22.2.18

DVTV: V regionech si pěstujeme ghetta, víceletá gymnázia nemají smysl, uměle vytváříme elity, říká Kartous

Promrhali jsme 15 let, máme poslední šanci chytit se západního světa, nikdo neuvažuje nad tím, jak zlepšit stav vzdělávání, konkurenceschopnost Česka, která stojí na levné pracovní síle, zmizí do několika let, říká Bohumil Kartous z organizace EDUin. Dodává, že politici nemají zájem situaci řešit, shodli se jenom na tom, že je třeba zvyšovat platy učitelů. Největším handicapem ve vzdělávání dětí prý jsou jejich nevzdělaní rodiče.Video na Aktuálně.cz

12 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

Jo jo. Ti co dvacet let pomáhali likvidovat české školství teď nejvíc křičí. A objevují Ameriku. Jen jim nedochází, že pseudoelity se vytváří samy na soukromých školách a osmiletá gymnázia s tím nemají co dělat. Na osmiletých gymnáziích by měly být elity, ale bohužel v důsledku financování na žáka a politických tlaků tak úplně nejsou.
Dvacet let české školství podporovalo nevzdělanost a degradaci vzdělání.
Nevzdělaní rodiče zde byli vždycky, jenže za komančů jejich děti měly péči a rodiče taky( i proti jejich vůli). Dvacet let nikoho nezajímali. Dokonce lenost a neschopnost byla podporována. A jak vidět, pan Kartous by rád, kdyby byli líní a neschopní všichni. A ty elity, ty srovnáme, že?
Místo toho, aby se opravdu pomohlo potřebným.
Průšvih je v nedostatku peněz, aby se mohli zaplatit odborníci. Aby se mohly zaplatit lidé, kteří se dětem budou věnovat i v jejich volném čase a nahradí nefungující rodinu. Ale to je problém levicovo - pravicové politiky.

Tlumočník řekl(a)...

Expert by se rád chytil západního světa zrušením víceletých gymnázií. Jde o to, co myslí tím západním světem. Německo asi ne, tam na gymnázia chodí skoro 40 procent populačního ročníku. Nebo snad Británii? Tam je ale tradice soukromého školství, kam chodí ty budoucí elity. Že by Finsko?
Nebo to bude jinak? Pan Šteffl zakládá své soukromé školy, kde odfiltruje inkluzivní žáky školným. Konkurencí jsou mu ale víceletá gymnázia, ta jsou zdarma. Je třeba je tedy zrušit.

Simona CARCY řekl(a)...

Koukala jsem na film Učitelka. Za minulého režimu byly jen jedny školy a holt řada z nich byla obohacena podobným pedagogickým materiálem, jakým byla hlavní protagonistka.
Ale tenhle druh nevyhynul. Mě by zajímalo, jestli se dominantně přemístil na víceletá gymnázia nebo do Scioškol. Někde bejt musí. Právě tohle táhne školství k podlaze a spoluvytváří obraz českého učitele. Bohužel. Ti poctiví to odnášejí a zbytek se s tím už veze.

poste.restante řekl(a)...

Uměle vytváříme elity?
Inu, tomu přece pan Kartous, jakožto uměle vytvořený odborník, rozumí jako málokdo jiný.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici se podívali na asi tak první dvě minuty záznamu, a to bez zvuku.
Podle výrazu Veselovského obličeje, nabyli ti pytlici dojmu, že Kartousovi přinejmenším ulétly včely a chcípla koza.

Eva Adamová řekl(a)...

K těm jeho kecům o kvalitním polském školství, které se za posledních patnáct let radikálné změnilo k lepšímu, jsem si vzpoměla na tento článek:
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/polaci-na-tesinsku-davaji-deti-do-ceskych-skol-ceni-si-urovn/r~eb4118ba0ca711e680570025900fea04/

No, ještě že nesousedíme s Finskem, asi bychom tu měli i hromady s finským školstvím "spokojených" malých Suomi.

Vít Tomis řekl(a)...

V článku není zmíněno, že české školy s polským jazykem vyučovacím mají financování poněkud velkorysejší než české školy s českým jazykem vyučovacím. Takže jsou třídy, které mají 8 žáků a pro ně odpolední družinu, což se samozřejmě mnoha rodičům líbí.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Myslím si, že mnozí experti dosáhli virtuozní úrovně vybírat si vyselektovaná fakta k tomu, aby přesvědčili své okolí o jejich pravdě.V tomto směru tedy klobouk dolů.

Eva Adamová řekl(a)...

Těmi 8 žáky jste si V. jistý? Opravdu si myslíte, že by byl u nás někdo ochotný to takto financovat? Ve škole v České Těšíně mají počty žáků obdobné jako v našich ostatních školách.

Vít Tomis řekl(a)...

Namátkou vybrané školy:
http://www.obechradek.cz/userdata/articles/83/zapisy-16-17-wyniki.pdf
http://www.polszk-hav.cz/DokumentyWebu_1/VZ%202016-2017.doc

Eva Adamová řekl(a)...

Víte V., ono to chce trošku vidět věci v souvislostech. Vámi první uvedený příklad je škola na vesnici, a tak to představte si vypadá na vesnicích po celé republice, pokud to tedy nejsou rozrůstající se obce kolem Prahy, zvláště pak v obcích v pohraničí. U druhého příkladu jde o jedinou školu s poským vyučovacím jazykem v Havířově a jak je patrné z dokumentu nedochází tam ani jeden žák z Polska.

Vít Tomis řekl(a)...

No, školu s českým jazykem vyučovacím, která má na druhém stupni v průměru 6,5 žáků, opravdu neznám. Proto jsem psal o větší finanční podpoře "polských" škol - nebyla to přímá reakce na děti dojíždějící z Polska, špatně jsem to spojil.

Pro jistotu jsem si našel původní článek - je to tak, jak se píše ve Vámi uvedeném odkazu.
http://wyborcza.pl/1,87648,19982628,dlaczego-coraz-wiecej-polakow-zapisuje-dzieci-do-szkol-w-czechach.html

Okomentovat