4.1.18

Vlastimil Vondruška: Dojde nám to?

Bylo by dobré, aby se na školách objevil slogan: Ministerstvo školství varuje rodiče, přemíra vzdělanosti může vašim dětem škodit. Nedávno jsem se dočetl, že podle výzkumu klesá IQ obyvatel Skandinávie, a to navzdory všude vychvalovanému systému vzdělávání. Ve Finsku už dokonce přiznali, že ekonomickou recesi země do značné míry zavinil nekoncepční systém školství.

Z článku v Metro.cz vybíráme:

Takže výhledově nebude mít kdo opravovat střechy a poteče nám na hlavy, ale nebude nám to vadit, protože každý budeme mít svého osobního psychoanalytika, který nám vysvětlí, že v moderní Evropě je to přirozená cena za pokrok v lidských právech.

Co s tím? Buď se začneme učit sami opravovat všechno, jako za socialismu, nebo nám konečně dojde, že se musí výchova mladé generace přizpůsobit potřebám společnosti a studovat budou jen ti nejlepší. Rovnost není v tom, že si mohu dělat, co chci, ale na co mi stačí schopnosti.


Poznámka redakce: V rubrice Přečtěte si publikujeme texty z celého názorového spektra, které nejsou samozřejmě názorem redakce. Znalost některých i extrémních názorů je pro analýzu stavu potřebná.

Vlastimil Vondruška si některá data evidentně vycucal z prstu, například zedníků absolvuje ročně téměř tisíc. Potřebné počty navíc silně ovlivňují používané technologie.

10 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ve Finsku už dokonce přiznali, že ekonomickou recesi země do značné míry zavinil nekoncepční systém školství.

Cože? Bývaly doby, kdy se za taková rouhání končilo na hranici! Odborníci na vzdělání a odborní konzultanti uvalí na pana Vondružku kladbu všech kladeb nejkladbovatější. Pytlici se až zpotili hrůzou.

Rovnost není v tom, že si mohu dělat, co chci, ale na co mi stačí schopnosti.

To si pytlici připíchnou na nástěnku.

Ygrain řekl(a)...

"Rovnost není v tom, že si mohu dělat, co chci, ale na co mi stačí schopnosti."

Ale ať si každý klidně dělá, co chce - jenže za svoje peníze, namísto plýtvání státními.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Nedávno jsem se dočetl, že podle výzkumu klesá IQ obyvatel Skandinávie, a to navzdory všude vychvalovanému systému vzdělávání.

Větší část normálních lidí vidí již nějakou dobu, že se lidstvo řítí do pr..le a nejenom ve Skandinávii. Ale co s tím?

Ondřej Šteffl řekl(a)...

"než nám konečně dojde, že se musí výchova mladé generace přizpůsobit potřebám společnosti."
Komu "nám"? To je vždycky podezřelé, když někdo mluví za "nás". Je to uvažovaní socialistické a v daném kontextu též stát coby firma podle principu: vzdělávání (školství) zde máme, aby (nám) připravilo zaměstnance. Tak to ovšem v mezinárodních úmluvách, naší Ústavě a v zákonech naštěstí není.

Ondřej Šteffl řekl(a)...

Kromě vadných a neověřených údajů o počtech absloventů stojí za pozrnost i "Finsku už dokonce přiznali, že ekonomickou recesi země do značné míry zavinil nekoncepční systém školství." Inu, u nás na sociálních sítích, ba i v novinách najdeme spoustu všelijakých nesmyslů. Kdo to ve Finsku "přiznal"?

Nesrovnalosti ve faktech, o které se text opírá jsou o to pozoruhodnější, že pan Vondruška je historik. Pracuje se takto s fakty i v jeho knihách?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Nestrašte socialismem v době, kdy žijeme v evropských státech socialistických.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je to uvažovaní socialistické...

A jak správně uvádí pan Anonymní, uvažování současné a moderní.
Ale s těmi fakty je to fakt sporné. Správně se měl autor po vzoru výzkumníků z eduinu pozeptat alespoň pěti, lépe šesti Finů. V Praze by určitě nějaké sehnal.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

https://zpravy.idnes.cz/nemecko-netzdg-facebook-twitter-afd-d69-/zahranicni.aspx?c=A180106_374481_zahranicni_aha

cituji z diskuse pod článkem:
"Něco se bude veřejně hlásat, učit ve školách a opak se bude šeptat doma, kde jsme si jisti, že tam není žádná štěnice. Je mi to silně povědomé. "

To bude teprve mazec. U nás už to taky začíná.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Pane Šteffle, "nám" znamená v kontextu článku "občanům České republiky".

Autor nám sděluje svůj názor, který je svým způsobem i o Vás. O přemíře zbytečných absolventů středních a vysokých škol. Váš trapný pokus o nálepku, tentokrát "politickou", je jen kejháním potrefeného.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Přemíra žáků středních škol a studentů škol vysokých by mohla znamenat i přemíru scifio testování. Nebo chcete-li, dobrou sklizeň po kartousovsku.

Okomentovat