1.2.18

Dominika Píhová, Tomáš Pavlíček: Vypovídá o schopnostech žáka známka? Slovní hodnocení má větší rozměr, říká náměstek ředitele školní inspekce

Desetitisíce žáků a studentů si ze škol odnesly účet za první pololetí. Ve většině případů mají na vysvědčení známky, ale postupně se prosazuje i kombinace čísel a slov. Známkování ale nemusí vždy odpovídat výsledkům. Jak ukázala studie think tanku IDEA při Akademii věd, kantoři mají třeba tendenci mírně zvýhodňovat ve známkách z matematiky dívky před chlapci. O tématu mluvil náměstek ústředního ředitele České školní inspekce Ondřej Andrys.

Z článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

Vy jste pro Český rozhlas už dříve uvedl, že výhradně slovní hodnocení využívalo v uplynulém školním roce asi jen 6,5 procenta škol, pouze známkování 52 procent. Neuvažuje se o nějakém sjednocení, aby výstupy byly víceméně srovnatelné?
Myslím si, že sjednocení by nebylo úplně rozumným řešením. Svoboda volby by měla zůstat na úrovni školy i v oblasti volby způsobu známkování v nějaké dohodě s jednotlivými zúčastněnými stranami, jako jsou rodiče a žáci. Může do toho promluvit také školská rada, neboť způsoby hodnocení jsou ukotveny ve školním řádu, ke kterému se školská rada vyjadřuje. To bych určitě necentralizoval.

Spíš si myslím, že by stálo za to, aby se větší množství škol zamýšlelo nad tím, kdy je účelnější hodnocení známkou a jestli naopak nejsou případy, kdy by to slovní hodnocení mohlo mít formativnější rozměr, to znamená, že nejde jen o to říct, že jsem dostal dvojku, ale jde také o to, co ta dvojka znamená. I školy, které to nějakým způsobem kombinují, s tím zpravidla mají dobrou zkušenost, všichni tomu rozumí a má to navíc i formativní rozměr.
11 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Téma už tisíckrát probrané. Jen bych doplnil, že je-li učitel opravdu učitelem, poskytuje žákům ke každému jejich výkonu sám od sebe slovní hodnocení, totéž se mohou dozvědět rodiče při konzultacích či třídních schůzkách. Známka poskytuje základní orientaci, což slovní hodnocení - pokud jeho součástí není slovní opis známky - neposkytuje.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Slovní hodnocení má větší rozměr

To bezesporu. Pytlici viděli jakýsi asi dvacetistránkový formulář, kde bylo dítko analyzováno ve všech aspektech jeho charakteru a chování v takových těch škálách nikdy - zřídka - běžně - převážně -vždy. Ono se to pak dobře strojově zpracovává, aby to na konci vyplivlo procentní vyjádření žákova zkompetentnění v řekněme pěti pásmech.
V každém případě by pytlici odhadli, že se už někde pracuje na projektu širokospektrálního hodnocení za pěkných pár set milionů z evropských dotací. Hlavně se bude jednat o semináře a kurzy na téma, kterák posoudit přístup žáka ke studiu. Je jen otázkou času, kdy se objeví první Objektivní škola.

Pytlici hodnotí práci svých žáků slovně od jaktěživa. Protože jsou si moc dobře vědomi, že fyzické tresty jsou ve školách zakázány!

krtek řekl(a)...

Není nad to k pololetí sepsat o každém ze sto dětí, které člověk učí, několikavětné pojednání - hodnocení. A spravedlivě, každé hodnocení psát (a zamyslet se nad ním tak aspoň čtvrt hodiny) bez frází.
Tušíte, prosím, někdo, jak to na těch školách se slovním hodnocením dělají, kdy je učitel píše?

poste.restante řekl(a)...

Vypovídá o schopnostech zaměstnance výše platu?
Co kdyby nám pan náměstek šel příkladem a na své podřízené vypracoval každý půlrok "komplexní hodnocení".

Radek Sárközi řekl(a)...

V Německu je do třetího ročníku vysvědčení slovní...

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Je to, jak píše kolega Krtek. Takový tělocvikář při dotaci 2h TV týdně na třídu potřebuje k naplnění úvazku 11 tříd. Při průměru 20 žáků/třída jsme na 220 žácích, tedy 220 slovních hodnocení. Ještě lepší je to třeba při aprobaci ČJ-HV, kdy máte 1 hodinu HV týdně na třídu a máte třeba 3x4 ČJ (60ž) + 9x1 HV (180ž) = 240 hodnocení. Děkuji pěkně.

Pavel Doležel řekl(a)...

Slovní hodnocení neposkytuje nejdůležitější část zpětné vazby a tou je porovnání se skupinou.

Že zatím neumím vyřešit Riemannovu hypotézu, je pěkný a hodnotný slovní popis, ale co to o mě reálně vypovídá? Že jsem dement? No, vzhledem k tomu, že jí nevyřešili generace geniálních matematiků, kteří na ní usilovně pracovali po celé své životy, tak mě to fakt netrápí a o demenci to skutečně nesvědčí. Že zatím neumím sčítat jednociferná čísla, to je slovní popis naprosto analogický tomu prvnímu, ale pro každého, kdo je dospělý, takové hodnocení znamená, že je dement. Čili úplně odlišný závěr. A jediné, co o tom závěru rozhoduje je, jak na tom jsou v daném ohledu ostatní. Porovnávání s ostatními prostě nelze ze zpětné vazby eliminovat, ač se o to někteří nebožáci snaží sec jim síly stačí. Tato eliminace by totiž vedla (a už leckde vede) k tak podstatné ztrátě informace nezbytné pro další řízení, že by znamenala nenávratné poškození ve vývoji.

V. řekl(a)...

V Německu je do třetího ročníku vysvědčení slovní...
Dulezity argument proti rozsireni slovniho hodnoceni u nas.

Eva Adamová řekl(a)...

Zajímalo by mne, jestli rodiče, kteří ani jednou za čtyři roky docházky svého dítěte na druhý stupen ZS nejsou schopni si přijít poslechnout, jak se dítěti daří v matematice, slovní hodnocení alespon dočtou do konce. A že je takových rodičů bratru dobrá polovina.

Jana Karvaiová řekl(a)...

A obracena otazka: ma nejakou hodnotu, vypovidaci o shopnostech zaka, slovni hodnoceni? Ty slohovky rodice moc nectou, nebo se zameri na pozitiva. Unika pak prace s chybou. Uz nekolikrat se stalo, ze jsme vyhoveli zadosti rodicu( vzdy vyhovime) a udelali SH. A pak prisel rodic a. pta se: a co ze mu to davate za znamku???
A navic my jeste stejne musime do vykazu uvest SH ( 3). Kvuli celkove klasifikaci.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

"mírně zvýhodňovat ve známkách z matematiky dívky před chlapc"

Mírně? O kolik? 0,417 klasifikačního stupně? Jak to bylo měřeno? A jak by se to projevilo při slovním hodnocení?

Okomentovat