3.2.18

ČT24: Stát platí přes 16 tisíc „prázdných“ míst. Babiš je chce zrušit, ministryně váhá

Vláda letos nezruší víc než 16 tisíc neobsazených pracovních míst ve státní správě. Reálné je to podle ministryně financí v demisi Aleny Schillerové nejdříve za dva roky. K jejich zrušení přitom už před Vánocemi vyzval premiér v demisi Andrej Babiš. Ročně vláda za neobsazená místa ve státní správě zaplatí šest miliard korun. Resorty totiž peníze na tyto pozice dostanou, a když je neobsadí, peníze si nechají.

Z článku na webu České televize vybíráme:

Nejvíc neobsazených míst mají organizace spadající pod ministerstvo školství. Aktuálně přes čtyři a půl tisíce. Ředitelům škol chybí jak učitelé, tak i vychovatelé nebo školní asistenti.

„Učitelé jsou přetížení nárůstem týdenní povinnosti a zároveň se nestíhají vzdělávat a odpočívat,“ tvrdí ředitelka pražské Základní školy generála Františka Peřiny Jarmila Pavlišová. Ta šéfuje víc než šedesátičlennému učitelskému sboru. Tři učitelé jí ale stále i kvůli nízké nezaměstnanosti chybí. Jejich práci musí zvládat stávající pedagogové. Díky silným populačním ročníkům navíc každý rok roste počet žáků ve školách, a ti potřebují víc pedagogů než dřív.


Poznámka redakce: Vzhledem ke kapitační platbě školám jsou uvedené vývody zcela nesmyslné. Peníze, které zůstanou například přímo ministerstvům nebo jejich přímo řízeným organizacím, jsou použity na odměny. Ve školách jsou použity zpravidla na přesčasy.


Žádné komentáře:

Okomentovat