23.2.18

Český rozhlas: Dílny musí děti bavit. Nebudou už okopávat záhony, ale tisknout kryty na telefon, říká Havlíček

Dílny a pozemky patřily dříve mezi samozřejmé součásti výuky na základních školách. Hoblování, rašplování a okopávání záhonů v průběhu devadesátých let ze základních škol zmizelo, nyní se ale možná vrátí. „Musí to ta děcka chytnout, bavit je to,” říká předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.
Zástupci Rady řemeslných cechů se s Andrejem Babišem dohodli na legislativním postupu vedoucímu k zavedení praktické výuky na základních školách. Jak by to mělo vypadat? Hostem je Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Z doprovodného článku Jana Bumby na webu Českého rozhlasu vybíráme:

„Klasická praktická výuka musí být spojena s novými technologiemi, ale neopomíjejme ani práce manuálního charakteru. Není smyslem, abychom z toho udělali hodiny klasické výpočetní techniky. Musí to být propojené, musí to ta děcka chytnout, bavit je to. To je jeden z důvodů, proč se méně hlásí na technické obory. Nemá cenu jim stále opakovat, že řemeslo má zlaté dno a vzpomínat na dědečkovy montérky. Smysl má to propojit s něčím, co je baví,” vysvětluje předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Jak by mělo zavádění praktických předmětů vypadat? „To už je v kompetenci ministerstva školství. S požadavkem jsme nepřišli poprvé, rozjednali jsme to už v roce 2016. Nyní s novou vládou na nic nečekáme, opět jsme to otevřeli. Je to přání dětí, které studují na školách, rodičů i učitelů. Podle našeho průzkumu to chce 84 procent pedagogů v základním školství,” odpovídá Havlíček.
5 komentářů:

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Nedávno tu někdo psal, jak v prčkách, nebo jak se to jmenuje, tisknul na 3D tiskárně a inspekce ho vyprala, že "dílny" jsou jen na manuální práce. Takže asi tak....

Eva Adamová řekl(a)...

A mohl by nám pan Havlíček sdělit, kolik zaměstnanců středních podniků a živnostníků se u nás živí tisknutím krytů na telefony?

Jiri Janecek řekl(a)...

Lepší by bylo tisknout stojánek na ubrousky, nůž na dopisy nebo držák na křídy... Fůze modernity s Herbartem...
---
Asi jsem měl v pohraničí štěstí na školu, ale na rozdíl od Municha a podobných mi technické práce na ZŠ za starého režimu daly jednu důležitou věc - bylo to první (a zatím jediné) místo, kde jsem se seznámil se základy toho, co a jak číst na technických výkresech...
Co dá 3D tisk? Zvládnou děti na ZŠ vytvořit (se zanedbatelnou znalostí analytické geometrie) model toho, co tisknou? Dokážou zvolit vhodný materiál pro danou aplikaci?
Trochu jako chtít po děckách ve škole napsat popis "pohled z okna" (teda pardon, radši esej na volné téma) a vyškrkat všechny ty "máma má mísu..."

Pěstitelky byly soft-tělocvik, kde ani děti s vyšším BMI netrpěly... A do života mne naučily pracovat podle pokynů.

O smyslu těch ekvivalentů pro děvčata asi nemá smysl vůbec psát...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici mají poměrně intenzivní pocit, že se jaksi pozapomínává, že školní aktivity mají především rozvíjet kompetence. A kdoví, jestli se to kdy bralo v potaz. Nejdůležitější ze všeho bude nejspíš kompetence k zábavě.

Unknown řekl(a)...

Tak ono to ty děcka hlavně musí bavit?
Pak navrhuji nový předmět hraní počítačových her, facebookové kompetence, Youtuberem snadno a rychle případně striptýz učitelky.

Okomentovat