6.2.18

ČOSIV: Poruchy chování v základním školství v datech

Připravili jsme pro vás analýzu vývoje počtu žáků s poruchami chování v základním školství a souvisejících proměnných (vývoje počtu klientů kurátorů pro děti a mládež, počtu trestných činů spáchaných mladistvými apod.). Přestože se může zdát, že počet žáků s problémy v chování narůstá, ve skutečnosti je dlouhodobě setrvalý. Došlo však k výrazné proměně v oblasti diagnostiky, kdy je ve školství častěji než dříve udělována diagnóza poruchy chování. V následujících několika letech bude zajímavé posoudit, jak se do vývoje počtu žáků s diagnózou poruchy chování promítne skutečnost, že primární odpovědnost za zjišťování této diagnózy pro oblast školství byla ze školských poradenských zařízení přenesena na lékaře (dětské psychiatry) a klinické psychology. I tyto informace vám v budoucnu na našich stránkách představíme. Zvýšení počtu diagnostikovaných dětí nelze vnímat jako negativní jev, neboť stanovení speciálních vzdělávacích potřeb umožňuje zajištění podpory pro žáky samotné i jejich učitele a spolužáky.

Problémy v chování žáků vnímají učitelé jako oblast, ve které by nejvíce uvítali metodickou podporu a další vzdělávání. Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání ve spolupráci s předními světovými odborníky na problematiku zvládání náročného chování dětí v prostředí školy připravuje v roce 2018 sérii seminářů a workshopů zaměřených na toto téma. Zároveň bude vyškolena skupina lektorů v intervenčních postupech šitých na míru potřebám českých škol. Podpoře žáků s náročným chováním i jejich učitelů se budeme věnovat také prostřednictvím podpory přijímání systémových opatření zaměřených na rozšiřování psychosociálních služeb a spolupráci pracovníků ve školství, zdravotnictví a sociálních službách v rámci připravované reformy psychiatrické péče.

Hlavní zjištění:

  • Ve školním roce 2016/2017 se v základních školách vzdělávalo 9 225 dětí s diagnózou závažné poruchy chování (dále jen poruchy chování).
  • Většina dětí s diagnózou poruchy chování se vzdělává v běžných školách.
  • Ve školním roce 2005/2006 bylo diagnostikováno celkem 2289 dětí s poruchou chování, za období 11 let se tedy celkový počet diagnostikovaných dětí zvýšil téměř čtyřnásobně. Ze statistických dat mimo oblast školství nicméně vyplývá, že počet dětí se závažnými problémy v chování (např. páchání trestné činnosti) dlouhodobě stagnuje, v případě některých indikátorů dokonce klesá. Hlavní příčinou zvýšení počtu diagnostikovaných dětí jsou tedy pravděpodobně změny v diagnostické praxi školských poradenských zařízení. V minulosti totiž u mnoha dětí s problémovým chováním tato diagnóza stanovována nebyla.
  • Mezi kraji existují vysoké rozdíly v podílu dětí s diagnózou poruchy chování. V některých krajích tedy zřejmě dochází k častějšímu přidělování této diagnózy než v jiných.

Celá studie je k dispozici ZDE.

8 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Lehce děsivý graf.
I když... průměrně dvě certifikovaně nezvladatelné děti na jednu základní školu není zase až taková katastrofa. A jaký je odhad dalšího vývoje? Každých deset let asi tak čtyřnásobek výchozího stavu?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pytlíku, vy jste si nevšiml, že za to můžou lékaři a kliničtí psychologové?
To kdyby se to nechalo jen v rukou těch poradenských (které umí ovládnout Zapletená ruka), to by nám to kleslo stejně rychle, jako počet mentálně postižených.To taky byla najednou strmá křivka směrem dolů. Holt, je třeba na ty lékaře a kliniky trochu nakydat a zbavit je možnosti diagnostikovat.
Kdo věří čsoiv, ať zvedne ruku. Proč se nikdo nehlásí?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Diagnózy se šíří ve vlnách, jednou křivka šplhá nahoru, podruhé padá dolů, pamatuji vlnu dyslektiků, legasteniků, LMďáků, a teď je v módě porucha chování a klube se záhadné "navýšení" žáků s PAS. My dole jsme teď díky vyhl. 27 "naštěstí" zbaveni těchto informací, protože nám do rukou nepatří vyšetření s diagnózou, ale pouze doporučení. Takže já vlastně ani nevím, proč Pepíčkovi nemohu dát diktát.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Jako psychiatr, diagnostik, amatér, myslím, že poruch čehokoliv bude přibývat a sem tam se objevší (objevyvší? - fakt nevím :-) ) informace potvrzující devastující vliv sociálních sítí, on-line her a dalších výdobytků to potvrzují.

Počet nebude zatím narůstat u domorodců "Atapanova" kmene a jim příbuzných kmenů, kam nedorazil Facebook.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Jako psychiatr, diagnostik, amatér, myslím..."

Tomu se přece říká "expert přes psychiatrii"...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici také dělají do psychiatrie.
Jejich psychiatr jim dokonce příslíbil právo přednostního vyšetření.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Ani pane Janečku nevíte, jakou jste mi udělal radost. Nikdy jsem nepomýšlel na to, že bych byl expertem a bum ho, z čistajasna jím jsem. To budu mít dneska hezký den...

vesebl řekl(a)...

Něco na odlehčení: v jedné diskusi v Reflexu je pěkná definice expertů - " Expertka..... expertka : Kdyby to byla odbornice- tak neřeknu.....ale expertka ...?
Rozdíl mezi odborníkem a expertem je totiž zásadní : ODBORNÍK, ten ví všechno..... třeba i o hovně - a EXPERT..... ten ví hovno o všem !"

Okomentovat