24.1.18

Zlata Šťástková: Dejme učitelům dostatek peněz a pak už jen klid na práci

Zatímco vrcholí prezidentská kampaň a současně jsme svědky nekonečné telenovely sestavování funkční a pro všechny přijatelné vlády, běžné populaci je naprosto jedno, kdo na který post usedne.

Život jde dál, ve školách je v současné době mnohem důležitější nastávající vysvědčení a postupně další události, jak je běžný školní rok přináší.


Učitelé a ostatní pracovníci škol nejsou zvědaví, kdo bude jejich ministrem školství a jak dlouho (krátce) na tom místě zůstane. Jeho konání jakkoli v době jeho působení tak zásadně sledované a médii značně nafukované velmi brzy upadne v zapomnění v momentě, kdy se objeví jeho další nástupce. A že jich jsou již desítky. Myslím, že by žádný učitel neuměl vyjmenovat, kdo za posledních deset let ministroval. Z toho jasně plyne, že se činnost ministra školství velmi přeceňuje. Učitelé nepotřebují nové a nové ministry školství. To, co ale potřebují, je klid na svoji práci s žáky a pokud možno žádné klacky pod nohama v podobě inkluze, ochrany dat, vyplňování nesmyslných papírů, zdůvodňování své práce.

Jediné, co učitelé opravdu potřebují, a v tom jediném zákonodárce skutečně potřebují, je dostatek peněz pro školy a na slušné platy za svoji práci. A to je také jediná meta, na jejíž dosažení by se měli politici soustředit. Možná, že kdyby ostatní rádoby důležitosti na příštích pár let odsunuli k ledu a zaměřili se jen na získání a dobré rozložení peněz do školství, pomohli by školskému terénu nejspolehlivěji.

Jenže i o tom zvyšování finančních toků do školství se vede mnoho zbytečných řečí. Neustále se polemizuje o tom, zda a kolik peněz by učitelé měli dostat, a také o tom, že by se mělo přidávat jen některým, kteří si to zaslouží. Naprosto mě fascinuje fakt, že se takto debatuje o kvalitách učitelů a všichni ostatní, rozuměj ti dobře zaplacení bez nutnosti vykazovat svoji pracovní kvalitu, rozhodují o tom, kolik navíc je pro školství tak akorát. Jako by byli učitelé či ředitelé neschopní posoudit práci svou a svých kolegů. Vedla se snad někdy debata o tom, zda si zaslouží své platy soudci, státní zástupci, zastupitelé, poslanci a jiní státem placení úředníci? A to mluvíme o úplně jiných částkách, než jsou platy učitelů. Přitom jeden dobrý učitel přinese pro společnost mnohem vyšší hodnotu než deset jiných státních zaměstnanců. Takže bych celý problém zjednodušila. Dejme školám a učitelům přednostně dostatek peněz a potom už jim dejme jen prostor a klid na práci se svými svěřenci.

Převzato ze stránky Týdeníku školství na sociální síti Facebook

4 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

dnes si stojím na vedení. To je ironie nebo je to myšleno vážně?

krtek řekl(a)...

Asi vážně. Své racionální jádro to má, ale zda se někdy dožijeme toho, že se kroky budou opatrně a pomalu připravovat, zvažovat důsledky, podporovat finančně, ..., to už je mimo realitu.

Tlumočník řekl(a)...

Plně souhlasím s autorkou. Nedávno Babiš prohlásil, že bude hledat peníze a že snad je tedy najde a bude moci učitelům přidat. Napadlo mě přitom stejně jako paní Šťástkovou, proč nebude hledat peníze pro soudce. A že jsem nikdy nečetl, že by bylo třeba rozlišovat a přidávat jen těm nejlepším. Vlastně jsem vůbec nikdy neslyšel či četl, že by se mělo soudcům přidat. Ono se jim pouze neustále přidává potichu. Toho bych se chtěl dožít i u učitelů.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kolem i vyloženě špatného soudce se musí našlapovat zlehoučka. Mohl by stát zažalovat, že utrpěl psychickou újmu v celkové výši řekněme deseti milionů korun.

Okomentovat