18.1.18

Zdeněk Sotolář: Školské kamenné asociace mají přístavek aneb Jejich strach z radikalizace

Kamenné asociace mají jedno společné: trvalou vstřícnost vůči MŠMT. Jako přístavek mají nově Učitelskou platformu. Pedagogická komora vznikla zespodu, a proto těm kamenným leží v žaludku.


V rozhovoru pro časopis Řízení školy dobře situaci popsala Lenka Štěpánová ze Středoškolské unie, když říká: „Školské odbory bohužel nedokázaly využít své členské základny.“ A jako důsledek vidí, „že se mezi učiteli hromadí frustrace reflektující bídné pracovní podmínky“.

Školské kamenné asociace (jako CZESHA, ČMOS) se bojí především radikalizace, např. Stýblová z AŘZŠ říká, „pokud však bude ze strany PK přicházet snaha napadat a bořit, těžko najdeme společnou řeč“. Jenomže takový „konstruktivní“ přístup kamenných asociací spolupřivedl školství tam, kde se nachází.

Novou tvář českému spolkování učitelů dal spor o kariérní řád, proti jehož mizerně připravenému návrhu se postavila právě rodící se Pedagogická komora, která zorganizovala úspěšnou petici. Kariérní řád sněmovnou neprošel a vzápětí šťastnou náhodou vznikla v předpokoji ministra školství Učitelská platforma.

Tento spolek nejen vystoupil na podporu kariérního řádu, jehož návrat má ve svém programu. Tento „nový“ spolek je také propojen se světem kamenných asociací, všimněme si například aktivně diskutující Stýblové, a také se světem vlivných neziskovek, reprezentovaným EDUinem, například osobou pana Kaderky.

Pedagogická komora se nerodila jednoduše a podle mého názoru bez dílčích pochybení. Ale dnes je na světě reprezentativní učitelský spolek, který vznikl zdola a chce dát prostor učícím učitelům (tomuto pojmu se diskutující Učitelské platformy výmluvně vysmívají). Že vystoupila poněkud rázně, je právě na ní sympatické.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

tomuto pojmu se diskutující Učitelské platformy výmluvně vysmívají

Zvláštní. Je téměř pravidlem, že ti, kteří nejvíc horují pro nefalšovanou demokratickou diskusi, se svým případným oponentům pošklebují. Tu demokretickou diskusi pojímají tak, že se všichni vůkol přikloní k tomu jejich jedině správnému názoru. Spoléhají se na podporu institucí státní správy, a pro jistotu kdekoho obviní z demagogie.
Pytlici se ale obávají, že pokud Pedagogická komora nenajde oporu v zákoně, zůstane pořád 'jen' spolkem. Že by se tím zabývala nově ustavená poslanecká sněmovna, nejspíš nehrozí. V nejbližší době určitě ne. A pak už vůbec.

Radek Sárközi řekl(a)...

Poslanecká sněmovna se tím zabývat bude už v tomto volebním období, následně Senát a nakonec to podepíše prezident. :-)

Jana Karvaiová řekl(a)...

TAk já jsem si třeba nikdy předtím nevšimla (a celkem jsem četla hodně), že by se mnohé (ty nejvíce nyní ječící asociace) nějakým způsobem vymezovaly vůči kariérnímu řádu apod. věcem. Nezaznamenala jsem žádné ,ani obecné připomínky k inkluzi. Nynéí je ticho po pěšině ohledně změny financování regionálního školství.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Paní kolegyně, tomu se dnes říká konstruktivní přístup.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Poslanecká sněmovna se tím zabývat bude

Věřme. Snad víra naše společnost uzdraví. Co jiného nám taky zbývá...
I když v nově ustanovené sněmovně by se nějaké možnosti rýsovati mohly.

Okomentovat