21.2.18

Daniel Münich: Ta proradná nostalgie

Dodnes si vzpomínám na dílny a pozemky na základce koncem sedmdesátých let. Paní učitelky si tehdy nevěděly rady s truhlářskými ponky, pilníky a vrtačkami a bály se nás k tomu vůbec pustit. Takže maximum, co jsme v dílnách dělali bylo obšívání žínek nití a zatloukání hřebíků malými kladívky.


Na pozemcích v Troji u Vltavy se s námi tehdy potil zoufalý starší učitel, kterému jsme dávali do kapes živé žížaly (tajně) a mimo jeho pozornost klátili hrušky ze symbolicky okopávaných hrušní.

Ať mi nikdo neříká, že to za současné situace ve školství může dopadnout lépe než tehdy. Ale nostalgicky se na ty žížaly v učitelské kapse vzpomíná docela hezky. Ale to je asi jediný přínos toho všeho.

16 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

To je tak, když se z jednoho případu zobecňuje. Pokud se tímto způsobem řídí stát, je to pak katastrofa.
To my se naučili řezat, pilovat a zacházet s rašplí. V pozemcích rýt a spoustu jiných věcí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ale to je asi jediný přínos toho všeho.

Pytlici by nebyli zase až tak beznadějní. Vezme-li se takový příběh do důsledku, pak popsané školní trauma opravňuje kdekoho, aby se posadil do pozice odborníka na vzdělání.
Ale jakože kovaného fest.

Josef Soukal řekl(a)...

Jak sleduju různé komentáře na FB, pracovní výchovu na ZŠ mají takřka všude, takže úsměšky na toto téma mají stejnou relevanci jako zkušenosti z let dávno minulých pro dnešek.

Radek Sárközi řekl(a)...

Kromě gymnázií je všude, takže hlavním cílem bude dostat pozemky a dílny na víceletá gymnázia. :-D

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Už se šikují všichni, kdo budou po revizi rvp.zv něco chtít. Branná výchova, pozemky, co bude dál? Zase etická výchova? Finanční? Sexuální?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici se vyloženě těší, že jim dají odborníci na vzdělání za pravdu, a do programového rámce zkompetentňování zařadí informatiku jako informační výchovu, a pytlici budou konečně moci do klasifikace promítnout i (in)dispozice žáků.
Jakože, on by ale fakt hodně moc chtěl, ale z hůry dáno mu není, takže výborně!

Eva Adamová řekl(a)...

tak pracovní činnosti máme na základkách opravdu všude, ale podle současného RVP si škola vybírá tři ze sedmi témat od pozemků, technických prací, přes vaření až po práci s digitálními technologiemi. Každá škola si vybírá podle svých prostorových a personálních možností. Zavedení povinných pěstitelských prací, pokud škola nemá pozemek, a zavedení technických prací, pokud škola nemá kvalifikovaného učitele, opravdu k ničemu dobrému nepovede.

poste.restante řekl(a)...

Hm.
Tak to jsem tedy zvědav, kdo půjde učit na půl úvazku na základku, když sehnat lidi do firem a na řemesla je teď vcelku problém a Lidl se už zase chystá zvedat platy.

Eva Adamová řekl(a)...

Nikdo, on je tam totiž ani nikdo nebude chtít. Pěsťáky odučí češtinářka s nalakovanými nehty na doplnění úvazku a bude děckám promítat na interaktivce, jak vypadá motyka a rýč. Technické práce odučí v lepším případě matikářka taktéž na doplnění úvazku a bude s nimi snad možná dělat technické kreslení.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

" a bude děckám promítat na interaktivce, jak vypadá motyka a rýč."
Kolikrát matematikům je mlácená o hlavu Khanova škola? Vždyť to je dnes IN, paní kolegyně!

Proč ne Fiskars-school? Přece děti nebudou trpět nekvalitním vyučujícím, který je při ukázce rytí nedokáže zaujmout. Kdo bude moct za to, že přes zavedení pozemků děcka stejně nebudou umět rýt a nepovstanou noví Mičurinové? Jasně, učitelé...

už sbírám materiál:
https://www.youtube.com/watch?v=fAIDikrjEM4

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pěsťáky odučí češtinářka

Na základě páně Anonymního videa to s těmi pozemky navidí pytlici zase až tak černě. Evidentně tuto nepříjemnost zvládnou i angličtináři.

Ygrain řekl(a)...

"pokud škola nemá kvalifikovaného učitele, opravdu k ničemu dobrému nepovede."

Nic z toho k ničemu dobrému nepovede, pokud se to - jako obvykle - bude flikovat stylem aby se vlk nažral a koza zůstala celá, tedy bez finančního a personálního zajištění. Pokud by toto zajištění fungovalo, byla by to dobrá věc, naučit se nějaké praktické dovednosti. Nemusely by to být přímo specializované pozemky a dílny, spíš předmět pracovní činnost, kde by škola mohla volit bloky různých činností v průběhu školního roku. Práce s nářadím a různými materiály, šití, vaření, péče o rostliny a zvířectvo...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nemusely by to být přímo specializované pozemky a dílny, spíš předmět pracovní činnost, kde by škola mohla volit bloky různých činností v průběhu školního roku.

Ale to přece RVP.ZV umožňuje. Revize tomu zřejmě zatne tipec.

Datel řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
poste.restante řekl(a)...

Každá práce jde dělat dobře, nebo špatně.
Nežli "pozemky" nesmyslné, to radši nic.
Na druhou stranu vědět, za který konec se drží šroubovák, to je znalost pro reálná život možná potřebnější, nežli kvadratická rovnice.

Jo a k těm pozemkům.
Mně vždycky vadilo, že jsme pěstovali rostliny, které dozrály až o prázdninách.
Ale občas jsme si na "svůj" pozemek pro ten náš hrášek i o těch prázdninách zašli.
Pan Munich by holt nemusel zobecňovat vlastní zkušenost.

Nicka Pytlik řekl(a)...

vědět, za který konec se drží šroubovák

Šroubovák propašovali pytlici do předmětu Využití digitálních technologií v rámci vzdělávací oblasti Člověk a svět práce, a jsou na to náležitě pyšní.

Okomentovat