jedničky? A učitelé se zpětně omluvit za to, že měli ve škole jedničky? Proč někdo šíří tuto atmosféru v médiích?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Protože jeho podnikání stojí na dehonestaci státních škol? Kdo by platil 50000 Kč ročně zbytečně, kdyby se jeho dítěti dostalo stejného vzdělání i na státní škole?

P. Vršecký řekl(a)...

Protože sám měl na základce čtyřky. Následně údajně prošel tři střední školy tady (rok na každé?) a potom konečně v 17 našel svůj ráj v USA. A teď nám ho sem dokonce importoval. máte taky doma čtyřkaře deváťáka, který na všechno hází bobek? Jestli máte pár zbytečných tisíc každý měsíc, my mu tu maturitu už nějak zařídíme. Jestli potom bude něco umět? Hele člověče, nejste vy nějaký populista nebo xenofob?! určitě bude umět ty hlášky Obamy a Havla, které máme vyvěšené na chodbách a jako bonus i anglicky. To přece na rozvážení pizzy stačí, ne?

V. řekl(a)...

Tak asi raději šprt než debil.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Další výsledek emerických škol? Jak je na to asi Kania? https://www.prozeny.cz/clanek/sokujici-zjisteni-podle-odborniku-polovina-muzu-neidentifikuje-vaginu-41480?dop-ab-variant=&seq-no=2&source=hp

Nicka Pytlik řekl(a)...

našel svůj ráj v USA. A teď nám ho sem dokonce importoval.

Pitomec jako exportní artikl, napadlo pytliky.
Tak to bychom mohli vyvážet po tunách. Lépe, měli bychom.

poste.restante řekl(a)...

Chtělo by se říci:
Když ve státních školách učí bývalí šprti, Lze z toho dovozovat, že soukromé školy zakládají současné idioti.
Ale neřekne se, protože se ví, že takhle blbě zevšeobecňovat a házet všechny do jednoho pytle může opravdu jen blbec, na kteroužto úroveň se nemá zapotřebí klesat.

Ygrain řekl(a)...

"Chtělo by se říci:
Když ve státních školách učí bývalí šprti, Lze z toho dovozovat, že soukromé školy zakládají současné idioti.
Ale neřekne se, protože se ví, že takhle blbě zevšeobecňovat a házet všechny do jednoho pytle může opravdu jen blbec, na kteroužto úroveň se nemá zapotřebí klesat."

Doufám, že si to dá Kania na ty svoje stránky do sekce "napsali o nás".

"a jako bonus i anglicky"

Na stránkách mají dva anglické projekty. Jeden má v názvu dost zásadní gramatickou chybu. Doufám, že to neodráží kvalitu výuky.

Radek Sárközi řekl(a)...

Jsem hrdý na to, že jsem měl na ZŠ vždy vyznamenání. :-D Na SŠ se mi to už nedařilo... ;-)

Radek Sárközi řekl(a)...

https://www.facebook.com/kania.ondrej

Okomentovat